Šodienas redaktors:
Vita Daukste-Goba
Iesūti ziņu!

Modernās tehnoloģijas – smago avāriju analīzei un izmeklēšanai

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Sabiedrības uzmanība pēdējā laikā ir pievērsta vairākiem smagiem ceļu satiksmes negadījumiem (CSNg) ar bojāgājušajiem. Noskaidrot to patiesos cēloņus bieži vien ir sarežģīti. Šādās reizēs talkā nāk inovatīvas, daudzviet Eiropā aprobētas tehnoloģijas, kas ļauj precīzi rekonstruēt notikuma ainu un noteikt negadījuma vaininieku, ja tāds ir.

2024. gadā noslēgusies projektu īstenošana Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu Iekšlietu ministrijas apsaimniekotajā programmā "Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana". Liela daļa uzmanības programmas ietvaros bija vērsta uz tiesībaizsardzības iestāžu spēju stiprināšanu un starptautiskās sadarbības veicināšanu noziedzības novēršanas un apkarošanas jomā. Viena no EEZ grantu programmas aktivitātēm bija Latvijas tiesu ekspertīžu sistēmas un notikumu vietu – noziegumu, CSNg vietu – apskates spēju stiprināšana. Tiesībaizsardzības iestāžu darbiniekus apmācīja moderno tehnoloģiju (trīsdimensiju skeneru) lietošanā, kas paredzēta noziegumu un CSNg fiksēšanai.

Traģēdijas vieta fiksācija – nākotnes analīzei

Skenēšana ar trīsdimensiju lāzeru patlaban ir mūsdienīgākā metode dažādu notikuma vietu – smagu noziegumu, katastrofu, ugunsgrēku, ceļu satiksmes negadījumu – fiksēšanai. Iegūtos datus pēc tam var veiksmīgi izmantot gan izmeklēšanā, gan tālākā analīzē. Mērījumu gaitā iespējams virtuāli pārvietoties notikuma vietā un, aplūkojot to no dažādiem skatpunktiem, iegūt situācijas kopskatu.

Latvijā ir pieci šādi 3D skeneri, kas nodoti Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Reģionu biroja rīcībā. Reģionu birojam ir piecas ekspertu nodaļas – Rīgā, Vidzemē, Latgalē, Zemgalē un Kurzemē, un katrā no tām ir viena šāda iekārta. Katrā nodaļā ir viens cilvēks, kas EEZ grantu programmā padziļināti divu gadu garumā mācījās Norvēģijā un savu pieredzi nu jau nodod tālāk kolēģiem. Kriminālistikas pārvaldes Reģionu biroja noskenētais un apstrādātais notikuma vietas 3D projekts CSNg gadījumos tālāk tiek nodots Tieslietu ministrijas paspārnē esošajam Valsts tiesu ekspertīžu birojam detalizētai autotehniskās ekspertīzes veikšanai, kā arī tiek izmantots tiesvedības procesā kā pierādījums.

Pēdējā laika smago CSNg kontekstā šis notikuma vietas precīzais trīsdimensiju projekts ir ļoti svarīgs arī traģisko avāriju cēloņu izprašanai. Kopš pērnā gada maija CSDD paspārnē ir sākts ceļu satiksmes negadījumu izmeklēšanas pilotprojekts: izveidota pētnieku grupa, kas nodarbojas ar grūti izskaidrojamu traģisku avāriju cēloņu meklēšanu. Kriminālistikas pārvaldes Reģionu biroja sagatavotie negadījuma vietu 3D projekti sniedz būtisku ieguldījumu to izprašanā.

Smags darbs un nopietnas zināšanas

"Mēs esam gluži kā CSI komanda Latvijā. Trīsdimensiju skenēšanas ierīces savulaik pārņēmām no satiksmes uzraudzības kolēģiem. Līdzko ir pieprasījums no procesa virzītāja, mēs izbraucam un piedalāmies izmeklēšanā. Piemēram, 26. janvārī saņēmām izsaukumu uz traģisku negadījumu uz Vidzemes šosejas Cēsu apkārtnē pie Veselavas. Sākotnējā informācija bija, ka tā ir liela, smaga avārija ar frontālu sadursmi, bloķētu šoseju, diviem bojāgājušajiem. Kolēģi lūdza – nepieciešama jūsu palīdzība! Līdz ar to izbraucu gan es, lai skenētu notikuma vietu, gan mans kolēģis kriminālists, lai kopā piedalītos notikuma vietas apskatē un veiktu pierādījumu fiksāciju, meklēšanu un izņemšanu," stāsta Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālistikas pārvaldes Reģionu biroja Vidzemes ekspertu nodaļas priekšnieks Artūrs Romanovskis.

