1.februārī daļai īpašumu universālā vērtība, iespējams, nedaudz samazinājās, jo tad sistēmai tika pievienoti pašvaldību dati par tādiem apgrūtinājumiem kā koplietošanas ceļi, elektrības un gāzes vadi un tamlīdzīgi, kas noteiktu platību neļauj pilnvērtīgi izmantot.
Salīdzinot cenas desmit darījumiem virs simt tūkstošiem eiro un tiem aprēķinātās universālās kadastrālās vērtības, tikai vienā tā bijusi tuvu tirgum, bet pārējo amplitūda - no 11 līdz 186 %, visbiežāk – ap 25%. Tā izpētījusi Latvijas Īpašumu vērtētāju asociācija (LĪVA), kas divas kadastrālās vērtības vienlaikus uzskata par nepareizu soli.
“Šī vērtību neatbilstība, vienalga, pret ko viņu salīdzina - vai pret individuālajiem vērtējumiem, vai pret darījumu cenām, kas ir notikušas, tāpat saglabājas šī neatbilstība, un tā noteikti arī nemazinās, kaut gan tas ir tas galvenais mērķis uz ko Valsts zemes dienests un Tieslietu ministrija cerēja un ko arī publiski pauduši - ka šīs jaunās universālās kadastrālās vērtības būs atbilstošākas tirgus cenām un pietuvinātākas, un tā tālāk, diemžēl tas tā īsti nav,” raidījumam saka LĪVA valdes loceklis Artūrs Žuromskis.
Vēl viens piemērs. Trīs hektārus liels zemesgabals Kokneses prospektā, Mežaparkā, uz kura var celt daudzdzīvokļu mājas. Pirms deviņiem gadiem pārdots par diviem miljoniem eiro. Vēl senāk noteiktā fiskālā kadastrālā vērtība - pusotrs miljons. Taču nupat publicētā universālā jeb tirgus cenai pietuvinātā vērtība ir piecreiz zemāka jeb tikai 337 tūkstoši. “De facto” lūdza VZD izskaidrot aprēķinus konkrētajā situācijā, un dienests secināja – algoritmā ieviesusies kļūda, kas ietekmē šī un vēl vairāku simtu īpašumu vērtību. VZD sola to labot. “Jā, tā ir liela kļūda. Viņa atkārtojas vēl dažos simtos gadījumu. Uz 700 000 gadījumu tā ir maza, bet nozīmīga kļūda. Līdz ar to mēs esam vienojušies ar analītiķiem, ka viņi izstrādā scenārijus, ko mēs ar to darām, un mana apņemšanās un apsolījums, un tas ir mans goda vārds, ka mēs iesim un nekavējamies, un labosim šo konkrēto kļūdu,” uzsver Narnicka.