Kā norādīja Tiesībsarga pārstāvji, Tiesībsargs vērsies pie Labklājības ministrijas un atzinīgi vērtē tās rīcību, gatavojot grozījumus likumā un aicinot pašvaldību sociālos dienestus jau šobrīd minēto stipendiju neuzskatīt par mājsaimniecības ienākumiem.
Tāpat vēstīts, ka Labklājības ministrija informējusi tiesībsargu, ka tā gatavo likuma grozījumu projektu, kuru tuvākā mēneša laikā virzīs starpministriju saskaņošanai, taču vēl nav informācijas par precīziem grozījumu pieņemšanas termiņiem.
“Esam apmierināti, ka ministrija mūs ir sadzirdējusi un rīkojas proaktīvi vēl pirms nepieciešamajiem grozījumiem likumā.
Šī brīža tiesiskais regulējums rada pretrunīgu un netaisnīgu situāciju. Proti, ģimene var zaudēt trūcīgas mājsaimniecības statusu, ja tajā ir kāds, kas saņem sociālo stipendiju. Piemēram, kā daudzbērnu ģimenes students,” uz problemātiku norāda Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska.
Nepilnību likumā tiesībsargs konstatēja, izskatot kāda iedzīvotāja iesniegumu.
Kā uzskata Tiesībsarga birojs – tā ir jānovērš iespējami drīz, turklāt lemjot par tūlītēju risinājumu līdz grozījumu pieņemšanai.
Tiesībsarga ieskatā likums papildināms – sociālā stipendija “Studētgods” nebūtu uzskatāma par tādiem ienākumiem, kurus pašvaldības sociālais dienests vērtē pirms lēmuma par trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusa vai sociālās palīdzības pabalsta piešķiršanas.
“Ja šos ienākumus nāktos novirzīt ar mājokļa lietošanu saistīto izdevumu segšanai, tad sociālā stipendija zaudētu savu jēgu,” piebilst Rezevska.
Jau vēstīts, ka viens no stipendijas “Studētgods” mērķiem ir sociālā atbalsta sniegšana jauniešiem no trūcīgām mājsaimniecībām izglītības ieguvei.