Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

10 mīti par detoksikāciju, fastingu un kaloriju deficītu

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Mūsdienās arvien biežāk dzirdam par detoksikāciju, īslaicīgu badošanos (fastingu) un kaloriju deficīta ievērošanu kā iedarbīgiem veidiem, kas palīdz uzlabot veselību un zaudēt svaru. Tomēr ap šīm tēmām ir izveidojušies daudzi mīti, kas var maldināt un radīt nepareizus priekšstatus. Kopā ar "Apotheka" farmaceiti Lailu Zālīti aplūkosim 10 izplatītus mītus un noskaidrosim patiesību.

1. mīts: Detoksikācijas diētas attīra organismu no toksīniem

Patiesībā

mūsu ķermenis jau ir aprīkots ar efektīvu detoksikācijas sistēmu – aknām, nierēm un plaušām, kas nepārtraukti strādā, lai izvadītu kaitīgās vielas. Nav zinātnisku pierādījumu, ka īpašas diētas organisma attīrīšanai vai sulu kūres spētu uzlabot šo procesu.

Turklāt daudzas plaši izreklamētas detoksikācijas metodes var būt pat kaitīgas veselībai, jo tās bieži paredz izslēgt no ēdienkartes noteiktas uzturvielas. Tā vietā, lai ķertos pie kārtējās detoksikācijas kūres, labākais veids organisma attīrīšanai ir sabalansēts uzturs, fiziskās aktivitātes un pietiekams ūdens patēriņš.

2. mīts: Fastinga laikā vielmaiņa palēninās

Īslaicīga badošanās nepalēnina vielmaiņu. Daži pētījumi pat liecina, ka īslaicīga badošanās var nedaudz paātrināt vielmaiņu, palielinot norepinefrīna līmeni organismā. Tomēr ilgstoša badošanās var radīt gluži pretēju efektu –  muskuļu masas zudumu un hormonālas izmaiņas, kas noved pie enerģijas samazināšanās un ilgtermiņā var radīt veselības problēmas. 

3. mīts: Kaloriju deficīts vienmēr izraisa muskuļu zudumu

Lai gan svara zaudēšanas laikā pastāv risks zaudēt muskuļu masu, sabalansēts uzturs ar pietiekamu olbaltumvielu daudzumu un regulāri spēka treniņi palīdz saglabāt muskuļus pat kaloriju deficīta apstākļos. Jāsaprot, ka muskuļu masas saglabāšana ir svarīga ne tikai estētikas nolūkā, bet arī vielmaiņas uzturēšanai.

Muskuļi pat miera stāvoklī patērē vairāk enerģijas nekā taukaudi, tāpēc, saglabājot optimālu muskuļu masu, ir vieglāk uzturēt veselīgu svaru ilgtermiņā.

4. mīts: Detoksikācija palīdz zaudēt svaru

Detoksikācijas izaicinājumi sola ātru svara zudumu, taču bieži vien tas ir saistīts ar šķidruma zudumu, nevis tauku procenta samazināšanos organismā. Pēc attīrīšanās kūres ir ļoti iespējama tikpat ātra strauji zaudētā svara atgriešanās, turklāt pat ar uzviju.

Turklāt daudziem detoksikācijās izmantojamajiem produktiem ir diurētiska un caureju izraisoša iedarbība. Tas var radīt organisma dehidratāciju un elektrolītu disbalansu, kas ilgtermiņā var būt bīstami veselībai.

5. mīts: Fastinga laikā drīkst dzert tikai ūdeni

Fastinga praktizētāji bieži vien domā, ka badošanās periodā ir atļauts dzert tikai ūdeni. Patiesībā daudzi fastingam pielāgoti uztura plāni pieļauj zemas kaloriju vērtības dzērienus, piemēram, nesaldinātu kafiju, tēju vai pat kaulu buljonu, kas nodrošina organismu ar nelielu uzturvielu daudzumu un palīdz vieglāk izturēt badošanās periodu.

Jāielāgo, ka

pietiekoša šķidruma uzņemšana badošanās laikā ir īpaši svarīga, jo šādi ir iespējams izvairīties no dehidratācijas un galvassāpēm, kas ir bieža parādība, uzsākot fastingu.

6. mīts: Būt kaloriju deficītā nozīmē badoties

Daudzi cilvēki uzskata, ka kaloriju deficīts ir sinonīms pastāvīgam badam. Patiesībā, ja uzturs ir sabalansēts un pilnvērtīgs, ir iespējams uzturēt kaloriju deficītu, nejūtot izsalkumu. Pārtika, kas bagāta ar šķiedrvielām un olbaltumvielām, palīdz ilgāk saglabāt sāta sajūtu, tāpēc svara zaudēšana, ievērojot kaloriju deficītu, var būt ļoti ērta un veselībai draudzīga.

7. mīts: Detoksikācija uzlabo ādas stāvokli

Lai gan daži apgalvo, ka detoksikācija palīdz attīrīt ādu, zinātnisku pierādījumu tam nav. Ādas stāvoklis vairāk ir saistīts ar sabalansētu uzturu, pienācīgu ādas kopšanu un mitrināšanu. Tā vietā, lai izmantotu detoksikācijas diētas, ādas veselības uzlabošanai ieteicams uzturā lietot pārtiku, kas bagāta ar antioksidantiem, kā arī pietiekami daudz šķidruma.

8. mīts: Fastinga laikā nedrīkst veikt fiziskās aktivitātes

Pastāv uzskats, ka badošanās laikā fiziskās aktivitātes ir neiespējamas. Tomēr daudzi cilvēki veiksmīgi apvieno fastingu ar treniņiem. Ir svarīgi ieklausīties savā ķermenī un pielāgot treniņu intensitāti, lai nodrošinātu labu pašsajūtu un enerģijas līmeni.

9. mīts: Kaloriju deficīts izraisa uzturvielu trūkumu

Ja uzturs ir sabalansēts un daudzveidīgs, kaloriju deficīts neizraisa uzturvielu trūkumu. Svarīgi ir izvēlēties uzturvielām bagātus produktus: dārzeņus, augļus, pilngraudu produktus un pietiekamu daudzumu olbaltumvielu. 

Minimālais daudzums, kas būtu jāapēd cilvēkam ikdienā, ir 0.8 g olbaltumvielu  uz vienu kilogramu svara. Piemēram, ja tu sver 65 kg, tad dienā nepieciešamais olbaltumvielu daudzums ir 52 g.

Turklāt, papildinot uzturu ar veselīgiem taukiem un mikroelementiem, iespējams nodrošināt visas organisma vajadzības pat kaloriju deficīta laikā.

10. mīts: Fastinga rezultāti ir īslaicīgi

Fastinga rezultāti var būt ilgstoši, ja pēc badošanās tiek ievēroti sabalansēti uztura paradumi. Ilgtermiņā fastings var palīdzēt uzturēt vielmaiņas elastību un uzlabot insulīna rezistenci. Ja to apvieno ar veselīgu dzīvesveidu, īslaicīga badošanās var kļūt par efektīvu metodi ilgstošai svara kontrolei un vispārējās veselības uzlabošanai.

***

Ielāgo, ka pirms jebkādu krasu uztura izmaiņu veikšanas ir ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu vai uztura speciālistu, lai izvairītos no iespējamām negatīvajām sekām.

Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu