Iesūti ziņu!

Meža takas aicina: TOP 15 LVM bezmaksas atpūtas vietu labiekārtošanas projekti 2024. gadā

Planču purva taka Staiceles pusē. Foto: LVM publicitātes foto

Latvijas daba ir unikāla, un tās sniegtās iespējas atpūtai katru gadu novērtē arvien vairāk cilvēku. Viens no AS "Latvijas valsts meži" (LVM)  uzdevumiem ir veidot un uzturēt bezmaksas atpūtas vietas visā valsts teritorijā, lai ikviens varētu baudīt dabas skaistumu,  tādēļ uzņēmums aktīvi tās pilnveido, nodrošinot mūsdienīgas un ilgtspējīgas iespējas dabas baudītājiem.

LVM Infrastruktūras objektu uzturēšanas vadītājs Kaspars Kristiņš
LVM Infrastruktūras objektu uzturēšanas vadītājs Kaspars Kristiņš Foto: LVM publicitātes foto

Kas paveikts 2024. gadā un kas sagaidāms 2025. gadā? Kādas ir galvenās tendences un izaicinājumi? Par to vairāk stāsta LVM Infrastruktūras objektu uzturēšanas vadītājs Kaspars Kristiņš.

Pieaugoša interese par atpūtu dabā

Pēdējos gados interese par dabas takām un meža atpūtas vietām ir ievērojami pieaugusi.

"Pandēmija būtiski mainīja cilvēku ieradumus – ja agrāk dabas takas un atpūtas vietas tika apmeklētas sezonāli, tad tagad cilvēki dodas uz tām visa gada garumā,"

skaidro Kaspars Kristiņš. "Īpaši aktīvi cilvēki apmeklē dabas takas pavasarī un rudenī, bet vasarās lielāks pieprasījums ir pēc vietām pie ūdeņiem – jūras un ezeriem."

Tāpat ir novērots, ka mainās cilvēku vēlmes attiecībā uz atpūtu dabā. "Pieaug interese par garākiem pārgājienu maršrutiem, skriešanas takām un veloceļiem. Cilvēki arī arvien vairāk novērtē takas, kas atrodas tuvu apdzīvotām vietām, jo tas ļauj ērti un ātri izbaudīt dabu bez lielas plānošanas," norāda Kristiņš.

Plieņciema kāpas taka Engures pusē.
Plieņciema kāpas taka Engures pusē. Foto: LVM publicitātes foto

Rekordliels ieguldījums atpūtas vietu labiekārtošanā

2024. gadā LVM veica vērienīgus uzlabojumus vairāk nekā 150 atpūtas vietās visā Latvijā.

"Šis bijis lielākais atjaunošanas gads mūsu vēsturē – apjoma un investīciju ziņā.

Atjaunotas dabas takas, koka laipas, kāpnes, nojumes, soli un galdi, kā arī stāvlaukumu segumi," stāsta Kristiņš.

Lielākie atjaunotie objekti ietver populāras dabas takas un skatu vietas, kuras iecienījuši gan vietējie iedzīvotāji, gan tūristi. "Mēs koncentrējamies ne tikai uz vizuālo uzlabojumu, bet arī uz infrastruktūras ilgtspēju. Piemēram, sākam izmantot metāla konstrukcijas kombinācijā ar koku, lai nodrošinātu ilgāku kalpošanas laiku un izturību pret vides apstākļiem," skaidro Kristiņš.

TOP 15 apjomīgākie LVM atpūtas vietu labiekārtošanas projekti 2024. gadā:

