Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Latvijā rada unikālas modulārās bezpilota sauszemes platformas. Tās sāk darbību Ukrainā (3)

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto/Gatis Indrēvics

Latvijas aizsardzības tehnoloģiju nozarē tapis jauns, unikāls risinājums: praktiskos testus karadarbībā Donbasā, Ukrainā, sākusi Latvijas jaunuzņēmuma "Natrix" izstrādātā bezpilota sauszemes platforma – universāla modulāra platforma, kuru var faktiski neierobežoti dažādos veidos adaptēt konkrētam lietojumam.

Šobrīd "Natrix" platformas galvenie uzdevumi ir munīcijas un pārtikas piegāde uz frontes līniju un ievainoto un bojāgājušo evakuācija atceļā no tās, būtiski mazinot bojāejas risku glābējiem, kuri līdz šim ievainotos centās izvest no frontes līnijas pašu spēkiem.

"Natrix" sauszemes platformas dizains un koncepts ir veidots tā, lai aizstātu cilvēkus jebkurā situācijā, kad pastāv liels bojāejas risks. Šobrīd tā sniedz galvenokārt loģistikas atbalstu, taču jau tuvākajā nākotnē platformu paredzēts pielāgot arī atmīnēšanas iekārtu, ieroču sistēmu, pārvietojamo sakaru bāzes staciju un pretdronu sistēmu integrēšanai, lai sniegtu kaujas atbalstu Ukrainas armijas karavīriem.

"Viedo un autonomo tehnoloģiju attīstīšana ir svarīgs noteikums, lai konvencionālas karadarbības gadījumā Latvija un pārējās Baltijas valstis, kam nav milzīgas armijas, spētu gudri aizsargāt savu teritoriju un iedzīvotājus. Ukraina ir labs piemērs, kā inovācijas var dinamiski attīstīties ciešā sadarbībā ar bruņotajiem spēkiem, – tur testi un uzlabojumi tiek veikti ļoti ātri, nekavējoties nogādājot pilnveidoto produktu atpakaļ klientam frontē. Arī Latvijai šī ir iespēja izmēģināt savas inovācijas reālā kaujas darbībā, lai tās pēc iespējas efektīvāk pielāgotu dažādām vajadzībām," saka "Natrix" izveidotājs Gatis Vectirāns.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Šobrīd notiek aktīvas sarunas ar iesaistītajām pusēm, t. sk. ar Ukrainas Aizsardzības ministriju, par iespējām Ukrainas armijai piegādāt vēl vairāk "Natrix" sauszemes dronu.

"Latvijas atbalsts visus šos trīs kara gadus ir bijis ļoti svarīgs, un Latvijā radītās tehnoloģijas ir kļuvušas par būtisku atbalstu kaujas laukā. Priecājamies, ka tieši Latvijā top arvien jauni, inovatīvi risinājumi, kas ļauj saglabāt karavīru dzīvības un mazina riskus, ko cilvēkiem rada ikdienas uzdevumu pildīšana frontes līnijā. "Natrix" risinājums ir īpašs ar tā daudzveidīgajām lietojuma iespējām, kas ir ļoti svarīgi strauji mainīgajos frontes apstākļos," saka Latvijas Militāro tehnoloģiju, dronu un robotikas asociācijas vadītājs Artis Pabriks.

Platforma ir pielāgota kaujas apstākļiem gan mežainos un dubļainos apvidos, gan pilsētvidē, kur tā visefektīvāk darbojas duetā ar gaisa dronu, kas pastiprina radio signālu rajonos ar augstu apbūvi un citiem šķēršļiem, kā arī laikus informē par drošāko maršrutu. Kā uzsver platformas veidotāji, dažādi droni – sauszemes, gaisa, jūras – visefektīvākie ir savstarpējā sadarbībā, veidojot pilnvērtīgu sistēmu, tāpēc arī šis risinājums ir radīts tā, lai varētu darboties gan patstāvīgi, gan savienojumā ar citiem droniem.

"Esam pabeiguši trīs dienas ilgas ukraiņu dronu pilotu apmācības, kurās viņi gan teorētiski, gan praktiski apguva "Natrix" platformu lietošanu un vadību. Esam saņēmuši atzinīgas atsauksmes gan par uzbūves kvalitāti, gan jaudas spējām – mūsu dronu jauda ir 3–4 reizes lielāka par izmēra ziņā līdzvērtīgu standarta dronu, arī nestspēja un caurgājamības spēja ir ievērojami lielāka. Ar pilnu bateriju šis transportlīdzeklis veic ap 20 kilometru, kas ir ļoti nozīmīgi, jo parasti vienas misijas garums ir 8–12 kilometri. Tāpat tiek novērtēti īpaši drošie radiosakari, kurus pretiniekam ir daudz grūtāk pārtvert un uzlauzt," stāsta Gatis Vectirāns.

"Natrix" bezpilota sauszemes platformas, kas jau nogādātas Ukrainā, uzbūvētas par sabiedrisko mediju un Ziedot.lv akcijā Ukrainas atbalstam 2024. gada septembrī saziedotajiem līdzekļiem.

Nepalaid garām!
Uz augšu