Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Valsts pārvaldē jāmeklē līdzsvars starp klātienes un attālināto darbu, uzskata politiķi

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: AKA_KerKer/Shutterstock

Valsts pārvaldē nebūtu jānosaka darbs tikai klātienē, taču ir jāmeklē risinājumi, lai sniegtie pakalpojumi būtu iedzīvotājiem pieejami un kvalitatīvāki, pauda Saeimas frakciju vadītāji.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Harijs Rokpelnis, lūgts vērtēt, vai valsts pārvaldē un pašvaldībās vajadzētu strādāt tikai klātienē, teica, ka jebkurš galējs risinājums nav labs.

Vienlaikus Rokpelnis uzskata, ka kopumā valsts pārvaldei ir vairāk jāfokusējas uz darbu klātienē. Viņš sacīja, ka ZZS pārraudzītajās ministrijās jau pašlaik ir ierobežota prakse strādāt attālināti.

Politiķis teica, ka ir jādiskutē par to, cik lielā mērā ierobežot attālināto darbu, taču pilnībā to aizliegt nevajag. "Galvenais, lai darbs ir izdarīts. Ir arī savi trūkumi attālinātajam darbam, bet jāatrod labs līdzsvars," viņš turpināja.

Vaicāts, vai arī Saeimas deputātiem vajadzētu strādāt tikai klātienē, Rokpelnis teica, ka tas atkarīgs no komisijas un konkrētā jautājuma, kas ir skatāms. Rokpelnis teica, ka, piemēram, ir jautājumi, kas prasa izvērstākas diskusijas klātienē.

"Piemēram, ja ir domstarpības komisijas darbā, komisija var izsludināt pārtraukumu, lai veiktu konsultācijas ārpus komisijas. Protams, ir svarīgi, ka deputāti ir klātienē. Tajā pašā laikā, ja jautājumi ir informatīvi vai tehniski, neredzu iemeslu, kādēļ darbs nevarētu notikt attālināti," klāstīja politiķis.

"Progresīvo" Saeimas frakcijas vadītājs Andris Šuvajevs sacīja, ka viņa pārstāvētā Saeimas frakcija uzskata, ka darba vidē galvenajam fokusam ir jābūt uz mērķiem un to regulāru izvērtēšanu.

"Formāts, kurā notiek darbs, ir sekundārs, jo ir jāskatās arī uz attālinātā darba priekšrocībām. Tas ļauj aktīvāk iesaistīt gan valsts pārvaldē, gan darba tirgū, piemēram, jaunos vecākus ar bērniem un cilvēkus, kas dzīvo reģionos. Tāpēc es nebūtu tik kategorisks šajā jautājumā," uzsvēra politiķis.

Runājot par deputātu darbu, Šuvajevs norādīja, ka deputātiem, viņaprāt, darbs ir jāveic klātienē gan komisijās, gan Saeimas sēdēs. "Ir skaidrs, ka jābūt klātienē, un kopumā no savas frakcijas deputātiem es sagaidu darbu klātienē, un līdz šim tā arī vienmēr bijis," teica Šuvajevs.

"Jaunās vienotības" Saeimas frakcijas vadītājs Edmunds Jurēvics teica, ka jautājumā par to, vai valsts pārvaldei un pašvaldībām būtu jāstrādā tikai klātienē, nevar "no viena grāvja ielekt otrā".

Viņš sacīja, ka jādomā par to, lai resursi tiktu tērēti lietderīgi un pakalpojumi būtu kvalitatīvi.

"Ir skaidrs, ka tiem valsts pārvaldes darbiniekiem, kuriem ir tiešs kontakts ar klientu, pamatā ir jāstrādā klātienē," viņš uzsvēra.

Vienlaikus, ja valsts pārvaldes darbinieks uzdevumus ir spējīgs veikt attālināti, tad pilnīgi attālinātā darba iespējas liegt nebūtu samērīgi, domā Jurēvics, piebilstot, ka tiešajam darba vadītājam būtu jāvērtē labākā darba forma.

Runājot par Saeimas deputātiem, Jurēvics teica, ka jau pašlaik teju visi deputāti strādā tikai klātienē. Politiķis arī uzsvēra, ka, viņaprāt, komisijās, kurās gaidāmi balsojumi, parlamentāriešiem jāpiedalās tikai klātienē.

Jurēvics uzskata, ka deputātu darbs klātienē ļauj arī sabiedrībai labāk izsekot norisēm parlamentā.

Kā vēstīts, Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs otrdien pēc tikšanās ar Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu (ZZS) pauda, ka ir pēdējais laiks valsts pārvaldei pāriet uz darbu klātienē.

Saeimas priekšsēdētāja piekrita, ka sabiedrībā ir diskusijas par parlamenta darba organizāciju un iekšējo sadarbību. Mieriņas ieskatā, ir nepieciešama diskusija Saeimā, tāpēc viņa rosinās tikšanos ar parlamenta frakciju priekšsēdētājiem, lai pārrunātu minētos jautājumus.

Dienu vēlāk Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) arī norādīja, ka valsts pārvaldē klātienes darbam ir jābūt normai.

Vienlaikus premjere uzsvēra, ka šajā jautājumā risinājums vēl "nav uz galda", jo Covid-19 laika sekas esot tādas, ka ļoti daudzas iestādes strādā attālināti.

"Bet normai ir jābūt tādai, ka pamatā darbs ir klātienē, un tad var meklēt risinājumus ģimenēm ar maziem bērniem," sacīja Siliņa, piebilstot, ka demogrāfijas izaicinājumi un ģimenes jautājumi ir valdības prioritāšu sarakstā.

Tikmēr platformā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par attālinātā darba iespējas saglabāšanu valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēs.

Valsts kancelejas (VK) direktors Raivis Kronbergs aģentūrai LETA paudis, ka visai valsts pārvaldei lineāri ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem noteikt darbu klātienē šobrīd nav iespējams.

Kronbergs gan atzina, ka "attālinātais darbs ir aizgājis nekontrolētā procesā". Viņš atzīmēja, ka tāds neesot bijis mērķis, kad ieviesa attālināto darbu pandēmijas laikā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu