Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” paredz plašāku elektroniskās darba laika sistēmas (EDLUS) piemērošanu. No šā gada sākuma līdzšinējo 350 000 eiro vietā tā jāpiemēro visos būvobjektos, kuros būvdarbu vērtība sasniedz 170 000 eiro.
Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) Būvniecības informācijas sistēmas reģistru nodaļas vadītāja Iveta Putne norāda, ka likuma grozījumu pamatmērķis ir mazināt ēnu ekonomiku. Saskaņā ar Rīgas Ekonomikas augstskolas pētījuma “Ēnu ekonomikas indeksa Baltijas valstīs” datiem, 2023. gadā nozaru griezumā visaugstākais ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā bija tieši būvniecībā – 34,2%. Lielos, publiskos objektos, kur, ja tā var teikt, būvniekiem “uz pirkstiem” skatās ne vien pasūtītājs, bet arī visa sabiedrība, nelegāli nodarbināto, tostarp strādnieku no trešajām valstīm, būtībā nav. Bet mazajos objektos, kurus neviens īpaši nekontrolēja, bija citādi.
EDLUS mazajos objektos ļaus mazināt negodīgu konkurenci
Tam piekrīt ceļu būves firmas SIA “Binders” Vadības sistēmu un audita daļas vadītājs Eduards Veide: “Latvijā augstais ēnu ekonomikas īpatsvars būvniecībā, visticamāk, ir saistīts ar maza apjoma vai privāto objektu būvniecību. Visos lielajos objektos izmanto EDLUS, kurā tiek fiksētas darba stundas, turklāt pastāv nozares ģenerālvienošanās un arī būvmateriālus nevar nopirkt bez čeka." Saskaņā ar viņa teikto ēnu ekonomikas apkarošanas kontekstā sliekšņa samazināšana ir apsveicama, jo tā ļauj mazināt arī negodīgu konkurenci. “Uzņēmējs, kurš ir godīgs un vēlas saviem darbiniekiem maksāt oficiālas algas un nodrošināt sociālās garantijas, negodīgu uzņēmēju dēļ zaudē konkurētspēju un faktiski vai nu tiek izspiests no šīs uzņēmējdarbības jomas, vai arī tiek ievirzīts ēnu ekonomikā. Mazo uzņēmumu segmentā likuma grozījumi vairos godīgu konkurenci, tāpēc viņiem tie ir svarīgi.”