Tāpat sēdē tika uzklausīts klimata un enerģētikas ministra Kaspara Meļņa (ZZS) ziņojums par enerģētikas drošības situāciju saistībā ar Baltijas valstu atslēgšanos no Baltkrievijas un Krievijas elektroapgādes tīkla jeb tā dēvētā BRELL loka un sinhronizāciju ar Eiropas energosistēmu.
Padome izvērtēja veiktos sagatavošanas darbus, potenciālos riskus un risinājumus.
Vienlaikus padome aicina sabiedrību kritiski izvērtēt publiskajā telpā pieejamo dažāda veida informāciju, tuvojoties 8.februārim un 9.februārim, kad paredzēta pārslēgšanās.
Jau ziņots, ka 13.janvārī Latvijas gaisa telpā trīs reizes tika noteikti īstermiņa ierobežojumi. Visi bija saistīti ar konstatētiem bezpilota lidaparātu lidojumiem Rīgas lidosta teritorijā. Lidojumos tika izmantoti vairāki droni. Pēc CAA skaidrotā, aizsardzības sistēmas neidentificēja attiecīgos dronus, jo tiem bija deaktivizēta funkcija, kas ļauj tos uztvert.
Tāpat vēstīts, ka svētdienas, 26.janvāra, agrā rītā tika bojāts LVRTC Baltijas jūrā esošais zemūdens optisko šķiedru kabelis posmā Ventspils-Gotlande. Kabelim bojājums konstatēts Zviedrijas ekonomiskajos ūdeņos aptuveni 130 kilometrus no Latvijas piekrastes. Latvijas Valsts policija par notikušo ir sākusi kriminālprocesu pēc diviem Krimināllikuma pantiem, proti, par mantas tīšu iznīcināšanu un bojāšanu, ja tas izraisījis smagas sekas, un par publiskā elektronisko sakaru tīkla tīšu iznīcināšanu un bojāšanu, ja tas izraisījis smagas sekas.
LETA ziņoja, ka šogad no 8.februāra līdz 9.februārim plānota Baltijas energosistēmas atslēgšanās no BRELL loka un pievienošanās Eiropas vienotajam elektrotīklam. Ņemot vērā, ka kopš 2022.gada Krievijas iebrukuma Ukrainā ir pieauguši riski arī Baltijas energosistēmai, Baltijas pievienošanās Eiropas elektrotīklam notiks teju gadu agrāk, nekā sākotnēji plānots.