Ņemot vērā, ka prezidenta priekšlikums uz galda parādījās tikai pirms galīgā lasījuma, Saeimas juristi aicināja deputātus likuma pieņemšanu nesteidzināt. “Mēs tagad gribam šim te fondam, privāto tiesību subjektam, iedot šīs te regulatora funkcijas. Es piekrītu, ka tā ir diezgan revolucionāra ideja. (..) Mūs mulsina tas, ka tagad uz otro lasījumu parādās šāds te fundamentāls priekšlikums,” neslēpa Saeimas jurists Gatis Melnūdris.
Sabiedriskās politikas centra “Priovidus” vadošā pētniece Iveta Kažoka nezina nevienu valsti, kur šāda veida tiesības mākslīgā intelekta jomā valsts būtu nodevusi privātam veidojumam. Viņa uzskata, ka piekļuvi, piemēram, Latvijas iedzīvotāju veselības datiem vai policijas videoierakstiem, kā arī atkāpes no likumu drīkstētu piešķirt ierēdņi vai politiķi, nevis privāta biedrība, kura pati būs ieinteresēta piesaistīt mākslīgā intelekta programmu izstrādātājus gan vietējos, gan ārzemju.
Likumprojekta izstrādātāji gan pārmetumus noraida, atzīmējot, ka uzņēmējiem būs jāsaņem atbildīgo iestāžu – tādu kā Datu valsts inspekcijas – piekrišana, lai spēlētos īpašajās “smilškastēs”. “Tur nekādā gadījumā nevar būt tāda patvaļa, ka šis centrs varēs pieņemt lēmumu, balstoties uz ziedotāju vēlmēm,” mierina Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Gatis Ozols.
Paredzēti īpaši Ministru kabineta noteikumi, kuros būs detalizētāk aprakstīta centra darbība. Taču noteikumu saturs vēl nav zināms.
Kopumā atbildīgo ministriju un citu iestāžu starpā par likumprojektu nav lielu domstarpību. To atbalsta arī industrija. “Mēs esam konkurences situācijā, kurā mēs konkurējam gan iekšēji Eiropas Savienības ietvarā ar citām valstīm par investīcijām, gan ar citām valstīm, kas pat pārkāpj kaut kādas likuma normas. Atbilstoši šobrīd tā steidzamība ir tāpēc, ka jau vakar vajadzēja,” saka Mākslīgā intelekta Latvijas asociācijas izpilddirektors Arvils Kupris.
Jaušams, ka atbildīgās komisijas deputāti cenšas gan domāt par datu drošību, gan pārāk neapšaubīt Prezidenta kancelejas idejas, gan nepadarīt mākslīgā intelekta jomu pārāk birokrātisku. “Tāpēc mums vajadzētu tiešām šobrīd veidot tādu struktūru, kas ir draudzīga uzņēmējiem un investoriem,” uzskata atbildīgās komisijas vadītājs Burovs.
Mākslīgā intelekta centra izveides likumprojekta izskatīšanā Saeimā neplāno atteikties no steidzamības, bet līdz gala balsojumam paies vismaz pāris nedēļas.
Likumprojektā iesniegtie priekšlikumi paredz, ka mākslīgā intelekta testēšanas videi, kur būs pieļaujamas atkāpes no normatīvajiem aktiem, nedrīkstēs pieteikties Krievijas un Baltkrievijas pilsoņi un uzņēmumiem, bet attiecībā uz Ķīnas kompānijām šādi ierobežojumi nav paredzēti.