Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Tribunāla izveidē pret Putinu panākts "ievērojams progress" (15)

Raksta foto
Foto: AP/Scanpix

Panākts "ievērojams progress" ceļā uz īpašā tribunāla izveidi, lai sauktu Krievijas augstākās amatpersonas – tai skaitā diktatoru Vladimiru Putinu – pie atbildības par iebrukumu Ukrainā, paziņojusi 38 valstu koalīcija.

Eksperti un juristi strādā pie dokumentiem, uz kuru pamata varētu izveidot šādu tribunālu un noteikt tā jurisdikciju. Īpašā tribunāla statūti varētu tikt pabeigti līdz gada nogalei.

"Šobrīd panākts ievērojams progress," norādīja ES komisārs demokrātijas un tieslietu jautājumos Maikls Makgrāts. "Pašlaik mēs nedomājam, ka būs kādi nepārvarami šķēršļi [tribunāla izveidei]."

Īpašā tribunāla izveidē iesaistītas 38 valstis, tai skaitā visas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis. Plānots, ka tribunāla ierosinātājs būs Eiropas Padome

"Vilkt garumā – tas nav variants," otrdien sacīja Eiropas Padomes ģenerālsekretārs Alēns Bersē. "Mums jārīkojas, cik ātri iespējams. Mēs centīsimies pabeigt darbu jau šogad."

"Neviens cilvēks no Krievijas un neviens no Krievijas līderiem nav neaizskarams," uzsvēra ES augstā pārstāve ārlietās Kaja Kallasa.

Īpašajā tribunālā plānots tiesāt Putinu un citas Krievijas amatpersonas par agresijas noziegumu pret Ukrainu, proti, par iebrukumu. Šajā gadījumā iespējams vērsties pret valsts, kura pastrādājusi iebrukumu, augstākajiem politiskajiem līderiem, kamēr par kara noziegumiem, noziegumiem pret cilvēci vai genocīdu pie atbildības tiktu saukti tie, kas šīs nežēlības pastrādājuši savām rokām.

Agresijas noziegums var būt iebrukums, okupācija, aneksija, ostu blokāde vai jebkāda  cita veida uzbrukums, ko viena valsts pastrādā pret otru.

"Bez agresijas nozieguma nebūtu arī pārējo kara noziegumu," uzsvēra Kallasa. 

"Ir ļoti svarīgi signalizēt, ka nesodīti noziegumi tikai iedrošina tālāku agresiju," komentēja Kallasa.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu