![Raksta foto](http://f7.pmo.ee/YAPH9NXBUBUaj-zK6d1lI9CruiY=/1442x0/filters:focal(1386x781:2414x2121):format(webp)/nginx/o/2022/12/16/15027512t1h5eb5.jpg)
Baltijas valstu elektrotīklu pieslēgšanās Eiropas vienotajam energotīklam ir brīvība no draudiem un šantāžas, pavēstīja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.
Baltijas valstu elektrotīklu pieslēgšanās Eiropas vienotajam energotīklam ir brīvība no draudiem un šantāžas, pavēstīja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.
"Šodien mēs veidojam vēsturi. Mēs savienojam Baltijas valstis ar kontinentālās Eiropas elektrotīklu. Tiek demontētas elektrolīnijas, kas mūs savienoja ar Baltkrieviju un Krieviju. Šī elektrolīniju maiņa, kas savienoja jūs ar naidīgiem kaimiņiem, kļūs par pagātni," preses konferencē Viļņā sacīja Leiena.
"Tā ir brīvība no draudiem, šantāžas," piebilda EK prezidente.
Viņa uzsvēra, ka Baltijas valstis ilgi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā brīdināja Eiropas Savienību (ES) par to, "ka Krievijas gāzei ir slēpta atkarības cena".
"Tagad visa ES pakāpeniski atsakās no Krievijas fosilā kurināmā - šis ir jauns laikmets," teica Leiena.
Viņa sacīja, ka šodien ir jārunā ne tikai par ekonomisko, bet arī par plašāku kontinenta drošību, un nesenie bojājumi, kas nodarīti zemūdens kabeļiem Baltijas jūrā, ir kaut kas tāds, ko nedrīkst ignorēt.
"ES un NATO tagad ir jārīkojas tā, lai viena otru papildinātu," sacīja Leiena.
Viņa sacīja, ka, aizsargājot ES kritisko infrastruktūru, par prioritātēm jāizvirza profilakse, jaunu kabeļu ierīkošana, diversifikācija un apdraudējumu identificēšana, kā arī ātra reaģēšana uz tiem un to novēršana.
"Tagad ir pienācis laiks pārņemt mūsu aizsardzību un drošību savās rokās," norādīja Leiena.
Baltijas valstis svētdienas pēcpusdienā sekmīgi pabeidza sprieguma regulēšanas un sinhronizācijas testus un pieslēdzās Eiropas vienotajam energotīklam, preses konferencē svētdien paziņoja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.
Tehnisko pārslēgšanos veica Baltijas elektrosistēmas operatori - Latvijas AS "Augstsprieguma tīkls" (AST), Lietuvas "Litgrid" un Igaunijas "Elering".
Kā aģentūru LETA informēja AST, Igaunija, Latvija un Lietuva sinhronizēja savas elektroenerģijas sistēmas ar kontinentālo Eiropu 9.februārī plkst.14.05.
"Šis ir nozīmīgs vēsturisks solis Baltijas valstīm un visai Eiropai, stiprinot reģiona enerģētisko noturību un neatkarību. Sinhronizācija ļauj Baltijas valstīm ciešā sadarbībā ar citām kontinentālās Eiropas valstīm pārvaldīt savus elektroenerģijas tīklus, nodrošinot stabilu un uzticamu frekvences kontroli, tādējādi būtiski uzlabojot reģionālo enerģētisko drošību," uzsvērts uzņēmuma paziņojumā.
Iepriekš Baltijas valstis paļāvās uz Krievijas sistēmu frekvences pārvaldību, bet tagad tās ir pievienojušās Eiropas tīklam, kas apvieno vairāk nekā 400 miljonu patērētāju. Visas starpsavienojuma līnijas ar Krieviju un Baltkrieviju ir neatgriezeniski atslēgtas, izceļ AST.
Sinhronizācijas projekta ietvaros Polijas pārvades sistēmas operators PSE apliecinājis sevi kā spēcīgu sadarbības partneri, kurš nodrošinājis ne vien sekmīgu koordināciju un projektu vadību, bet arī kalpojis kā pieslēguma punkts ar Eiropas energotīklu, uzsver AST. Lai panāktu šo rezultātu, veiktas ievērojamas investīcijas infrastruktūras attīstībā un tās stiprināšanā Baltijas valstīs un Polijā.
Sinhronizācijas projektam nozīmīgs bijis Eiropas Savienības un Eiropas elektroenerģijas pārvades sistēmu operatoru asociācijas atbalsts. Viņu ieguldījums bija tehnisko vadlīniju nodrošināšanā, operatīvās un juridiskās ekspertīzes sniegšanā. Sinhronizācijas projekts tika īstenots ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu.
Līdz šim Baltijas tīklā Latvijai ar Krieviju bija viens elektrotīkla savienojums, Igaunijai - trīs savienojumi, bet Lietuvai bija trīs savienojumi ar Baltkrieviju un divi ar Krieviju Karalaučos.
Sestdien Baltijas valstis atslēdzās no Krievijas tīkla, un diennakti Baltijas valstis strādāja izolētā elektroenerģijas sistēmā un veica elektroenerģijas pārvades sistēmas izolētas darbības testus. Savukārt šodien caur Lietuvas-Polijas savienojumu Baltijas valstis pieslēdzās kontinentālās Eiropas vienotajam elektrotīklam.