Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Projekts, kas apvieno industrijas pārstāvjus, ekspertus un Latvijas studentus

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Latvijas jaunuzņēmums TONES – sadarbības rezultāts starp industrijas pārstāvi Argento Lab, starptautisku biomedicīnas ekspertu komandu un talantīgiem studentiem – ir viena no spožākajām jaunajām zvaigznēm Baltijas tehnoloģiju ekosistēmā, kas iekļuvusi TechChill 2025 labāko 50 jaunuzņēmumu vidū.

Ideja radusies ArgentoLab un attīstījusies līdz spin-off posmam sadarbībā ar Transporta un sakaru institūtu (TSI), Bergenas Universitāti (Norvēģija), Vall d’Hebron onkoloģijas institūtu (Spānija) un Upsalas Universitāti (Zviedrija). TONES piedāvā revolucionāru pieeju imūnhistoķīmijas (IHC) automatizācijā, kas ir fundamentāli svarīga vēža diagnostikā, neiroloģijā, infekcijas slimību pētījumos un personalizētajā medicīnā. Jāpiebilst, ka tā ir neatņemama sastāvdaļa modernajā veselības aprūpē, nodrošinot precīzākus un efektīvākus diagnostikas risinājumus.

No akadēmiskas idejas līdz inovācijai

TONES komandu veido talantīgi TSI studenti un pieredzējuši zinātnieki, kuri apvienojuši savas zināšanas, lai uzlabotu IHC procesu, kura ietvaros izmanto antivielas un krāsvielas, lai noteiktu olbaltumvielas audu paraugos. Šīs metodes nozīmība medicīnā ir neizmērojama – tā tiek izmantota vēža, Alcheimera slimības, aterosklerozes un citu nopietnu saslimšanu diagnostikā. Patlaban IHC analīze ir laikietilpīgs un dārgs process, kas prasa augsti kvalificētus speciālistus un specifisku aprīkojumu. Esošās automatizētās sistēmas bieži ir pārāk dārgas un neelastīgas. TONES risinājums piedāvā automatizētu pieeju, kas padara procesu ātrāku, precīzāku, plašāk pieejamu laboratorijās visā pasaulē, vienlaikus organiski iekļaujoties speciālistu ikdienas darba plūsmā.

“Mēs esam multidisciplināra komanda, kas apvieno ekspertīzi biomedicīnas, inženierijas, robotikas un programmēšanas jomās. Mūsu galvenais mērķis bija un joprojām ir radīt sistēmu, kas ir vienlaicīgi gan efektīva, gan plaši pieejama” stāsta viens no projekta vadītājiem, TSI biznesa inkubatora iDEAHUB vadītājs Vladimirs Petrovs. TONES apvieno dažāda vecuma un dažādu studiju programmu studentus, tādējādi ļaujot uz projektu skatīties caur dažādu profesiju prizmām. Studenti papildina viens otru, veidojot vienotu, saliedētu un uz mērķi orientētu komandu, kas gatava sasniegt pašas augstākās virsotnes.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Starptautiskā sadarbība un zinātniskā ekspertīze - panākumu atslēga

TONES ir ne tikai jaunuzņēmums – tas ir arī zinātnisks projekts, kas balstīts uz starptautisku sadarbību ar pasaules vadošajiem ekspertiem. Viens no galvenajiem ekspertiem un projekta partneriem ir Artūrs Mežejevskis, Vall d’Hebron onkoloģijas institūta patologs un pētnieks un biomedicīnas uzņēmuma HistoOne AB dibinātājs. Viņš uzsver, ka mūsdienu zinātniskie atklājumi vēža pētniecībā balstās uz precīzu diagnostiku un personalizētu medicīnu. Automatizējot imūnhistoķīmiju, ir iespējams paātrināt pētījumus un palīdzēt izstrādāt jaunas terapijas, kas pielāgotas katra pacienta individuālajām vajadzībām. Šī pieeja ir īpaši svarīga onkoloģijā un neiroloģijā, kur precīza diagnostika ir kritiski svarīga ārstēšanas plānošanai un personalizētai ārstēšanai, kur katram pacientam tiek piemeklēta precīza un individuāli pielāgota terapija.

TONES ir radies no ciešas sadarbības starp dažādām valstīm un akadēmiskajām institūcijām, kas katra sniedz savu unikālo pieredzi un resursus. Projekta dalībnieki uzsver, ka šī sadarbība ir ne tikai tehniska, bet arī kultūras un zinātniskās izpratnes apmaiņa.

“Sākumā bija izaicinājums – zinātnieki no dažādām valstīm strādā ar dažādiem metodoloģiskiem piegājieniem un dažreiz pat runā 'citā valodā', taču šī dažādība padara mūs stiprākus. Mēs iemācījāmies ātri pielāgoties un rast kopīgu valodu.” saka Ivans Gercevs, TSI maģistra programmas “Datorinženierijas un elektronika” 1. kursa students (absolvējis TSI bakalaura programmu “Robotika”).“” Savukārt bakalaura studiju programmas “Datorinženierija un elektronika” 1. kursa students Aleksandrs Muhins atzīmē, ka dalība šādā projektā pavēra unikālas iespējas veidot kontaktus ar Upsalas Universitātes patoloģijas speciālistiem. Tā bijusi neatsverama pieredze, ko citādi nebūtu iespējams iegūt, īpaši tik agrīnā profesionālās izaugsmes posmā. Arī TSI Uzņēmējdarbības un vadības bakalaura studiju programmas 1. kursa studente Viktorija Gerceva norāda uz starptautiskās pieredzes nozīmi: “Darbs lielā, starptautiskā komandā ar citām augstskolām un industrijas pārstāvjiem palīdzēja man attīstīt spēju ātri adaptēties, mācīties no dažādu jomu profesionāļiem un iziet ārpus savas komforta zonas.”

No pētniecības skatupunkta šī sadarbība nodrošina piekļuvi jaunākajām tehnoloģijām un klīniskajiem pētījumiem. “Mūsu mērķis ir validēt TONES reālos biomedicīnas pētījumu apstākļos. Tas ir liels izaicinājums, jo pētniecībā tiek pētītas jaunas, vēl nezināmas parādības, kas nozīmē, ka precīzus apstākļus, piemēram, kādi reaģenti, kādi parametri utt., ir grūti prognozēt. Tāpēc mēs vēlamies ļaut TONES strādāt tiešā sadarbībā ar zinātniekiem viņu reālajos projektos, kas nereti prasa ļoti specifiskus risinājumus. Mēs ticam, ka, iepazīstot sistēmu, pētnieki atklās tās elastību un spēju pielāgoties, kas ļaus viņiem izstrādāt jaunas, līdz šim neplānotas metodes un darba plūsmas. Faktiski TONES ir radīts šādiem izaicinājumiem – lai pielāgotos dažādām pētniecības vajadzībām un palīdzētu atklāt jaunas pieejas slimību izpētē un ārstēšanā.” skaidro Artūrs Mežejevskis.

Šāda mēroga starptautiskā sadarbība ir pamats, kas ļauj TONES ne tikai attīstīt inovācijas, bet arī nodrošināt tām vietu globālajā medicīnas tehnoloģiju tirgū.

TSI studenti starp labākajiem Techchill 2025

Projekta inovatīvā pieeja mērķtiecīgi virzās uz priekšu un gūst panākumus, tostarp TONES ir iekļauts Baltijas reģiona 50 labāko jaunuzņēmumu sarakstā TechChill 2025. Šis sasniegums ne tikai uzsver TONES potenciālo ietekmi biotehnoloģiju nozarē, bet arī izceļ starptautiskās sadarbības nozīmi medicīnas inovāciju attīstībā. Būt izvēlētam dalībai Fifty Founders Battle konkursā TechChill ir nozīmīgs pavērsiens jebkuram agrīnas stadijas jaunuzņēmumam, nodrošinot nepārspējamu redzamību starptautiskajā tirgū. Kā viens no prestižākajiem Baltijas reģiona jaunuzņēmumu konkursiem, tas kalpo kā izaugsmes platforma, piedāvājot tiešus kontaktus ar investoriem, biznesa eņģeļiem un nozares līderiem, atvieglojot finansējuma piesaisti, stratēģisko partnerību veidošanu un biznesa attīstību. Papildus finansēšanas iespējām dalībnieki saņem arī nenovērtējamu mentoru atbalstu no pieredzējušiem uzņēmējiem un ekspertiem, kas palīdz pilnveidot biznesa modeli un pārvarēt izaicinājumus. Bakalaura studiju programmas “Datorzinātnes” 3. kursa studente Arina Čiževska uzsver, ka Fifty Founders Battle bija vērtīga pieredze: “Valdīja īpaša atmosfēra, lielākoties visi bija pieaugušie, elegantos tērpos, bet mēs, kā jaunākie dalībnieki, jutāmies mazliet neērti. Kad sākām prezentēt savu ideju, visi reaģēja ar sajūsmu – “vau, oho!”. Tas lika saprast - lai arī no malas varbūt izskatāmies salīdzinoši jauni, patiesībā mēs spējam daudz. Ja apvieno savas zināšanas ar otra pieredzi, var radīt ko patiešām ko lielisku."

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Jāpiebilst, ka Fifty Founders Battle dod iespēju parādīt jaunuzņēmuma tirgus potenciālu un sniedz konkurences priekšrocības. TONES iekļaušana TechChill 2025 labāko 50 jaunuzņēmumu vidū apliecina tā pārsteidzošo inovāciju biotehnoloģiju un veselības aprūpes jomā, paverot ceļu turpmākiem pētījumiem, sadarbībai ar nozares līderiem un globālai tirgus paplašināšanai.

