![Lietuvas ārlietu ministrs Ķēstutis Budris.](http://f11.pmo.ee/dZcrDgjY8OI80Nlh8gcJMb9deFs=/1442x0/filters:focal(4296x2725:5126x3383):format(webp)/nginx/o/2025/02/13/16653101t1hcdf5.jpg)
Nepietiek apturēt karadarbību kaujas laukā Ukrainā, paziņoja Lietuvas ārlietu ministrs Ķēstutis Budris, piebilstot, ka Krievija kā agresors ir jāaptur.
Nepietiek apturēt karadarbību kaujas laukā Ukrainā, paziņoja Lietuvas ārlietu ministrs Ķēstutis Budris, piebilstot, ka Krievija kā agresors ir jāaptur.
Viņš izteicās pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps trešdien pirmo reizi kopš atgriešanās amatā telefoniski sazinājās ar Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu un vienojās tikties, lai apspriestu iespējamo mieru Ukrainā.
"Mums ir jāaptur agresija, ne tikai jāizbeidz karadarbība kaujas laukā. Agresijas apturēšana nozīmē nedot agresoram neko, ko tas varētu iegūt no jau izdarītiem noziegumiem," ceturtdien Viļņā žurnālistiem sacīja Budris.
Viņš uzsvēra, ka jautājums par atbildību saistībā ar karu Ukrainā ir "arī ļoti svarīgs".
"Ukrainai ir jāpanāk ilgstoša un droša vide, ilgstošs miers," uzsvēra Lietuvas ārlietu ministrs.
ASV prezidents trešdien paziņoja, ka viņam bijusi "gara un ļoti produktīva" saruna ar Putinu, kuras laikā viņi vienojušies nekavējoties sākt sarunas, lai izbeigtu gandrīz trīs gadus ilgušo Krievijas plaša mēroga iebrukumu Ukrainā.
Tramps arī sacīja, ka viņa tikšanās ar Krievijas diktatoru par kara izbeigšanu Ukrainā varētu notikt Saūda Arābijā.
Abu prezidentu saruna arī izraisīja bažas ārvalstīs, ka Ukraina varētu netikt iekļauta sarunās par tās likteni. Savukārt ASV aizsardzības ministrs Pīts Hegsets paziņoja, ka praktiski nav iespējama Ukrainas uzņemšana NATO un visu okupantu sagrābto teritoriju atgūšana.
"Ja mēs runājam par kaut ko, kas būs trausls un mēs pat neticam, ka tas būs ilgāks par gadu vai diviem, tas nav miers vai drošības garantija," sacīja Budris, piebilstot, ka Ukrainai būtu jāsniedz militārais un ekonomiskais atbalsts un "Krievijas kara mašīna" būtu jāsamazina ar turpmākām sankcijām.
Viņaprāt, ir jārunā par sankcijām Krievijas kodolenerģētikas uzņēmumiem un ar tiem saistītajām personām. Budris arī uzsvēra, ka attiecībā uz miera sarunām "šobrīd nekas nav noņemts no galda".
"Kas attiecas uz Ukrainas dalību NATO, es vēlreiz atkārtošu, jo neviens nav atbildējis citādi, ka ir cits iespējams risinājums – ātrāks, lētāks, vienkāršāks, ilgtermiņa. NATO darbojas jau 75 gadus, alianse ir efektīva, spēj atturēt, un Ukraina saņemtu visas tās pašas garantijas, ja tā būtu alianses sastāvā," sacīja Budris.
"Ja ir kādi citi varianti, mēs varam par tiem runāt, bet, ja nav citu variantu, mums nevajag no galda noņemt efektīvākos variantus," viņš piebilda.
Lietuvas ārlietu ministrs arī sacīja, ka drīzumā "mēs redzēsim daudz ko", taču uzsvēra, ka "mums nevajadzētu katru reizi koncentrēties un komentēt kādu ainu".