Iesūti ziņu!

Putins jau ir ieguvis politiskus labumus no telefonsarunas ar Trampu, norāda eksperts (1)

ASV prezidents Donalds Tramps un Krievijas diktators Vladimirs Putins.
ASV prezidents Donalds Tramps un Krievijas diktators Vladimirs Putins. Foto: Elijah Nouvelage / AFP

Krievijas diktators Vladimirs Putins jau ir ieguvis politiskus labumus no telefonsarunas ar ASV prezidentu Donladu Trampu, šovakar Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" pauda politologs Andis Kudors.

Viņaprāt, viens no ieguvumiem ir tas, ka Putins ir izkāpis ārā no politiskās izolācijas, otrs - iespēju sarunāties ar Trampu Kremļa pusē uztver kā taktisku uzvaru. Tāpat tas kalpo par iedrošinājumu arī citiem diktatoriem, ka ar spēka politiku tie var panākt sēšanos pie sarunu galda. Kudors arī uzvēra, ka patlaban nevajadzētu steigties ar secinājumiem, jo tas ir tikai sākums.

Savukārt Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) valdes priekšsēdētāja vietniece, profesore Žaneta Ozoliņa norādīja, ka viņa neredz pamatu optimismam, piekrītot, ka nevajadzētu pārsteigties ar secinājumiem. Viņas ieskatā ir jāskatās arī uz to, kā Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs reaģēja uz Trampa visnotaļ optimistiskām un cerīgām notīm.

Ozoliņa klāstīja, ka Peskova komentārs bija piesardzīgs. Viņasprāt, lai gan šajā brīdī izskatās, ka Putins ir guvis politisku pārsvaru starpvalstu attiecībās, tālākos izteikumos no Krievijas ir manāma liela piesardzība. Pēkšņi tiekot runāts par kara cēloņiem un ilgtermiņa procesu. Profesore norādīja, ka patlaban ir sperts, ja ne pirmais solis, tad ir apņemšanās tādu spert, taču, kāds būs tālākais process, ir grūti sacīt.

LATO valdes priekšsēdētāja vietniece, komentējot ASV amatpersonu izteikumus, norādīja, ka vienā katlā tiek mests viss iespējamais. Viņa atzīmēja, ka Trampam un viņa komandai ir salīdzinoši neliela pieredze starptautiskajā politikā un patlaban tiek lietoti un pa labi un kreisi mētāti termini, nesaprotot, ko ar tiem var izdarīt un kādas varētu būt sekas.

Ozoliņa pieļāva, ka ASV izmanto taktiku, kas vairāk ir raksturīga biznesam, nevis politikas sarunām - ar nolūku galdā tiek mesti dažādi varianti un piedāvājumi, tai skaitā jauni kombinācijā ar veciem, lai novērotu, kāda varētu būt reakcija. Viņa norāda, ka Tramps trešdien faktiski ir būtiski sašūpojis politisko dīķi, jo uzreiz rodas jautājumi par Eiropas Savienības un atsevišķu Eiropas valstu lomu šajā procesā, Ukrainas nākotni un dalību sarunās. Profesores ieskatā tiek uzdota virkne jautājumu, uz kuriem arī pašam Trampam nav atbildes.

"Viens no nākamajiem soļiem, uz ko vajadzētu vērst uzmanību, ir notiekošais gaidāmajā Minhenes drošības konferencē. Tās laikā varētu iezīmēties skaidrākas pozīcijas gan no ASV puses, gan izskanēt reakcijas no bloka dalībvalstīm," teica Ozoliņa.

Kā vēstīts, Tramps trešdien paziņojis, ka viņam bijusi "produktīva" telefonsaruna ar Putinu. ASV prezidents arī norādīja, ka vienojies ar Putinu "nekavējoties" sākt sarunas par Krievijas uzsāktā kara izbeigšanu. Tāpat trešdien notika Trampa saruna ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, kuras laikā apspriesti veidi, kā izbeigt karu.

Paralēli ASV aizsardzības ministrs Pīts Hegsets ir paziņojis, ka esot neiespējami, ka Ukraina atgūs visas Krievijas okupētās teritorijas un pievienosies NATO. Pēc viņa vārdiem, "ASV neuzskata, ka Ukrainas dalība NATO ir reālistisks iznākums sarunu ceļā panāktam konflikta atrisinājumam".

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu