Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Pārkāpumi LSM saturā par neirologu Viškeru un Mūzikas akadēmijas mācībspēkiem nav konstatēti

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija.
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija. Foto: Shutterstock

Sabiedrisko mediju ombuds Edmunds Apsalons nekonstatēja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma (SEPLPL) pārkāpumus Latvijas Sabiedriskā medija (LSM) saturā par neirologu Leonīdu Viškeru un atsevišķu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) mācībspēku iespējamu nevēlamu seksuālo uzvedību, liecina ombuda publicētie atzinumi.

Ombuds ir publicējis divus atzinumus, kuros skatīti iesniedzēju lūgumi vērtēt LSM programmās izplatītā satura, kas ļauj identificēt par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu aizdomās turētās personas identitāti pirms tiesas sprieduma pieņemšanas, atbilstību SEPLPL, Sabiedrisko mediju redakcionālajām vadlīnijām un LSM ētikas kodeksā noteiktajām prasībām.

Ombuds secināja, ka abos gadījumos nav konstatējami nevainīguma prezumpcijas pārkāpumi un patvaļīgi satura izdomājumi.

Viens no iesniegumiem ir par Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" žurnālistes Olgas Dragiļevas pētniecības materiāla par neirologa Višķera profesionālajām darbībām publicēšanu LSM un ar šo materiālu saistīto LSM saturu.

Iesniedzējs uzskata, ka LSM tikusi izplatīta neatbilstoša, cieņu un godu aizskaroša informācija par ārstu, lūdzot to izvērtēt. Ombuds secinājis, ka minētais saturs nav patvaļīgs izdomājums, kas balstītos liecības sniegušo personu subjektīvajās notikušā interpretācijās.

"Runa ir par liecībās fiksētu informāciju par tendenci, ka ārsta profesionālā rīcība daudzos nesaistītos gadījumos ir tikusi uztverta kā seksuāli orientēta manipulācija ar pacientēm," norāda ombuds.

Tas ļauj rasties pamatotām šaubām, vai ārsta rīcība liecībās aprakstītajos notikumos atbilst vispārpieņemtajiem medicīnas personāla profesionālajiem un ētiskajiem standartiem saskarsmē ar pacientiem, pauž ombuds.

Apsalons secinājis, ka publikāciju mērķis un uzdevums ir bijis sniegt informāciju par ārstu un viņa rīcību vienīgi kā par publisku ārstniecības personu un nevis kā par privātpersonu, līdz ar to nepārkāpjot nevainīguma prezumpciju kā ētisku prasību.

Otrs ombuda atzinums ir par LSM programmā "LTV1" pagājušā gada martā publicēto saturu, kas veidots par atsevišķu JVLMA mācībspēku iespējamu nevēlamu seksuālo uzvedību. Iesniedzējs lūdza ombudu vērtēt, vai LSM saturā aizdomās turēto personu vārdu un amatu nosaukšana nav pretrunā ar nevainīguma prezumpciju un LSM ētikas kodeksā noteiktajām prasībām.

Izvērtējot iespējamu nevēlamas seksuālās uzvedības temata atspoguļojumu LSM publikācijās, ombuds secināja, ka nav pārkāptas Latvijas sabiedrisko mediju redakcionālo vadlīniju raidījumu un cita satura veidošanā noteiktās prasības, kas skar darbu ar informācijas avotiem, privātuma aizsardzību, kā arī atbilstošu kriminālnoziegumu un traģisku negadījumu atspoguļojumu. Tāpat publikāciju tapšanas laikā informācijas avoti ir tikuši kritiski izvērtēti, lai spētu tiem uzticēties, un nesaskatot to motivāciju gūt labumu sev vai nodarīt kaitējumu JVLMA mācībspēkiem.

Publikāciju noteicošais mērķis bija studējošo liecību un JVLMA vadības reakcijas uz tām atklāšana, norādīts atzinumā. Žurnālisti un redaktori to apzinājušies un uzņēmušies atbildību par publikāciju radītajām sekām, pieņemot ētiski izsvērtu lēmumu par konkrēto mācībspēku reputācijas aizskāruma līdzsvaru ar sabiedrības ieguvumiem no informētības par notikušo JVLMA.

Abos atzinumos fiksētā problemātika skar aizdomās turēto personu vārdu un amatu nosaukšanu pirms tiesas sprieduma pieņemšanas.

"Šādos gadījumos redakcionālajiem lēmumiem ir jābalstās saprātīgā līdzsvarā starp medija tiesībām uz vārda brīvību un pienākumu informēt sabiedrību par tai nozīmīgiem jautājumiem," norāda ombuds.

Jau vēstīts, ka Valsts policija sākusi kriminālprocesu par iespējamām seksuāla rakstura darbībām pret pacienti neirologa Viškera konsultācijā.

Veselības inspekcija uz laiku liegusi strādāt neirologam Viškeram par iespējamiem seksuāla rakstura hipnozes mēģinājumiem pret pacientēm, vēstīja Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica".

Izdevums atklājis un apkopojis vairāku savstarpēji nesaistītu sieviešu pieredzes stāstus par dažādos laikos notikušām vizītēm pie Viškera. Sievietes atklājušas, ka ārsts viņām neatļauti pieskāries, izteicis seksuāla rakstura tekstus, kā arī mēģinājis hipnotizēt. Neirologs krakšķinājis sieviešu muguru, reizēm pieskāries viņu krūtīm un viduklim, runājis par relaksācijas tehnikām un piesaucis orgasmu, atminas sievietes. Pacienšu liecības aptver vismaz sešus gadus.

Tāpat ziņots, ka policija pērnā gada martā sāka kriminālprocesu saistībā ar izskanējušo informāciju par atsevišķu JVLMA pasniedzēju iespējamo uzmākšanos studentēm. Latvijas Televīzijas raidījuma "Kultūršoks" rīcībā bija nonākušas septiņu JVLMA studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos.

Komentāri
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu