Barbarai un Sigismundam pa pēdām
Stāsts par Barbaras un Sigismunda mīlestību joprojām ir nozīmīgs Viļņas kultūrā, un mūsdienās viņu vēsturiskā mīlasstāsta pēdās vecpilsētas ieliņas izstaigā ne tikai vietējie, bet arī ceļotāji. Gadu gaitā šī mīlestība ir iedvesmojusi teātra izrādes, dziesmas, literāros darbus un pat filmas.
Abu aizliegtā mīlestība uzplauka Dižkunigaišu pilī, un leģenda vēsta, ka tajā atradusies slepena eja, kas savienoja valdnieka un Radvilu rezidences, ļaujot Sigismundam slepus satikt Barbaru. Šodien Lietuvas Dižkunigaitijas pilī skatītāju acīm pieejami divi īpaši mākslas darbi – Barbaras biste un Sigismunda Augusta portrets.
Savukārt Viļņas katedrālē, kur Barbara guvusi mūžīgo mieru, nesen atklāti vēsturiski dārgumi – viņas apbedīšanas kronis, scepteris, gredzeni un citas monarha regālijas, kas Otrā pasaules kara sākumā tika paslēptas un tagad tiks restaurētas.
Mīlasstāsta piemiņa saglabājusies arī pilsētas kultūrtelpā – Viļņas vecpilsētā atrodas tēlnieka Vlada Vildžūna 1982. gadā veidotā Barbaras statuja un viņas vārdā nosaukta iela.
Savukārt Stikla kvartāla apmeklētāji var iegriezties īpašā kafejnīcā Augustas & Barbora Love Story Cafe, kas veltīta šai leģendai.
Mīlestības tēma caurvij arī bohēmisko Užupi, kur māksla un vēsture saplūst vienā veselumā. Užupē ir trīs tilti, kurus rotā jaunlaulāto izkārtas slēdzenes, bet Užupes Republikas konstitūcijā, kas tulkota vairāk nekā 25 valodās, rakstīts “Ikkatram ir tiesības mīlēt” – princips, par kuru savulaik cīnījās arī Barbara un Sigismunds.