Viņš turpina: "Kad ierodamies notikuma vietā, notiek skenēšana no daudziem punktiem lielā rādiusā. Pie Veselavas tie bija 35 punkti, lai noskenētu avarējušo automašīnu izvietojumu, bremzēšanas pēdas, atlūzas – visu negadījuma gaitu. Pēc tam, izmantojot speciālu datorprogrammu, sagatavojam 3D projektu, kuru var aplūkot no jebkura leņķa, nomērīt attālumus utt. Viss projekts balstās uz LIDAR jeb lāzertehnoloģiju. Pilna sensora profesionālā fotokamera tiek pievienota 3D iekārtai, kas projektam piešķir dabiskas krāsas. Gan šis, gan sākotnējais darbs ar skeneri notikuma vietā ir sarežģīts: iekārta sver ap 10 kilogramu, ar to nākas doties krūmos un grāvjos, uzstādīt dažādos leņķos. Tikai tā varam iegūt nepieciešamos rakursus pilnīgai notikuma vietas fiksācijai."

Latvijas kriminālisti kopā ar citām Valsts policijas struktūrvienībām traģisku un sarežģītu CSNg vietās izmeklēšanu sāk tūlīt pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) un mediķiem. "Protams, pirmais darbs ir cilvēku glābšana," saka Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālistikas pārvaldes Reģionu biroja priekšnieks Viktors Semjonovs. "Taču pēc tam vissvarīgākais ir maksimāli precīzi fiksēt notikuma vietu."

Neatsverams pierādījums

Tas nav ikdienas pasākums, jo iekārtas izmantošana un tālākā trīsdimensiju projekta iegūšana nav vienkārša. Galvenie kritēriji ir notikuma smagums un sarežģītība.

"To, vai pieaicināt mūs ar trīsdimensiju skeneri, izvērtē lietas izmeklētājs: kāds ir notikums, cik plaša teritorija, vai ir bojāgājušie, vai ir kādi neskaidri jautājumi? Smagas avārijas var būt arī visnotaļ vienkāršas: viens auto ieskrējis kokā, viens bojāgājušais. Tādā gadījumā bez 3D skenēšanas notikuma vietā var iztikt. Ir grūti precīzi definēt, kad ir vērts izmantot iekārtu. Piemēram, bija gadījums, kad mēs skenējām CSNg vietu, bet es nespēju uzreiz rekonstruēt veidu, kā avārija notika. Iegūstot vairāk informācijas, izrādījās, ka apstākļi bija ļoti mainījušies – lai atbrīvotu bojāgājušo, VUGD bija mainījis transportlīdzekļa novietojumu," stāsta Artūrs Romanovskis.

Tomēr viens ir skaidrs: komplicētos notikumos, tostarp sarežģītos CSNg gadījumos, trīsdimensiju skenera fiksēta notikuma vietas kopaina ir neatsverams pierādījums.

"Trīsdimensiju skenera izmantošana ir lietisko pierādījumu fiksēšana un saglabāšana uz visiem laikiem. Galvenais pienesums – šādi ir iespējams rekonstruēt notikumu, saglabāt visus lietiskos pierādījumus un objektu primāro skatu. Tas ievērojami nostiprina pierādījumu kvalitāti – vienalga, vai tie tiek izmantoti kriminālprocesā vainīgā un viņa atbildības noskaidrošanai vai civilprocesā zaudējumu piedziņai," uzsver Viktors Semjonovs.

Materiāls tapis EEZ grantu programmas "Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana" ietvaros, īstenojot informatīvo kampaņu par programmas rezultātiem.

Strādājam kopā drošai un konkurētspējīgai Eiropai!

Nepalaid garām!
Uz augšu