Itālijā uz šomēnes Lietuvā notiekošām militārajām mācībām nosūtīs tālas darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas SAMP/T, ceturtdien, 6. februārī, paziņoja Lietuvas aizsardzības ministre Dovile Šakaliene.
Itālija uz mācībām Lietuvā nosūtīs pretgaisa aizsardzības sistēmas
"Eiropas drošība ir tieši atkarīga no ziemeļaustrumu flanga aizsardzības, tādēļ esam pateicīgi Itālijai par tās būtisko ieguldījumu mūsu reģiona drošībā," viņa sacīja pēc tikšanās ar Itālijas aizsardzības valsts sekretāri Izabellu Rauti.
"Itālija piešķir spējas NATO pretgaisa aizsardzības rotācijas modelim, uz zemes bāzētās tāla darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas SAMP/T izvietojot Lietuvā uz gaidāmo mācību laiku," paskaidroja Šakaliene.
Viņa piebilda, ka tāds lēmums ir būtisks ieguldījums savaldīšanas un aizsardzības stiprināšanā.
Kā informēja Lietuvas Aizsardzības ministrijā, februārī Šauļos paredzētajās mācībās tiks sinhronizēta Itālijas pretgaisa aizsardzības sistēmu SAMP/T, Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misijā iesaistīto Itālijas un Francijas iznīcinātāju, NATO pretgaisa aizsardzības vadības un kontroles sistēmas mijiedarbība ar Lietuvas pretgaisa aizsardzības sistēmām NASAMS, nodrošinot reģionālo pretgaisa aizsardzības operāciju īstenošanu.
Itālija šobrīd NATO patrulēšanas misijā Baltijas valstu gaisa telpā piedalās jau septīto reizi, ar savām spējām atbalsta NATO bataljonu kaujas grupas, kā arī Baltijas jūrā patrulē Itālijas karakuģi.
Pagājušajā gadā Lietuvā uz militāro mācību periodu "Baltic Connection 2024" tika dislocēta Nīderlandes sauszemes tāla darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēma "Patriot".
Lēmums par NATO pretgaisa aizsardzības rotācijas modeļa ieviešanu tika pieņemts NATO samitā, kas notika Viļņā 2023.gadā.
Lietuva rotācijas iespējas apspriedusi ar ASV, Vāciju, Zviedriju, Nīderlandi, Itāliju, Grieķiju un citām valstīm.
Sabiedroto kaujas lidmašīnas, kas šobrīd atrodas Baltijas valstīs, galvenokārt veic patrulēšanas funkcijas un tiek izmantotas, lai identificētu un pavadītu Krievijas militārās lidmašīnas, kas lido virs Baltijas jūras, pārkāpjot starptautiskos lidojumu noteikumus.
Itālijas un Francijas kopīgi izstrādātā SAMP/T var iznīcināt ienaidnieka lidmašīnas trīs līdz 100 kilometru attālumā un ballistiskās raķetes trīs līdz 25 kilometru attālumā. Tā var sasniegt mērķus 25 kilometru augstumā.
SAMP/T izstrādājis Eiropas konsorcijs "Eurosam".