Saistībā ar VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) Baltijas jūrā esošā zemūdens optiskās šķiedras kabeļa bojājumu pašreiz Ventspils brīvostā nav novēroti sakaru traucējumi, kā arī ostas darbība nav apgrūtināta, sacīja Ventspils pašvaldības vadītājs Jānis Vītoliņš ("Latvijai un Ventspilij"), atsaucoties uz Ventspils ostas pārstāvju sniegto informāciju.
Video ⟩ Incidents Baltijas jūrā nav apgrūtinājis Ventspils brīvostas darbību
Vienlaikus Vītoliņš norādīja, ka Ventspils digitālajam centram, kas nodrošina interneta sakarus, ir savienojums arī ar Rīgu, tādēļ nekādu pārtraukumu pagaidām nav, kā arī interneta ātrums nav samazinājies.
Ventspils digitālā centra speciālisti ir saziņā ar SIA "Santa Monica Networks", kura nodrošina interneta padevi.
Kā vēstīts, svētdienas agrā rītā Zviedrijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā konstatēts LVRTC optiskā kabeļa Ventspils-Gotlande bojājums.
Pēc valdības vadītājas Evikas Siliņas (JV) sasauktās sanāksmes Jūras spēku komandieris Māris Polencs žurnālistus informēja, ka Jūras spēki jau iepriekš, ņemot vērā incidentus ar kabeļiem Baltijas jūrā, sadarbībā ar LVRTC ir izstrādājuši algoritmus, kā rīkoties šādos gadījumos. Vienlaikus Baltijas jūrā dežūrā 24 stundas diennaktī ir Jūras spēku kuģis, kurš nekavējoties tika nosūtīts pārbaudīt kabeļa tuvumā esošo kuģi "Michalis San".
Jūras spēki konstatējuši, ka kuģis ir ceļā uz Krieviju un gaida nākamo atļauju no aģenta, kad drīkstēs doties tālāk. "Aizdomīgas darbības uz klāja un bojājumus enkuram nekonstatējām, papildus turpinām analizēt pārējo kuģu kustību rajonā," norādīja Polencs.
Vienlaikus Jūras spēki ir saziņā ar sabiedrotajiem, tostarp ar Zviedrijas Jūras spēkiem attiecībā tieši uz bojātā kabeļa zemūdens daļas apsekošanu, kas notiks tuvākajā laikā.
LVRTC paziņojis, ka centra datu pārraides uzraudzības sistēmā tika fiksēti datu pārraides pakalpojumu traucējumi posmā Ventspils - Gotlande. LVRTC turpina sniegt pakalpojumus, izmantojot citus datu pārraides maršrutus. Šobrīd ir iespējama datu pārraides ātruma aizture, bet lielākoties tā neietekmē galalietotājus Latvijā, skaidro centrā.
Ievērojot to, ka kabelis atrodas vairāk nekā 50 metru dziļumā, bojājumu veidu varēs noteikt, tikai uzsākot kabeļa remonta darbus. LVRTC turpina sarunas ar uzņēmumu, kas tehniski var nodrošināt jūras kabeļa remontu.
Valsts policija saistībā ar notikušo sākusi kriminālprocesu.
Iepriekš notikuši vairāki incidenti Baltijas jūrā, kad iespējamas Krievijas sabotāžas dēļ bojāta kritiskā zemūdens infrastruktūra. NATO janvāra sākumā paziņoja, ka sāks jaunu misiju zemūdens kabeļu aizsardzībai Baltijas jūrā.