Šodienas redaktors:
Vita Daukste-Goba
Iesūti ziņu!

Vai diendusa bērnudārzā ir obligāta? Skaidro Tiesībsarga birojs

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Diendusu nodrošināšana bērnudārzā ir obligāta tikai tad, ja bērnam tā ir nepieciešama, norādīja Tiesībsarga birojā.

Kā uzsver birojā, ja bērnam dienas miegs nav nepieciešams, to nedrīkst uzspiest. Vajadzību pēc diendusas ietekmē bērna pilnvērtīgai attīstībai diennaktī kopsummā nepieciešamais miega stundu skaits, kas katram vecumam ir atšķirīgs, atzīmē birojs.

Vienlaikus tiesībsargs pārbaudes lietā secinājis, ka normatīvajā regulējumā trūkumu nav - tas paredz pienākumu visiem bērniem nodrošināt atpūtu, nevis obligātu gulēšanu.

Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere norāda, ka biroja ieskatā jāuzlabo pirmsskolas izglītības iestāžu izpratne par pusdienlaika atpūtas organizēšanu, kā arī par to, ka gulēšana nedrīkst būt obligāta tiem bērniem, kuriem tā nav nepieciešama.

"Bērnudārza vadībai ir jārod risinājums, kā nodrošināt bērnam alternatīvu atpūtu, un tā nedrīkst lūgt vecākiem bērnu izņemt no iestādes pirms pusdienas laika vai mainīt izglītības iestādi. Atslēgas vārds ir izpratne par bērna vajadzībām," uzsver Grāvere.

Tiesībsargs vairākkārt saņēmis vecāku iesniegumus ar neapmierinātību par bērnudārzu praksi šajā jautājumā. Proti, bērnudārzā visiem bērniem obligāti likts gulēt diendusu, bet konkrētajam bērnam ikdienā diendusas nav nepieciešamas. Līdz ar to bērns bērnudārzā pretojas pusdienlaika gulēšanai, un tā rezultātā viņam sākas uzvedības traucējumi, par kuriem, savukārt, sūdzas izglītības iestādes darbinieki. Savukārt bērnudārzs aicinājis vecākus izņemt bērnu pirms diendusas.

Kā norāda birojā, saskaņā ar tiesisko regulējumu bērnudārzam ir jānodrošina bērniem atpūta pēc pusdienām un iespēja tās laikā gulēt. Tātad, gulēšana nav obligāta, uzsver birojā. Bērni atpūtas pēc pusdienām laikā var nodarboties ar citām mierīgām un klusām aktivitātēm, ja vien izvēlētais veids nepasliktina bērnu labsajūtu, netraucē citiem bērniem aizmigt un gulēt viņiem nepieciešamo diendusu, skaidro Tiesībsarga birojā.

Speciālisti norāda, ka īstenojot bērnu atpūtu pēc pusdienām, ir jāņem vērā bērnu attīstības līmenis un vajadzības. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centra speciālisti ir norādījuši, ka bērniem vecumā līdz četriem gadiem diendusas miegs lielākajā daļā gadījumu ir nepieciešams, taču bērniem obligātajā izglītības vecumā (pieci līdz seši gadi) diendusas miegs var arī nebūt vajadzīgs.

Tomēr, kā norāda birojā, vajadzība pēc diendusām jāvērtē kopsakarā ar bērna uzturēšanās ilgumu bērnudārzā. Ja bērns bērnudārzā uzturas no astoņām līdz desmit stundām, ģimenēm var būt grūtības bērnam nodrošināt diennaktī kopsummā nepieciešamās desmit līdz 13 miega stundas. Savukārt, ja bērns bērnudārzā uzturas no desmit līdz 12 stundām, diennaktī nepieciešamās miega stundas nav pat iespējams nodrošināt, atzīmē birojā.

Kā skaidro birojā, bērnudārza vecuma bērniem pilnvērtīgai attīstībai diennaktī kopsummā viena līdz divu gadu vecumā vidēji ir nepieciešamas 11 līdz 14 miega stundas, trīs līdz piecu gadu vecumā nepieciešams miegs vidēji desmit līdz 13 stundas, bet sešu līdz septiņu gadu vecumā - vidēji deviņas līdz 11 miega stundas.

