/nginx/o/2025/03/19/16721528t1h028b.jpg)
NASA astronauti Bučs Vilmors un Sani Viljamsa otrdien veiksmīgi atgriezās uz Zemes, nolaižoties SpaceX kapsulā mīkstā nosēšanās režīmā pie Floridas krastiem. Viņu atgriešanās noslēdz ilgstošu un sarežģītu misiju, kas sākotnēji bija plānota kā astoņu dienu tests, taču tehnisku problēmu dēļ ievilkās deviņus mēnešus.
Astronautu pāris bija devies kosmosā kā Starliner pirmā apkalpe jūnijā paredzētajai astoņu dienu testu misijai. Taču problēmas ar Starliner dzinēju sistēmu aizkavēja viņu atgriešanos mājās, un NASA pagājušajā gadā nolēma, ka astronauti atgriezīsies ar SpaceX kuģi šogad pēc NASA astronautu rotācijas grafika.
Splashdown confirmed! #Crew9 is now back on Earth in their @SpaceX Dragon spacecraft. pic.twitter.com/G5tVyqFbAu
— NASA (@NASA) March 18, 2025
Misija ir piesaistījusi ASV prezidenta Donalda Trampa uzmanību. Viņš, stājoties amatā janvārī, aicināja uz ātrāku Vilmora un Viljamsas atgriešanos un bez pierādījumiem apgalvoja, ka bijušais prezidents Džo Baidens viņus "pameta" Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) politisku iemeslu dēļ.
Pēc nosēšanās okeānā astronauti tiks nogādāti uz NASA Džonsona kosmosa centru Hjūstonā, kur viņi vairākas dienas veiks veselības pārbaudes – standarta procedūra pēc astronautu atgriešanās. Tikai pēc NASA lidojumu ķirurgu apstiprinājuma viņi varēs doties mājās pie savām ģimenēm. Dzīvošana kosmosā vairākus mēnešus var atstāt dažādas sekas uz cilvēka ķermeni – no muskuļu atrofijas līdz iespējamai redzes pasliktināšanai.
Vilmors un Viljamsa šīs misijas laikā kosmosā ir pavadījuši 286 dienas – ilgāk nekā caurmēra sešu mēnešu SKS misija, taču krietni mazāk nekā ASV rekorda īpašnieks Franks Rubio. Viņa nepārtrauktās 371 dienas kosmosā, kas noslēdzās 2023. gadā, bija negaidīts rezultāts pēc dzesēšanas šķidruma noplūdes Krievijas kosmosa kuģī.
Tune in for a splashdown!@NASA_Astronauts Nick Hague, Suni Williams, Butch Wilmore, and cosmonaut Aleksandr Gorbunov are returning to Earth in their @SpaceX Dragon spacecraft. #Crew9 splashdown is targeted for 5:57pm ET (2157 UTC). https://t.co/Yuat1FqZxw
— NASA (@NASA) March 18, 2025
Viljamsa, noslēdzot savu trešo kosmisko lidojumu, kopumā ir uzkrājusi 608 dienas kosmosā, kas ir otrais augstākais rādītājs starp ASV astronautiem pēc Pegijas Vitsonas rekorda – 675 dienām. Tikmēr krievu kosmonauts Oļegs Konoņenko pagājušajā gadā uzstādīja pasaules rekordu ar 878 kopējām dienām kosmosā.
/nginx/o/2025/03/19/16721529t1hf62a.jpg)