Studenti kā inovāciju virzītājspēks

Studentu iesaiste inovāciju projektos ne tikai veicina jauno profesionāļu izaugsmi, bet arī rada jaunas idejas un dinamiku pētniecības procesā. Darbojoties šādos projektos, studenti iegūst praktisku pieredzi un iespēju pielietot teorētiskās zināšanas reālās situācijās.

"Iespēja apvienot teoriju ar reāliem medicīnas izaicinājumiem ir nenovērtējama. Mēs ne tikai mācāmies, bet arī radām produktu, kas varētu mainīt medicīnisko diagnostiku visā pasaulē," saka Ivans Gercevs. Protams, ceļā uz inovācijām neiztikt bez izaicinājumiem. Bakalaura programmas "Robotika" 3. kursa students Ričards Aizpurietis atzīst: "Lielākais izaicinājums bija panākt šķīduma sensoru stabilu darbību sistēmā. Bija jāizstrādā algoritms, kas paredz un apstrādā traucējumus, piemēram, inercijas efektu, gaisa burbuļus un citus faktorus."

TONES komandas dalībnieki uzsver, ka dalība šajā projektā ir sniegusi ne tikai profesionālo un akadēmisko izaugsmi, bet arī vērtīgas prasmes reālajā industrijā, kas būs noderīgas turpmākajā karjerā.

Ceļš uz globālo tirgu

TONES komanda pierāda, ka zinātnes un tehnoloģiju sinerģija var dot revolucionārus risinājumus. Komandas dalībnieki ir no dažādām jomām – biomedicīnas, IT, inženierijas un biznesa vadības, kas nodrošina vispusīgu pieeju projektam. Šis projekts jau ir piesaistījis investoru un industrijas ekspertu uzmanību. Nākamais mērķis ir veikt pilotprojektus reālās laboratorijās Skandināvijā un Eiropā, lai nodrošinātu sistēmas efektivitāti un uzsāktu komercializāciju.

“Mēs ceram, ka TONES varēs palīdzēt ne tikai paātrināt slimību pētīšanu, bet arī padarīt diagnostiku precīzāku un pieejamāku visā pasaulē,” skaidro V. Petrovs. “Mēs redzam reālu iespēju arī integrēt mākslīgo intelektu sistēmas tālākajā attīstībā.”

Mežejevskis uzver, ka medicīniskās tehnoloģijas attīstībai ir nepieciešams gan inovatīvs redzējums, gan cieša sadarbība starp akadēmiskajiem un rūpnieciskajiem partneriem. TONES ir lielisks piemērs tam, kā akadēmiskās zināšanas un tehnoloģiskās inovācijas var apvienoties, lai radītu reālu ietekmi uz pacientu dzīvi.

Ko šis projekts deva pašiem studentiem?

Dalība TONES studentiem sniegusi ne tikai praktiskas zināšanas, bet arī veicinājusi personīgo izaugsmi un radījusi iespēju veidot vērtīgus kontaktus. Viktorija Gerceva uzsver, ka darbs starptautiskā komandā ar dažādu nozaru pārstāvjiem palīdzējis attīstīt spēju ātri adaptēties un izkāpt no komforta zonas: "Mēs nevaram gaidīt, ka viss notiks pats no sevis – ja gribam progresu, mums pašiem ir jārīkojas." Savukārt Arina Čiževska atzīst, ka projekts ļāvis apgūt jaunas programmēšanas valodas, pielāgoties dažādām tehnoloģijām un gūt vērtīgu pieredzi konferencēs un inovāciju konkursos. Tikmēr Aleksandrs Muhins uzsver praktiskās pieredzes vērtību, sadarbojoties ar Upsalas Universitātes patoloģijas speciālistiem: "Ja ir iespēja piedalīties nozīmīgos projektos, tā vienkārši ir jāizmanto." Arī Ričards Aizpurietis atzīst, ka projekts palīdzējis labāk izprast komandas darbu un nestandarta problēmu risināšanu: "Es iemācījos pieņemt komandas biedru atšķirīgās īpašības un mācīties no viņiem."

Nākotnes perspektīvas

TONES attīstība nenotiek tikai universitātes vai laboratorijas telpās. Projektā aktīvi iesaistās akadēmiskie partneri un industrijas līdzdalībnieki, kas spēj nodrošināt ne tikai finansējumu, bet arī reālas pielietošanas iespējas.

Ar optimisma pilnu skatu nākotnē V. Petrovs secina: “Mēs vēlamies, lai TONES ne tikai automatizē medicīniskos procesus, bet arī kalpo par platformu turpmākajai inovācijai. Ja ar mūsu darbu tiks paātrināta jaunu zāļu izstrāde un uzlabota diagnostika, tad tas būs patiesi vērtīgs ieguldījums medicīnas nākotnē.”

TONES projekts jau tagad maina noteikumus medicīniskās diagnostikas jomā. Turpinot izaugsmi un sadarbību ar starptautiskajiem partneriem, tas var kļūt par vienu no nozīmīgākajiem jauninājumiem veselības aprūpes tehnoloģijās.

Uz augšu