Iesūti ziņu!

Pēc Ukrainas dronu uzbrukumiem naftas pārstrādes rūpnīcām Krievija gatavojas pilnībā aizliegt degvielas eksportu (3)

Raksta foto
Foto: Schutterstock.com

Krievijas varas iestādes apsver iespēju pilnībā aizliegt benzīna eksportu no šīs valsts pēc tam, kad kopš kara sākuma valsts naftas pārstrādes rūpnīcās notika rekordliels skaits Ukrainas dronu uzbrukumu, kuru dēļ pārstrādes jaudas samazinājušās par aptuveni 10%.

Pilnīgs benzīna eksporta aizliegums varētu tikt ieviests no 1. marta, ziņo aģentūra Reuters. Saskaņā ar labi informētu avotu teikto, šis jautājums tikšot apspriests nākamnedēļ gaidāmajā sanāksmē ar premjerministra vietnieku Aleksandru Novaku.

Arī pašlaik benzīna eksports no Krievijas ir ierobežots: pārdot ārvalstīs to drīkst tikai ražotāji, bet ne starpnieki un tirgotāji. Amatpersonas sāka apsvērt šo pasākumu pastiprināšanu pēc vairākiem dronu uzlidojumiem naftas pārstrādes rūpnīcām janvārī un februārī.

Ukrainas dronu uzbrukumi skāra vismaz septiņas naftas pārstrādes rūpnīcas, tostarp Taneko Tatarstānā (11. janvārī), “Rosņeftj” naftas pārstrādes rūpnīcu Saratovā (11. janvārī), Rjazaņas naftas pārstrādes rūpnīcu (divas reizes - 24. un 26. janvārī), Sibur-Kstovo naftas pārstrādes rūpnīcu Ņižņijnovgorodas reģionā (29. janvārī) un Volgogradas naftas pārstrādes rūpnīcu (31. janvārī). Februārī Volgogradas naftas pārstrādes rūpnīcai tika uzbrukts vēlreiz, un postījumi nodarīti arī Gazprom Astrahaņas gāzes pārstrādes rūpnīcai, kas ražo degvielu dienvidu reģioniem. Tā rezultātā naftas pārstrādes rūpnīcu jaudas saruka par 10%, iepriekš aģentūrai Reuters pavēstīja avoti šajā nozarē.

Pagājušajā gadā dronu uzlidojumu un remonta problēmu dēļ naftas pārstrādes apjomi Krievijā samazinājās līdz 12 gados zemākajam līmenim – 267 miljoniem tonnu. Naftas produktu eksports samazinājās par 9% līdz 113,7 miljoniem tonnu.

Valdības reakcija uz masveida bezpilota lidaparātu triecieniem enerģētikas infrastruktūrai bija statistikas klasificēšana. Maijā Enerģētikas ministrija pārtrauca nosūtīt “Rosstat” operatīvos datus par benzīna ražošanu, bet augustā tika klasificēta “slepenā” statistika par dīzeļdegvielas ražošanu. “Bieži vien “Rosstat” publicētos statistikas datus par motordegvielas ražošanu var izmantot, lai izdarītu nepamatotu spiedienu uz tirgu un radītu mākslīgu uztraukumu,” skaidroja ministrija.

Svarīgākais
Uz augšu