Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras līdz 2025.gada 3.janvārim apkopotajiem datiem, zāļu ražotāji lielākajai daļai (84%) jeb vairāk nekā 3000 recepšu zāļu deklarēto cenu nav mainījuši, 4% gadījumu deklarētās recepšu zāļu cenas samazinātas, bet tikai 3% - paaugstinātas, teica Uršuļskis.
VM pārstāvis komisijas sēdē gan piebilda, ka pašlaik nav iespējams precīzi paredzēt zāļu cenu izmaiņas visa 2025.gada laikā, taču Zāļu valsts aģentūras dati par iepriekšējiem gadiem liecina, ka ražotāju deklarēto zāļu cenu izmaiņas bijušas līdzīgas.
Runājot par aptieku monitoringu, Uršuļskis sacīja, ka ministrija plāno izstrādāt kritērijus aptieku darbības uzraudzībai un ietekmes vērtēšanai, īpaši mazapdzīvotās vietās.
Aģentūra LETA iepriekš ziņoja, ka tikai 13% iedzīvotāju izjutuši medikamentu cenu samazināšanos 2025.gada sākumā.
Tāpat ziņots, ka no 1.janvāra stājās spēkā Veselības ministrijas izstrādātā zāļu cenu reforma, kuras mērķis ir samazināt medikamentu cenu. Lai to īstenotu, ir samazināts atļautais zāļu piecenojums gan lieltirgotavām, gan aptiekām. Saskaņā ar Veselības ministrijas aplēsēm zāļu cenām vidēji vajadzētu pazemināties par 15%.
Atbilstoši jaunajam zāļu cenu modelim lieltirgotavām par viena recepšu zāļu iepakojuma izplatīšanu noteikts fiksēts uzcenojums 0,5 eiro apmērā. Tāpat ieviesta recepšu apkalpošanas maksa - iedzīvotājiem ir jāsedz 0,75 eiro par recepti, bet vēl 0,75 eiro lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu samaksās valsts. Vienīgajām aptiekām apdzīvotās vietās valsts piemaksās 1,75 eiro.
Attiecībā uz recepšu medikamentu cenām veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) aicinājis nogaidīt vismaz trīs mēnešus, lai novērtētu reformas reālo ietekmi, jo vēl tiek iztirgoti iepriekšējā gada recepšu zāļu krājumi.