  1. "Atpūtas vietās pie Čertoka ezera" izveidota jauna  375 m gājēju grants taka un 180 m koka laipas  ap ezeru, kāpnes nogāzei, skatu platformas virs ūdens 41,6 m2, tualetes bloka izbūve, skatu platforma 20 m nogāzei, norobežojošas barjeras 81,5 m, laukums ar grants segumu 171 m2 un grants celiņš 147 m;
  2. “Ragakāpas dabas taka” – 776 m, kur no tās ir 601 m grants maisījuma segums un 175 m koka laipa;
  3. “Purezera taka” – 345 m koka lapa purvā;
  4. “Pūrciema baltā kāpa” – 306 m koka laipa un 95 m trepes ar metāla pakāpieniem;
  5. "Atpūtas vieta pie Plisūna ezera” – 140 m koka laipa un skatu platforma;
  6. ”Plieņciema kāpas taka” – 196 m koka laipa, pārģērbšanās kabīne un 2 soliņi;
  7. “Slutišķu krauja” – 79 m kāpnes, galds ar soliem un 40 m norobežojošās margas;
  8. “Gārsenes dabas takas” – 50 m kāpnes, 30 m norobežojošas margas, tualete, 39 soli, 3 galdi;
  9. “Valgalciems” – no jauna izveidotas 65 m garas jaunas koka laipas līdz jūras liedagam cilvēkiem ar kustību traucējumiem (ar vides pieejamību);
  10. “Jaunciems” – izveidotas 50 m garas jaunas laipas līdz jūras liedagam cilvēkiem ar kustību traucējumiem (ar vides pieejamību), galds ar soliem un ugunskura vietu;
  11. “Skrīveru dendroloģiskais parks” – tualete cilvēkiem ar kustību traucējumiem (ar vides pieejamību), 11 soliņi, 100 m žoga;
  12. ”Zaķu pļava” – 32 m trepes un 53 m2 platforma;
  13. "Līgatnes upes dabas takas’’ – 48 m koka laipa, 52 m norobežojošā marga un 9 m kāpnes;
  14. “Ķeguma piepilsētas meži” – 20 m koka laipa, 20 m norobežojošā marga, laipas pāri grāvim 28 m;
  15.  “Krišjāņu Staburags” – 12 m kāpnes ar platformu, 28 m norobežojošās margas.

Lielākie izaicinājumi – atkritumi un infrastruktūras uzturēšana

Lai gan cilvēki arvien vairāk novērtē atpūtas iespējas dabā, viens no lielākajiem izaicinājumiem joprojām ir atkritumu apsaimniekošana. "Diemžēl ne visi ievēro principu "Pats atnesi, pats aiznes".

Dažās vietās esam izņēmuši atkritumu urnas, lai veicinātu apmeklētāju atbildību, tomēr ir vietas, kur tas rada pretēju efektu – cilvēki atstāj atkritumus turpat uz vietas,"

atklāj Kristiņš. Lai mazinātu negatīvo ietekmi uz vidi, plašā teritorijā ir ierīkotas koka laipas, kas organizē cilvēku plūsmu, tādējādi samazinot antropogēno slodzi uz augsni, kā arī aizsargbarjeras un ugunskura vietas, jo ugunskura kurināšana tam speciāli neierīkotā vietā uz ilgu laiku iznīcina daudzas zemsedzes sugas.

Otrs lielais izaicinājums ir infrastruktūras uzturēšana. "Liela daļa rekreācijas infrastruktūras ir no koka, un tās kalpošanas laiks ir ierobežots. Mēs regulāri apsekojam takas un atpūtas vietas, bet

bieži vien dabas apstākļi rada neparedzamus bojājumus – piemēram, purva laipas, kas rudenī izskatās labā stāvoklī, pavasarī var izrādīties bojātas un prasa steidzamu atjaunošanu,"

skaidro LVM pārstāvis. 

Problēmas mēdz sagādāt arī kvalitatīvu veicamo darbu pakalpojumu iepirkumi, jo atpūtas objekti ir izvietoti visā Latvijas teritorijā. Tāpat nereti nākas saskarties arī ar izbūvētā materiāla neatbilstību pieprasītajai kvalitātei un savlaicīgu teritorijas nesakopšanu pēc uzturēšanas darbiem.

Atpūtas vieta pie Medņa Madonas pusē.
Atpūtas vieta pie Medņa Madonas pusē. Foto: LVM publicitātes foto

Plāni 2025. gadam – jaunas takas un uzlabojumi

Neskatoties uz izaicinājumiem, LVM turpinās attīstīt un uzlabot atpūtas infrastruktūru arī 2025. gadā. "Plānojam atjaunot Dunikas purva taku – četrus kilometrus garu koka laipu. Tāpat Skrīveru dendroloģiskajā parkā tiks atjaunoti divi kilometri pastaigu celiņu, arī Upursalas dabas takā paredzēti plaši uzlabojumi – skatu platformu, laipu un kāpņu atjaunošana," atklāj Kristiņš.  

