Lai gan D vitamīnu var uzņemt arī ar pārtiku – treknām zivīm, olu dzeltenumu, piena un augu dzērieniem, kas bagātināti ar D vitamīnu –, tomēr parasti tas ir nepietiekami. D vitamīna ieteicamā dienas deva pieaugušajiem ir 1000–4000 SV (25–100 µg), bet precīzu daudzumu var noteikt ārsts, veicot asins analīzes.
Cinks – samazina slimošanas ilgumu
Cinks ir viens no svarīgākajiem minerāliem organismam, un tā trūkums, īpaši ziemas mēnešos, var negatīvi ietekmēt imūnsistēmu un vispārējo labsajūtu. Pētījumi liecina, ka cinks palīdz cīnīties pret vīrusiem un baktērijām, bet tā lietošana saaukstēšanās laikā var samazināt slimības ilgumu un simptomu smagumu. Cinks arī palīdz samazināt iekaisumu un ādas problēmas, piemēram, ekzēmu un akni, kas ziemas laikā mēdz saasināties. Šī minerālviela lielā mērā atbild arī par mūsu labsajūtu, jo samazina stresu, trauksmi un depresiju.
Cinku var uzņemt ar liellopu un jēra gaļu, ķirbju sēklām, pākšaugiem, Indijas riekstiem, piena produktiem un olām, taču ne vienmēr to var izdarīt tikai ar pārtiku. Lielāka nepieciešamība cinku lietot papildus uzturam ir tieši saaukstēšanās laikā. Aptiekā nopērkamajos uztura bagātinātājos cinka deva ir 25 mg, kas nodrošina nepieciešamo diennakts devu.
Melatonīns – labākai atpūtai
Daļa cilvēku ziemā biežāk jūtas miegaini un noguruši, taču citus pavada lielāks stress, trauksme un depresija, kas liedz ķermenim pilnvērtīgi atpūsties un atjaunoties. Šajā gadījumā var palīdzēt fiziskas nodarbības – pastaigas svaigā gaisā, sports, joga, kā arī nomierinošas tējas, kuru sastāvā ir baldriāns, piparmētras, vilkābele, mātere, raudene, vīgrieze, kumelīte. Ja ar šo tomēr nepietiek, tad aptiekās var lūkoties pēc uztura bagātinātāja, kura sastāvā ir miega hormons melatonīns. Tas var būt palīgs īslaicīgu miega traucējumu novēršanai. Ieteicamā melatonīna dienas deva parasti svārstās no 0,5 mg līdz 3 mg.