Ķīna patlaban spēj sasniegt savus mērķus Latvijā bez agresīvas specdienestu iesaistes, secināts Valsts drošības dienesta (VDD) pagājušā gada darbības pārskatā.
VDD: Latvija Ķīnas specdienestiem nebija prioritārs, atsevišķs izlūkošanas mērķis
Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī pērn Latvija Ķīnas specdienestiem nebija prioritārs, atsevišķs izlūkošanas mērķis. Ķīna turpināja raudzīties uz Latviju kā uz daļu no NATO un Eiropas Savienības, kuras tā uzskata par savām sāncensēm cīņā par globālu ietekmi.
Ķīnas specdienesti fokusējās uz izlūkinformācijas iegūšanu par šo starptautisko organizāciju dienaskārtību un stratēģisko politisko kursu pret Ķīnu, tostarp pievēršot uzmanību arī Latvijas lomai ar Ķīnu saistītu lēmumu pieņemšanā, norādīts pārskatā.
Kā liecina VDD rīcībā esošā informācija, Ķīna patlaban spēj sasniegt savus mērķus Latvijā bez agresīvas specdienestu iesaistes. Būtisku daļu no savām izlūkošanas interesēm Latvijā Ķīna spēj nodrošināt caur dažādo Latvijā izveidoto nodibinājumu aktivitātēm.
Aizvadītajā gadā VDD turpināja konstatēt mērķtiecīgus Ķīnas pārstāvju centienus veidot un nostiprināt ietekmes pozīcijas Latvijas politiķu, akadēmiķu un pētnieku aprindās.
Ietekmes pozīciju izveide ir Ķīnas ilgtermiņa mērķis, lai panāktu tai labvēlīgu politisko lēmumu pieņemšanu, veicinātu pozitīva starptautiskā tēla veidošanos, ietekmētu sabiedrisko domu Ķīnas interesēs, kā arī popularizētu šīs valsts virzītās starptautiskās politiskās iniciatīvas un vērtības, norāda VDD.
Ietekmes pozīciju izveide pētniecisko zinātņu jomā, kas fokusējas uz jaunu zināšanu un inovāciju radīšanu, pērn bija viena no Ķīnas specdienestu prioritātēm, secināts pārskatā. Ņemot vērā Ķīnas uz inovācijām balstīto ekonomiskās attīstības modeli, viens no šīs valsts stratēģiskajiem mērķiem ir panākt pārākumu moderno tehnoloģiju nozarēs, piemēram, mākslīgā intelekta rīku, kvantu tehnoloģiju, robotikas un biotehnoloģiju piedāvājumā, teikts pārskatā.
Izlūkošana no teritorijas joprojām saglabājās kā galvenais veids, kā Ķīnas specdienesti iegūst interesējošo izlūkinformāciju par aktualitātēm Latvijā. Kā liecina VDD veiktā informācijas analīze, Ķīnas specdienestu pārstāvji iespēju robežās izvairās no tikšanās ar informācijas avotiem un cita veida sadarbībā iesaistītām personām Rietumvalstu teritorijā.
Arī aizvadītajā gadā Ķīnas specdienestu darbinieki ar dažādu nozaru ekspertiem pārsvarā sazinājās tiešsaistes vidē, kā arī organizēja tikšanās Ķīnā un trešajās valstīs, kas pret Ķīnu ir labvēlīgas.