Tiek plānota arī jauna sešus metrus augsta skatu platforma Niedrāju-Pilkas purva takā,  Pūrciema baltās kāpas pēdējā posma laipas un trepju atjaunošana un Oleru takas atjaunošana, kur paredzēta 157 m garas purva laipas nomaiņa un jaunas skatu platformas izbūve.

Attīstot atpūtas un tūrisma vietas, arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta vides pieejamībai cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Šobrīd LVM piedāvā 17 šādas vietas, un to attīstīšana turpinās.

Sabiedrības izglītošana un digitālie risinājumi

Cilvēku aktivitātēm dabā ir arī sava ēnas puse – tās var radīt negatīvu ietekmi uz vidi, tādēļ līdztekus atpūtas vietu pilnveidošanai notiek arī aktīvs darbs, izglītojot sabiedrību par atbildīgu atpūtu dabā. "Vairākus gadus organizējam vides spēli "Meža dēkainis", kas aicina cilvēkus apmeklēt dažādas atpūtas vietas un uzzināt vairāk par dabu," stāsta Kristiņš.

Tāpat jau ceturto gadu turpināsies podkāsts "Dabā gājējs" – tā vadītāji tiekas ar aktīviem dabā gājējiem, vides ekspertiem un citiem savas jomas pārzinātājiem, lai veicinātu klausītāju izpratni par procesiem mežā, rosinātu cieņpilnu attieksmi pret dabas vērtībām un iedvesmotu doties dabā jau ar plašākām zināšanām."

Arī digitālo risinājumu ziņā tiem, kas vēlas bez maksas izmantot Latvijas dabas sniegtās atpūtas iespējas, ir pieejami vairāki noderīgi rīki. "Tīmekļvietnē mammadaba.lv ir pieejama interaktīva karte ar vairāk nekā 300 bezmaksas atpūtas vietām, ļaujot ērti atrast piemērotāko vietu piknikam, pārgājienam vai izziņai," skaidro Kristiņš.

Papildus tam iespējams izmantot arī lietotni LVM GEO Mobile, kas palīdz ērti plānot pārgājienu maršrutus un iegūt detalizētu informāciju par dabas teritorijām.

Pūsēnu kalns Kurzemē, kur uzstādīta jaunu skatu platforma un atjaunotas vairāk nekā 100 metrus garas koka kāpnes.
Pūsēnu kalns Kurzemē, kur uzstādīta jaunu skatu platforma un atjaunotas vairāk nekā 100 metrus garas koka kāpnes. Foto: LVM publicitātes foto

Starptautiskās tendences un iedvesma no kaimiņiem

LVM misija ir nodrošināt sabalansētu pieeju – saglabāt mežu dabisko skaistumu un vienlaikus radīt kvalitatīvas atpūtas iespējas. Kā redzams, 2024. un 2025. gads ir veltīts būtiskiem uzlabojumiem, lai Latvijas iedzīvotāji un viesi varētu pilnvērtīgi baudīt dabas tuvumu un ilgtspējīgu atpūtu mežos.

Uzņēmuma speciālisti regulāri seko līdzi arī starptautiskajām tendencēm meža tūrisma attīstībā.

"Iedvesmojamies no Igaunijas un Somijas, kur plaši tiek izmantotas ilgtspējīgas konstrukcijas un daudzveidīgi rekreācijas piedāvājumi vienā teritorijā.

Arī mēs ejam šajā virzienā, lai nodrošinātu dažādas aktivitātes vienuviet – no pārgājieniem līdz izglītojošiem elementiem. Aktīvi strādājam pie tā, lai apmeklētāji, dodoties uz mežu, varētu baudīt patiesi daudzveidīgu atpūtu. Mūsu mērķis ir radīt vidi, kur atpūtnieki var ne tikai ieturēt maltīti piknika vietās, bet arī izstaigāt labiekārtotas takas, iepazīt interesantus dabas veidojumus un izbaudīt izglītojošus vai aktīvus atpūtas veidus," norāda Kristiņš.

Raksts tapis sadarbībā ar AS "Latvijas valsts meži".

Svarīgākais
Uz augšu