Birojā arī norāda, ka nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs var ietekmēt gan bērna, gan ģimenes veselību. Piemēram, bērnam var būt novērojamas uzvedības problēmas - viegla aizkaitināmība, grūtības kontrolēt impulsus un emocijas, kā arī uzmanības deficītam un hiperaktivitātes sindromam līdzīgi simptomi.

Līdztekus var būt iespējams palielināts svars nākotnē, paaugstināts kardiovaskulāro slimību risks nākotnē palielināta svara, diabēta vai paaugstināta asinsspiediena dēļ, biežāk sastopams alerģisks rinīts, piemēram, tekošs deguns.

Nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs var ietekmēt arī ģimenes kopējo labsajūta - radīt biežāku depresiju, var būt augstāks stress vecākiem vai bērna kopējiem. Tāpat esot pierādīts, ka labāks miegs maza bērna vecumā ir viens no ietekmējošajiem faktoriem, lai skolas laikā būtu labākas kognitīvās spējas.

Ja bērns nevēlas gulēt diendusu pirmsskolas izglītības iestādē birojā iesaka izvērtēt bērna miega paradumus, to, vai bērns diennakts laikā guļ savam vecumam atbilstoši daudz, kā arī to, vai bērns, neguļot diendusu, dienas laikā jūtas labi.

Līdztekus birojā norāda, ka jāņem vērā arī tas, ka bērna dienas režīms mājas apstākļos atšķiras no dienas režīma bērnudārzā. Ja bērns neguļ diendusu mājās, tas vēl nenozīmējot, ka viņam tā nav nepaciešama bērnudārzā. Savukārt, ja bērns bērnudārzā uzturas ilgāk par astoņām stundām, visticamāk viņš nevarēs diennaktī saņemt viņam nepieciešamo miega daudzumu bez diendusas.

Tāpat birojā aicina, - ja bērns nevēlas bērnudārzā gulēt diendusu, izvērtēt nepieciešamību konsultēties ar miega speciālistu.

Savukārt, ja bērnam diendusa pirmsskolā nav nepieciešama, jāvēršas bērnudārzā, lai meklētu individuālu risinājumu savam bērnam, atzīmē birojā.

Kā iespējamos alternatīvos risinājumus pēcpusdienas atpūtas organizēšanā birojā norāda, ka bērns var atpūsties savā gultā un veikt citiem bērniem netraucējošas nodarbes - skatīties grāmatu, klausīties audio pasaku vai piemērotu mūziku, izmantojot austiņas (no trīs gadu vecuma), spēlēt kādu spēli.

Tāpat bērns varot atpūsties uz grīdas, guļot uz paklājiņa vai uz spilveniem, un veicot individuālas aktivitātes.

Līdztekus birojā norāda, ka bērniem obligātajā izglītības vecumā tiek paredzēta īsāka diendusa, kas var izpausties kā atpūšanās horizontālā stāvoklī, pēc kuras bērns var turpināt mierīgas nodarbes.

Kā akcentē birojā, ja bērns 20 minūšu laikā nevar iemigt, tad viņš var celties un veikt citas mierīgas nodarbes.

Līdztekus, ja iespējams, jānodrošina bērnam atpūta citā telpā, atsevišķi no bērniem, kuri guļ diendusu.

Tiesībsargs apkopojis arī Latvijas pašvaldību praksi šajā jautājumā. Tā apliecina, ka pieeja atpūtas organizēšanai pēc pusdienlaika bērnudārzos ir dažāda.

"Ņemot vērā, ka vairumā gadījumu piecus līdz sešus gadus veciem bērniem diendusas var nebūt nepieciešamas, ir pozitīvi vērtējama to pašvaldību prakse, kas paredz atšķirīgu atpūtas organizēšanu bērniem obligātajā izglītības vecumā. Tas atbilst bērna labākajām interesēm," piebilst Grāvere.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu