/nginx/o/2025/03/07/16701649t1hb713.jpg)
Latvija pērn ceturtajā ceturksnī bijusi starp trim Eiropas Savienības (ES) valstīm, kurās salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada reģistrēts iekšzemes kopprodukta (IKP) kritums, liecina piektdien publiskotie ES statistikas pārvaldes "Eurostat" jaunākie dati.
Latvijas IKP
Pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, Latvijas IKP ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada samazinājies par 0,4%.
Vēl ekonomikas lejupslīde ceturtajā ceturksnī gada salīdzinājumā reģistrēta Vācijā (-0,2%) un Austrijā (-1,2%).
Savukārt straujākā izaugsme bijusi Īrijā (+9,2%), Dānijā (+4,1%), Lietuvā un Polijā (abās valstīs +3,7%), Horvātijā (+3,6%), Spānijā (+3,5%) un Bulgārijā (+3,4%). Igaunijas, tāpat kā Beļģijas un Slovēnijas, IKP šajā periodā palielinājies par 1,1%.
ES vidēji IKP ceturtajā ceturksnī, salīdzot ar oktobri-decembri pirms gada, palielinājies par 1,4%, bet eirozonā - par 1,2%.
Savukārt salīdzinājumā ar jūliju-septembri ES IKP pieaudzis par 0,4%, bet eirozonas ekonomika palielinājusies par 0,2%.
Ceturkšņa salīdzinājumā ekonomikas izaugsme fiksēta 20 ES dalībvalstīs. Visstraujākā tā bijusi Īrijā (+3,6%), Dānijā (+1,6%), Portugālē (+1,5%) un Horvātijā (+1,4%), kritums fiksēts Francijā (-0,1%), Vācijā un Somijā (abās valstīs -0,2%), Austrijā (-0,4%) un Maltā (-0,4%), bet Latvijas IKP saglabājies nemainīgs. Lietuvas, tāpat kā Spānijas, Rumānijas un Zviedrijas, ekonomika pieaugusi par 0,8%, bet Igaunijas, tāpat kā Čehijas, IKP pakāpies par 0,7%.
Dati nav pieejami par Luksemburgu.
Gada izteiksmē aprēķinam par Nīderlandi, Somiju un Zviedriju izmantoti pēc darba dienām pielāgoti dati.
Nodarbinātība Latvijā
Savukārt nodarbināto cilvēku skaits Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada samazinājies par 1%, tai esot starp sešām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kritums, liecina ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Nodarbinātības kritums ceturtajā ceturksnī vēl fiksēts Slovākijā (-0,2%), Slovēnijā (-0,3%), Zviedrijā (-0,6%), kā arī Somijā un Polijā (abās valstīs -0,8%).
Straujākais pieaugums pagājušajā ceturksnī bijis Horvātijā (+4,2%), Maltā (+3,8%), Īrijā (+2,5%) un Spānijā (+2,3%). Lietuvā, tāpat kā Portugālē, nodarbināto cilvēku skaits pieaudzis par 1,7%, Igaunijā, tāpat kā Beļģijā, tas palielinājies par 0,2%, bet Vācijā, Austrijā un Rumānijā nodarbināto cilvēku skaits saglabājies nemainīgā līmenī.
ES nodarbinātība ceturtajā ceturksnī bija par 0,5% lielāka nekā pirms gada, bet eirozonā reģistrēts 0,7% kāpums.
Savukārt salīdzinājumā ar trešo ceturksni šis rādītājs ES ceturtajā ceturksnī palielinājies par 0,2%, bet eirozonā - par 0,1%.
Ceturkšņa laikā nodarbināto skaita kritums bijis Čehijā, Itālijā un Slovēnijā (visās valstīs -0,1%), Latvijā un Zviedrijā (abās valstīs -0,2%), kā arī Horvātijā un Somijā (abās valstīs -0,4%), bet Vācijā, Francijā, Austrijā un Slovākijā tas saglabājies nemainīgs. Straujākais kāpums bijis Rumānijā (+2%), Spānijā (+0,9%), Grieķijā un Portugālē (abās valstīs +0,5%).