/nginx/o/2024/04/17/16011237t1h85ca.jpg)
Francija piektdien sākusi nodot Senegālas varasiestādēm savas karabāzes šajā Rietumāfrikas valstī.
Senegālas prezidents Basirū Diomajs Fajs jau pagājušā gada novembrī pauda vēlmi slēgt valstī esošās Francijas bāzes, un decembrī Senegāla paziņoja par visu ārvalstu karabāžu slēgšanu.
"Senegāla ir neatkarīga valsts, tā ir suverēna valsts, un suverenitāte neparedz ārvalstu karabāžu klātbūtni," decembrī norādīja Fajs.
Francijas armija pēdējos gados pametusi arī Mali, Burkinafaso, Nigēru, Čadu un Kotdivuāru. Francijas valdība paziņojusi, ka vēlas reorganizēt savu militāro klātbūtni Āfrikā.
Francijas vēstniecība Dakarā paziņoja, ka Senegālas kontrolē nodotas telpas un mājokļi galvaspilsētas Marešalas un Sent-Ekziperī rajonos. Vēstniecība norādīja, ka pārējie objekti tiks nodoti saskaņā ar grafiku, par kuru abas puses vienojušās iepriekš.
Francija 12.februārī paziņoja, ka izveidojusi kopīgu komisiju ar Senegālu, lai organizētu pasākumus Francijas karavīru izvešanai un objektu nodošanai Senegālas kontrolē līdz šī gada beigām. Vēstniecība atklāja, ka pirmā komisijas sēde notika 28.februārī.
"Komisija arī sāka darbu pie divpusējās aizsardzības un drošības partnerības pārskatīšanas," atklāja vēstniecība.
Senegāla ieguva neatkarību no Francijas 1960.gadā, bet palika viena no Parīzes tuvākajām sabiedrotajām Rietumāfrikā. Taču pēc pagājušā gada vēlēšanām jaunā Senegālas valdība solījusi izturēties pret Franciju tāpat kā pret citiem ārvalstu partneriem.
Francijas militārajās bāzēs Dakarā un tās apkārtnē nodarbināti arī 162 vietējie darbinieki, bet 400 līdz 500 cilvēku strādā uzņēmumos, kam ir līgumi ar Francijas armiju.
162 vietējiem darbiniekiem paziņots, ka no 1.jūlija viņi zaudēs darbu. Taču Francijas armija ceturtdien rīkoja karjeras forumu, lai piedāvātu šiem darbiniekiem pārkvalificēšanās iespējas vietējos uzņēmumos.