Iesūti ziņu!

Muguras un locītavu sāpes: kā tās mazināt bez medikamentiem

Raksta foto
Foto: Microgen/Shutterstock

Muguras un locītavu sāpes ir viena no biežākajām veselības problēmām, kas ietekmē miljoniem cilvēku visā pasaulē. Tās var rasties dažādu iemeslu dēļ –ilgstoša sēdēšana, fiziska pārslodze, stress, nepareiza stāja un hroniskas slimības ir tikai daži no tiem. "Lai gan daudziem, saskaroties ar muguras vai locītavu sāpēm, pirmā doma ir pretsāpju zāles, ir daudzi efektīvi veidi, kā mazināt diskomfortu dabiski, uzlabojot vispārējo veselības stāvokli," norāda aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Laila Zālīte.

Lai gan muguras un locītavu sāpes var radīt ievērojamu diskomfortu, to mazināšanai ne vienmēr ir nepieciešams izmantot medikamentus. Fiziskās aktivitātes, ergonomiska darba vide, masāžas, fizioterapija, sabalansēts uzturs un alternatīvās metodes var sniegt nozīmīgus uzlabojumus. 

Kustības un ergonomiska darba vide

Muguras un locītavu veselība lielā mērā ir atkarīga no mūsu ikdienas ieradumiem. Ja darbā daudz laika tiek pavadīts sēžot, būtiski ir pievērst uzmanību ergonomikai, jo pārlieku ilga sēdēšana darbā var veicināt veselības problēmas, tostarp arī muguras un locītavu sāpes.

Saskaņā ar statistikas datiem sēdošs darbs ir viens no biežāk atzīmētajiem ergonomiskajiem riskiem Eiropas Savienībā – ar to saskaras 61 % iedzīvotāju, turklāt Latvijā tas ir vēl lielāks iedzīvotāju skaits – 68 %*. 

Darba vietai jābūt iekārtotai tā, lai samazinātu slodzi uz mugurkaulu un locītavām. Darba laikā regulāri jāietur pauzes, lai izkustētos un veiktu vienkāršus stiepšanās vingrinājumus.

“Papildus atbilstoši iekārtotai darba vietai jāpiedomā arī pie tā, kā sēžam. Pēdām jābūt novietotām taisni uz grīdas, ceļgali saliekti 90 grādu leņķī, mugura taisna, atbalstīta pret krēsla atzveltni. Jāpieskata, lai nesēžam saliekušies uz priekšu, saliektu muguru un sakumpušiem vai uzrautiem pleciem. Tāpat ieteicams sēdēt nesakrustotām kājām, citādi tiek traucēta pilnvērtīga asinsrite,” atgādina farmaceite.

Regulāras fiziskās aktivitātes ir viena no efektīvākajām metodēm, kā stiprināt muguras un locītavu veselību. Piemēram,

joga vai pilates var efektīvi uzlabot muskuļu elastību un stiprināt muskulatūru, kas stabilizē mugurkaulu. Arī peldēšana ir lieliska aktivitāte, kas atslogo locītavas un vienlaikus stiprina muskuļus.

"Regulāras fiziskās aktivitātes palīdz stiprināt locītavas un mazināt muguras sāpju intensitāti, taču svarīgi izvēlēties pareizus vingrinājumus un sabalansētu slodzi," uzsver Laila Zālīte.

Masāža, fizioterapija un teipošana

Masāža var ievērojami mazināt muskuļu saspringumu un uzlabot asinsriti, veicinot sāpju mazināšanos. Regulāri masāžas seansi var uzlabot kopējo pašsajūtu un veicināt muskuļu atslābināšanos.

Vēl viena efektīva metode, kas piedāvā personalizētus risinājumus sāpju mazināšanai, ir fizioterapija. 

Fizioterapeits ieteiks konkrētus vingrinājumus, kas stiprinās tavas vājās muskuļu grupas un uzlabos kustību amplitūdu.

Arī tādas procedūras, kā, piemēram, ultraskaņas terapija vai teipošana, var būt noderīgas, lai mazinātu muguras un locītavu sāpes un saspringumu. Par procedūru nepieciešamību ieteicams konsultēties ar ārstu-speciālistu vai fizioterapeitu.

Raksta foto
Foto: Nadezhda Novikova/Shutterstock

Vienkārša, bet efektīva metode sāpju mazināšanai ir arī karstuma un aukstuma terapija. Aukstuma kompreses var samazināt audu iekaisumu un pietūkumu, savukārt karstums efektīvi atslābina muskuļus un uzlabo asinsriti, tādēļ

siltas vannas ar sāli vai sildošas kompreses var būt labs veids, kā atbrīvoties no sasprindzinājuma sāpošajās zonās. Sālī esošie minerāli atslābina muskulatūru, mazina sāpes, atslābina savilktos locekļus, uzlabo vielmaiņu šūnās un tonizē arī ādu.

Ēdienkarte un uztura bagātinātāji

Nozīmīga loma locītavu un muguras veselībā ir arī uzturam. Ieteicams uzturā iekļaut Omega-3 taukskābes (atrodamas treknajās zivīs un linsēklās) saturošus produktus, dārzeņus, riekstus un pilngraudu produktus. "Sabalansēts uzturs var palīdzēt samazināt locītavu sāpes un uzlabot kustīgumu," iesaka farmaceite, piebilstot, ka

arī cukura un piesātināto tauku samazināšana uzturā var pozitīvi ietekmēt locītavu veselību.

Papildus uzturam svarīgu lomu spēlē arī uztura bagātinātāji. Kolagēns un hialuronskābe var palīdzēt uzturēt locītavu elastību un mazināt stīvumu, D vitamīns un kalcijs ir būtiska kombinācija stipriem kauliem, bet glikozamīns būs vērtīgs papildinājums cilvēkiem, kuriem regulāri ir palielināta fiziskā slodze, vai tieši pretēji – cilvēkiem ar lieko svaru, kas rada pastiprinātu slodzi locītavām. Vitamīni un minerālvielas atbalstīs locītavu veselību un mazinās diskomfortu. "Uztura bagātinātāji var būt labs atbalsts locītavu veselībai, īpaši, ja uzturā trūkst nepieciešamo uzturvielu," norāda Laila Zālīte.

Alternatīvās metodes un pašiedvesma

Akupunktūra ir metode, kas jau izsenis pierādīta kā efektīva sāpju mazināšanai. Šīs procedūras mērķis ir stimulēt noteiktus punktus organismā, lai atjaunotu enerģijas plūsmas balansu un mazinātu sāpes.

Liela nozīme ir arī pašiedvesmai, jo pierādīts, ka mūsu garīgā veselība ir tieši saistīta ar fizisko pašsajūtu.

Stress var veicināt muskuļu sasprindzinājumu un pastiprināt sāpes, tādēļ tādas relaksācijas tehnikas kā meditācija, dziļā elpošana un progresīvā muskuļu atslābināšana var būt efektīvas, lai samazinātu sāpes un uzlabotu vispārējo labsajūtu.

Lai atrastu visefektīvākās metodes sāpju mazināšanai un veselības uzlabošanai ilgtermiņā, ir svarīgi izprast savas individuālās vajadzības un konsultēties ar speciālistiem.

Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu