Latviju un Zviedriju savienojošā zemūdens optiskā kabeļa sabojāšanā viens no aizdomās turētajiem ir sankcijām pakļauts "ēnu flotes" kuģis, pirms Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes sanāksmē Briselē žurnālistiem pavēstīja Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže (JV).
Braže: Kabeļa bojāšanā viens no aizdomās turētajiem ir sankcijām pakļauts "ēnu flotes" kuģis (2)
Viņa atgādināja, ka svētdienas agrā rītā tika konstatēts, ka zemūdens optiskais kabelis ir nopietni bojāts, taču labā ziņa, ka valsts pārvaldītais datu kabeļu uzturētājs šādām situācijām bija gatavs, līdz ar to netika piedzīvoti datu vai pārraides zaudējumi.
Latvijas ārlietu ministre uzskata, ka ieviestās operatīvās procedūras un krīzes scenārijs darbojas. Vienlaikus visas dienas garumā noritēja centieni noskaidrot, kurš kuģis izraisījis kabeļa bojājumus. Braže žurnālistiem sacīja, ka ir panākts zināms progress, taču informācijas slepenības dēļ viņa nevarot sniegt detalizētāku informāciju.
"Bija vairāki kuģi, kas sadarbojās, taču viens to nedarīja, tāpēc jūras spēki un citas iesaistītās iestādes sadarbojās ar Igauniju, Somiju, Zviedriju, Norvēģiju un arī citām valstīm, lai nodrošinātu atbilstošu rīcības plānu," stāstīja Latvijas ārlietu ministre.
Viņasprāt, tas ir kārtējais pierādījums tam, cik ātri ir jārīkojas, ja notiek šāda veida incidenti, turklāt viens no aizdomās turētajiem ir arī sankcijām pakļauts "ēnu flotes" kuģis. Viņa norādīja, ka ES Ārlietu padomes sanāksmē pārrunās, kā var turpināt pakļaut sankcijām Krievijas ienākumus, ieskaitot "ēnu flotes" izmantošanu. Tāpat kopā ar jauno ASV administrāciju, Lielbritāniju un citiem partneriem plānots apsvērt, kā efektīvāk vājināt Krievijas tās karā pret Ukrainu.
Braže atsaucās uz Baltkrievijas demokrātisko spēku līderes Svjatlanas Cihanouskas teikto, ka vāja Krievija ir labākā drošības garantija visai Eiropa un visam eiroatlantiskajam reģionam.
Kā vēstīts, zemūdens optiskais kabelis tika bojāts agrā svētdienas rītā Zviedrijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā. Zviedrijas prokuratūra svētdien vēlu vakarā paziņoja, ka tiek izmeklēta nopietna sabotāža un saistībā ar šo incidentu ir arestēts kuģis. Zviedrijas mediji vēsta, ka arestētais kuģis ir "Vezhen", kas pieder lielākajai Bulgārijas kuģniecībai "Navigation Maritime Bulgares".
Kuģis ar mākslīgā mēslojuma kravu piektdien pameta Ustjlugas ostu Krievijā un atradās ceļā uz Skāgenu Dānijā. Svētdien ap plkst.1 tas šķērsoja kabeli, kas savieno Latviju ar Gotlandes salu.
Fotogrāfijās no 2022.gadā būvētā kuģa redzams, ka vienam no tā enkuriem trūkst lāpstiņas, tomēr nav skaidrs, kad šis bojājums radies. Iepriekš izdarītajos uzņēmumos šķita, ka abi enkuri nav bojāti.
"Navigation Maritime Bulgares" noliegusi, ka tai piederošais kuģis būtu apzināti bojājis kabeli, un apgalvo, ka enkurs varētu būt nokritis nelabvēlīgu laikapstākļu ietekmē.
Ņemot vērā to, ka iespējamais noziegums varētu būt vērsts pret Zviedrijas interesēm, to izmeklē Drošības policija (SÄPO). Taču SÄPO pārstāvis atteicās atklāt apstākļus, kas liek par kabeļa bojāšanu aizdomās turēt "Vezhen".
Neviena persona saistībā ar izmeklēšanu pagaidām nav aizturēta. Kuģa apkalpē ir astoņi Bulgārijas un deviņi Mjanmas pilsoņi. "Navigation Maritime Bulgares" nozīmējusi aģentu Zviedrijā un nolīgusi advokātu, lai "aizstāvētu komandas un uzņēmuma intereses".
Iepriekš notikuši vairāki incidenti Baltijas jūrā, kad iespējamas Krievijas sabotāžas dēļ bojāta kritiskā zemūdens infrastruktūra. NATO janvāra sākumā paziņoja, ka sāks jaunu misiju zemūdens kabeļu aizsardzībai Baltijas jūrā.
Eiropas Savienība (ES) piemērojusi sankcijas desmitiem Krievijas "ēnas flotes" kuģu, tomēr Krievijas rīcībā, domājams, ir daudz vairāk šādu kuģu. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda paziņojis, ka Krievijas "ēnas flotē", visticamāk, ir 600 līdz 1000 kuģu.