Ņemot vērā šā gada silto ziemu, un putnu gripas vīrusa izplatību pasaulē, tostarp arī Lietuvā, Latvijas Apvienotā putnkopības nozares asociācija (LAPNA) aicina iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem vai savārgušiem savvaļas putniem, izmantojot lietotni "Vides SOS", aģentūru LETA informēja asociācijas pārstāvji.
Aicina ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem
LAPNA pārstāvji norāda, ka lietotne "Vides SOS" ir rīks, kas ļauj dabu un dzīvnieku sargājošajām iestādēm un organizācijām iesaistīt arī sabiedrību. Lai informētu atbildīgās valsts iestādes, iedzīvotāji var nofotografēt mirušos savvaļas putnus vai pārkāpumus mājputnu saimniecībā un fotogrāfijas nosūtīt, izmantojot lietotni, lai saņemot informāciju, atbildīgās iestādes varētu veikt pārbaudes.
Komentējot pagājušajā nedēļā Lietuvā konstatēto augsti patogēnās putnu gripas gadījumu, LAPNA valdes locekle Anna Ērliha uzsver, ka putnkopjiem Latvijā nepieciešams ievērot īpašu rūpību, lai pasargātu mājputnus no šīs postošās slimības. Ņemot vērā, ka putnu gripas dēļ ir jālikvidē viss ganāmpulks, tā atstāj būtisku ekonomisku ietekmi jebkura izmēra saimniecībai.
Tāpat kopš 2024.gada oktobra Eiropā ziņots par 309 putnu gripas uzliesmojumiem mājputnu saimniecībās.
LAPNA vērš uzmanību, ka putnu gripas vīruss skar ne tikai putnus, bet arī citu sugu dzīvniekus. Pēc Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) sniegtās informācijas, putnu gripa iepriekš atklāta vairāk nekā 50 zīdītāju sugām. Tāpat pasaulē ir konstatēti vairāki putnu gripas gadījumi cilvēkiem, bet nav konstatēta slimības pārnešana no cilvēka uz cilvēku.
Asociācijā akcentē, ka mājputnu turētājiem, lai pasargātu mājputnus no saslimšanas ar putnu gripu, ir jāievēro biodrošības prasības, tostarp nedrīkst pieļaut nepiederošu personu nonākšanu kontaktā ar mājputniem un piekļūšanu novietnei, dodoties uz putnu novietni jāizmanto maiņas apģērbs un dezinfekcijas līdzekļi, jānodrošina, lai mājputniem neveidojas saskarsme ar savvaļas putniem un citiem dzīvniekiem, kā arī jānodrošina putnu barošana un dzirdināšana tā, lai pie barības un ūdens nepiekļūst savvaļas putni un citi dzīvnieki.
Tāpat mājputnu barošanai un dzirdināšanai drīkst izmantot ūdeni no akas vai dziļurbuma, bet nedrīkst izmantot ūdeni no virszemes ūdenstilpēm, putnus drīkst izlaist tikai norobežotos pastaigu laukumos, kā arī nedrīkst putnus izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās nevar nodrošināt, ka tām nepiekļūst savvaļas putni.
Jau ziņots, ka Lietuvā, Šilutes rajonā mājputnu novietnē "Vilkyčių paukštynas" ar 246 000 putnu konstatēta augsti patogēnā putnu gripa.
Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kurai raksturīga augsta mirstība. Slimības klīniskās pazīmes ir pēkšņa un strauja slimības norise, nespēks, atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, grīļīga gaita, smakšana un citas pazīmes.
Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kuriem slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, piemēram, piekļūstot dīķiem un citām ūdenstilpnēm. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu barību vai priekšmetiem, apaviem, apģērbu, inventāru, uz kuriem nonācis vīruss.
Mājputnu īpašniekiem nekavējoties jāziņo PVD, ja putniem novērotas slimības pazīmes, būtiski samazinās putnu barības un ūdens uzņemšana, samazinās dējība vai novērojama putnu mirstība.
LAPNA pārstāv Latvijas putnkopības nozari attiecībās ar Latvijas un ES institūcijām, kā arī attiecībās ar citiem publisko un privāto tiesību subjektiem. Asociācija piedalās putnkopības nozari reglamentējošo normatīvu izstrādē un apspriešanā. LAPNA dibināta 2006.gadā, un tā pārstāv Latvijas putnkopības uzņēmumus, kas ražo gan olas, gan gaļu no dažādām mājputnu sugām.