![Ilustratīvs attēls](http://f12.pmo.ee/a_ybj_9yhr00cWmbyyErRwPnkn4=/1442x0/filters:focal(1088x182:8152x5375):format(webp)/nginx/o/2025/02/09/16645456t1hba3f.jpg)
Vācijas policija izmeklē sešus gadījumus, kad virs aviobāzes valsts ziemeļos, kur notiek Ukrainas bruņoto spēku mācības, lidojuši droni, svētdien pavēstīja armijas pārstāvis.
Vācijas policija izmeklē sešus gadījumus, kad virs aviobāzes valsts ziemeļos, kur notiek Ukrainas bruņoto spēku mācības, lidojuši droni, svētdien pavēstīja armijas pārstāvis.
Pēdējo mēnešu laikā virs militāriem un rūpnieciskiem objektiem Vācijā novērotie droni ir izraisījuši satraukumu, un valdība pagājušajā mēnesī paziņoja, ka tiks mainīti noteikumi, lai ļautu karavīriem notriekt aizdomīgus bezpilota lidaparātus.
No 9. līdz 29.janvārim tika reģistrēti seši incidenti, kuros aizdomīgi droni lidoja virs Švesingas gaisa spēku bāzes netālu no Dānijas robežas, sestdien ziņoja laikraksts "Suddeutsche Zeitung".
Šajā gadījumā acīmredzot tika izmantotas īpaši profesionālas "mazas bezpilota lidaparātu sistēmas (sUAS)", kā norādīts iekšējā ziņojumā,
vēsta laikraksts.
"Novērotās daudzspārnu lidmašīnas vairākas minūtes karājās uz vietas ar ieslēgtām pozīciju gaismām, kas ievērojami atviegloja to atrašanās vietas noteikšanu vizuāli un akustiski," uzsvērts ziņojumā. Tika mēģināts tos novirzīt no kursa vai piespiest nolaisties, izmantojot raido signāla traucētājus un citas ierīces. Tika izmantota arī pārnēsājamā HP-47 traucētājierīce, ko karavīri var pielietot, lai ietekmētu tuvojošos dronus.
Tomēr "Radis" un "Wingman" sistēmas bija neefektīvas dronu atklāšanā un traucēšanā. "HP47 nevarēja izmantot, jo tā darbības rādiuss nebija pietiekams."
Sistēmu neefektivitātes dēļ var pieņemt, ka tie nebija komerciāli pieejami droni, bet gan specializēti objekti, kas aprīkoti ar citām specifikācijām.
"Nevienā no sešiem gadījumiem dronu operatoru(-us) nebija iespējams atrast."
Militārais pārstāvis teica, ka par šiem gadījumiem ir ziņots Šlēsvigas-Holšteinas policijai.
Bundesvēra aprindās izskan aizdomas, ka
droni varētu būt sūtīti no kuģiem Ziemeļjūrā vai Baltijas jūrā, un, kad tiek jautāts, kas to varētu darīt, tiek minēta Krievija.
Taču līdz šim tam nav konkrētu pierādījumu.
Švesingas bāze tiek izmantota spēku apmācībai, izmantojot pretgaisa raķetes, un tajā ir notikušas mācības Ukrainas karavīriem.
"Suddeutsche Zeitung" raksta, ka Ukrainas spēki apmācīti, kā izmantot ASV ražotās pārtvērējraķetes "Patriot".
Der Bericht liest sich wie ein Krimi - aber auch wie ein Dokument des Versagens. High-Tech-Drohnen tauchen sechs Mal über einem Luftwaffen-Standort auf, der besonders heikel ist. Die Abwehr versagt. Steckt Russland dahinter? @georg_ismar berichtet #SZPlus https://t.co/LAabBnuIQW
— Süddeutsche Zeitung (@SZ) February 9, 2025
Armijas pārstāvis atzina, ka pēdējos mēnešos ir palielinājies ziņojumu skaits par bezpilota lidaparātiem un iespējamiem spiegošanas mēģinājumiem.
Taču viņš norādīja, ka armija ir piesardzīga attiecībā uz šo incidentu motīviem, jo dronus var iegādāties veikalos un privātpersonas var neapzināties, ka izmanto dronus virs militārām ēkām.
Vācijai, tāpat kā citām reģiona valstīm, ir aizdomas, ka Krievija, turpinot iebrukumu Ukrainā, ir uzsākusi slepenas darbības pret rietumvalstīm.
"Bruņota vēršanās pret bezpilota lidaparātiem" vēl nav atļauta ar likumu
Vācijas aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss (SPD) uzskata, ka aizsardzības spēju stiprināšana pret droniem ir viens no galvenajiem Bundesvēra uzdevumiem. "Es vēl neesmu apmierināts ar progresu, kas panākts attiecībā uz koncepcijām un spējām dronu izvietošanai un aizsardzībai pret tiem," janvāra vidū viņš sacīja laikrakstam "Suddeutsche Zeitung". Runa ir par šādiem jautājumiem: "Kā mēs organizēsim aizsardzību pret droniem? Kā mēs varam paātrināt dronu ražošanu? Galvenokārt, kā mēs varam saīsināt attīstības ciklus plānošanā un iepirkumos?"
Pirms mēneša sarkanzaļā Vācijas mazākuma valdība nolēma grozīt Aviācijas drošības likumu, lai Bundesvēram piešķirtu lielākas pilnvaras aizsardzībā pret droniem. Konkrētāk, likumā jāparedz, ka Bundesvēram ir atļauts izmantot "bruņotu spēku pret bezpilota lidaparātiem".
Tomēr sakarā ar 23. februārī gaidāmajām Bundestāga pirmstermiņa vēlēšanām nav skaidrs, kad likuma izmaiņas varētu stāties spēkā, un šajā gadījumā tas arī nebūtu palīdzējis, jo nopietna negadījuma draudi acīmredzami nepastāvēja, bet runa ir par parastu spiegošanu, atzīmē laikraksts. Agrāk ir izskanējušas arī baumas par mēģinājumiem iegūt no Ukrainas karavīriem mobilo tālruņu datus, lai lokalizētu ienaidnieka pozīcijas, kad viņi būs izvietoti atpakaļ frontē; šajā gadījumā tās vienlaikus būtu arī "Patriot" sistēmu lokācijas vietas.