Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Paplašinās valsts atbalstu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Tuvākajos gados plānots paplašināt valsts atbalstu un pakalpojumu pieejamību bērniem ar autiskā spektra traucējumiem (AST), trešdien preses konferencē informēja Bērnu slimnīcas fonda (BSF) vadītāja Liene Dambiņa.

Jaunais līgums ar valsti paredz, ka šogad par valsts finansējumu 350 000 eiro apmērā terapijas pakalpojumi tiks nodrošināti vēl 101 bērnam.

Kopumā šogad BSF nodrošinās atbalstu 416 bērniem ar AST, jo 314 bērni saņems ziedotāju finansējumu.

Savukārt no nākamā gada valsts plāno ievērojami palielināt finansējumu, sasniedzot 689 465 eiro gadā, kas ik gadu nodrošinās psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumus vismaz 202 bērniem.

Dambiņa uzsvēra, ka AST izplatība daudzviet palielinās, tāpēc būtiski domāt par atbalsta palielināšanu. Piemēram, neraugoties uz jau pieejamo atbalstu, šogad rindā pēc pakalpojumu saņemšanas gaida vēl 212 bērni.

Tāpat viņa pauda gandarījumu par Labklājības ministrijas (LM) priekšlikumu AST pakalpojumiem pieejamo finansējumu dubultot, lai bērniem mazāk būtu jāpaļaujas vien uz ziedotāju atbalstu.

Bērnu slimnīcas fonds nodrošina uzturošās terapijas pakalpojumus bērniem no divu līdz septiņu gadu vecumam pēc autisma diagnosticēšanas vai aizdomām par AST, ja ārstniecības iestādē ir saņemta agrīnās intervences programma.

Labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) konferencē pauda, ka ilgtermiņa valsts finansējuma piešķiršana sociālās rehabilitācijas programmu nodrošināšanai ir nozīmīgs ieguldījums gan bērnu dzīves kvalitātes uzlabošanā, gan arī ģimeņu atbalstīšanā un sociālās iekļaušanas veicināšanā.

Viņš uzsvēra, ka pagājušajā gadā īstenotais AST pakalpojumu nodrošināšanas pilotprojekts bijis veiksmīgs, tāpēc LM panākusi, ka arī šajā gadā projektā iesāktais tiek turpināts kā jau pastāvīgs valsts pakalpojums.

Līdztekus Augulis uzsvēra, ka mediju pārstāvjiem būtu vairāk jāinformē par pieejamajām AST pakalpojumu iespējām. Viņš norādīja, ka tikai pēdējo desmit gadu laikā ir sākusies padziļinātāka izpratne par autisma diagnozi. Pareizs solis būtu neapturēt jau iesāktos atbalsta pasākumus un turpināt to īstenošanā iesaistīt nevalstisko sektoru.

Viņš uzsvēra, ka nevajag veidot "ierēdņu armijas", bet jāveicina nevalstisko organizāciju sadarbība ar sociālajiem darbiniekiem un jomas lietpratējiem. Tāpat svarīgi nākotnē pievērsties ne vien sociālās rehabilitācijas aspektam, bet attīstīt arī pakalpojumu no medicīniskās puses.

LM finansētā pilotprojekta laikā 110 bērni visā Latvijā saņēma valsts atbalstītus psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumus, tostarp ABA terapiju, logopēda, audiologopēda un ergoterapeita nodarbības.

Kopumā 2024.gada laikā tika nodrošinātas vairāk nekā 6368 nodarbības, piešķirtais finansējums bija 350 000 eiro.

Pērn apmaksāto pakalpojumu bija iespējams saņemt 44 iestādēs Latvijā, kas piedāvā uzturošās terapijas nodarbības, un ar kurām BSF noslēdzis līgumu.

Pakalpojums pieejams ne tikai Rīgā, bet arī citos Latvijas reģionos, tostarp Kandavā, Talsos, Ogrē, Jēkabpilī, Daugavpilī, Madonā, Jelgavā, Valmierā, Ventspilī, Liepājā un Ainažos.

Vienlaikus konferencē Latvijas Autisma apvienības vadītāja Līga Bērziņa informēja arī par LM piešķirto finansējumu projektam "Atbalstīt ceļā". Tā laikā šogad 150 ģimenēm, kurās aug bērni ar AST un invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, nodrošinās atbalsta grupas un radošās nodarbības.

Bērziņa norādīja, ka speciālās atbalsta grupas palīdz risināt konkrētas problēmas, ar ko šādas ģimenes saskaras. Vienlaikus daudzi pakalpojumi nesniedz atrisinājumu gada laikā, tāpēc jādomā arī par tādu pakalpojumu attīstīšanu, kas ģimenēm būs aktuālāki nevis dotajā brīdī, bet tuvā nākotnē.

Viņa uzsvēra, ka "veiksmes atslēga" atbalsta nodrošināšanā ir sadarbība ar sociālajiem darbiniekiem pašvaldībā. Tāpat biedrība aktīvi meklē speciālistus un radošo darbnīcu vadītājus no reģioniem, aicinot vērsties ar savām idejām radošo darbnīcu organizēšanā.

"Pieprasījums ir liels, piedāvājums mazs, tāpēc esam gatavi strādāt, lai turpinātu palīdzēt vecākiem, bērniem un jauniešiem," uzsvēra apvienības vadītāja.

Jau vēstīts, ka no šī gada iepriekš pilotprojektos nodrošinātos psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumus bērniem ar AST un viņu ģimenes locekļiem nodrošina no divu gadu vecuma.

No valsts budžeta finansēts uzturošās terapijas pakalpojums (ABA terapija, ergoterapeita, logopēda vai audiologopēda nodarbības) bērniem ar AST no divu līdz septiņu gadu vecumam pēc autisma diagnosticēšanas vai aizdomām par AST un ārstniecības iestādē saņemtas agrīnās intervences programmas. Šo pakalpojumu nodrošina BSF.

Tāpat pieejams arī psihosociālās rehabilitācijas pakalpojums bērniem ar AST no divu līdz 18 gadu vecumam, kuriem Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ir noteikusi invaliditāti, un viņu ģimenes locekļiem. Savukārt Latvijas Autisma apvienība bērniem ar AST un viņu ģimenēm piedāvā atbalsta grupas un radošās darbnīcas.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu