![Raksta foto](http://f9.pmo.ee/kLTm2mVq3fdwdALijKW9WsWQUOo=/1442x0/filters:format(webp)/nginx/o/2025/02/12/16650832t1h4b37.jpg)
Ventspilī pilsētas teritorijā plānots atļaut meža dzīvnieku medības gadījumos, ja tie rada postījumus vai apdraud sabiedrību informēja pašvaldība.
Ventspilī pilsētas teritorijā plānots atļaut meža dzīvnieku medības gadījumos, ja tie rada postījumus vai apdraud sabiedrību informēja pašvaldība.
Pašvaldībā skaidro, ka Ventspils pilsētas teritorijā ir ne tikai blīvi apbūvētas un apdzīvotas teritorijas, bet arī purva apvidi un vienlaidus mežu platības, kurās mīt savvaļas dzīvnieki, kas nereti nonāk arī pilsētā un nodara postījumus īpašumiem, mājdzīvniekiem un to veselībai, bojā pilsētas infrastruktūru un meliorācijas sistēmas.
Patlaban atbilstoši Medību likumam medības pilsētas teritorijā nedrīkst veikt nekādā veidā un formā, tai skaitā, piemēram, slazdu izlikšana pilsētas teritorijā ir uzskatāma par malu medniecību.
Ventspils pašvaldība, ņemot vērā 2023.gada grozījumus Medību likumā, ir sagatavojusi saistošo noteikumu projektu, kas atbilstoši minētajam likumam pieļautu medību iespējamību pašvaldībā tādos gadījumos, ja meža dzīvnieki apdraud sabiedrisko kārtību un drošību vai rada postījumus.
Saistošo noteikumu projekts paredz, ka sabiedrības apdraudējuma vai nodarītu postījumu gadījumā medības notiktu, ievērojot nepieciešamos drošības pasākumus un vismaz trīs darba dienas iepriekš par to informējot pašvaldību un medību norises dienā medību vietā izvietojot brīdinājuma zīmes.
Šādi pašvaldības saistošie noteikumi ir jau apstiprināti un spēkā esoši Rīgā, Jelgavā, Liepājā, Valmierā, Siguldā un citviet, savu rīcību argumentē Ventspils.
Pašvaldība uzsver, ka Ventspilī šis jautājums ir aktuāls, jo tā regulāri saņem iedzīvotāju sūdzības par to, ka meža zvēri posta privātos īpašumus, apgrauž augļukokus, izposta privātos pagalmus un sakņu dārzus, apdraud drošību ielās un rada avāriju riskus. Esot konstatēti arī vilku nokosti suņi un klaiņojoši šakāļi, turklāt meža dzīvnieki var pārnēsāt slimības, piemēram, kašķērces, Āfrikas cūku mēri un citas. Pašvaldība ir saņēmusi Valsts meža dienesta ieteikumus par preventīviem pasākumiem un šādu problēmu risināšanu.
Pašvaldības saistošo noteikumu projekts paredz divus scenārijus medību organizēšanai, ja ir konstatēts sabiedriskās kārtības un drošības apdraudējums vai nodarīti postījumi. Pirmajā scenārijā visā pilsētas teritorijā būtu atļauts medīt, tikai un vienīgi izmantojot medību rīkus - slazdus. Šādā veidā būtu iespējams izķert bebrus, kas nosprosto pilsētas meliorācijas sistēmas un tādējādi appludina īpašumus, kā arī zeltainos šakāļus un lapsas.
Otrajā scenārijā Staldzenes teritorijas ziemeļu daļā un daļā Maurciema medības būtu pieļaujamas, tikai atrodoties uz vismaz 2,5 metrus augsta mākslīga paaugstinājuma ar medību šaujamieroci, kas aprīkots ar klusinātāju, vai mazkalibra medību ieroci, vai izmantojot medību slazdus.
Ventspils pašvaldība nenodarbosies ar medību tiesību izsoļu rīkošanu pašvaldībai piederošās teritorijās. Medības organizēt varētu tikai tie medību kolektīvi, kuriem jau ir noslēgti līgumi par medību tiesību nomu un kurus Valsts meža dienests ir iekļāvis medību kolektīva medību iecirknī.
Saistošo noteikumu projektu ir izskatījusi un vienbalsīgi atbalstījusi Ventspils pašvaldības Medību koordinācijas komisija, kuras sastāvā ir Valsts meža dienesta, Lauku atbalsta dienesta, biedrības "Latvijas Mednieku asociācija", biedrības "Latvijas Mednieku savienība", biedrības "Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome" un Ventspils pašvaldības pārstāvji.
Iedzīvotāji var izteikt viedokli par saistošo noteikumu projektu līdz 20.februārim.