Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Dodamies dabā: kā mežā pamanīt pirmos pavasara vēstnešus?

Raksta foto
Foto: ronstik/Shutterstock

Astronomiskais pavasaris šogad iestājās 20. martā – tas ir brīdis, kad diena un nakts ir vienāda garuma. Šo mirkli, ko dēvē arī par pavasara ekvinokciju, nosaka Zemes kustība ap Sauli – šajā punktā tās stari krīt tieši uz ekvatoru. No šī brīža dienas kļūst garākas, un gaisma pakāpeniski pārņem tumsu.

Senlatvieši šo dienu dēvēja par Lielo dienu un svinēja to ar ugunskuriem, dziesmām un olu ripināšanu. Rituāli tika veikti, lai vairotu auglību, veselību un atzīmētu dabas atdzimšanu. Arī šodien šis ir lielisks brīdis, lai dotos mežā un vērotu, kā daba mostas.

Pirmie pavasara ieskandinātāji

Martu dēvē arī par Sērsnu mēnesi, kad ziemas aukstums vēl aizkavējas, bet pavasaris jau klauvē pie durvīm. Šis ir arī pirmo gājputnu atgriešanās laiks – lauku cīruļi, ķīvītes un mājas strazdi jau ieskandina pavasari ar savām dziesmām.

Mežā var saklausīt arī Latvijā ziemojošos putnus – melno strazdu, zīlītes un dzeni, kurš ar savu ritmisko bungošanu iezīmē jaunas ligzdošanas sezonas sākumu.

Ragi uz takas – meža dāvanas

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Martā staltbriežu buļļi sāk nomet savus ragus – tas notiek dabiski, samazinoties hormonu līmenim organismā. Vecākie brieži ragus nomet pirmie, bet jaunākie tos var nēsāt līdz pat aprīļa beigām.

Ragus parasti var atrast uz meža takām, svaigos izcirtumos, pie barotavām vai pat lauksaimniecības laukos.

Tie, kas paliek neatrasti, kļūst par kalcija avotu meža grauzējiem – atkal nokļūst vielu apritē dabā. Ja esi viens no laimīgajiem, kas uziet ragu mežā, – apsveicam, tā ir īsta dabas dāvana!

Kā pareizi tecināt bērzu sulas?

Marta beigās un aprīļa sākumā sākas viens no pavasara gaidītākajiem brīžiem – bērzu sulu tecināšana. Latvijas valsts mežos katram iedzīvotājam bez maksas ir atļauts izdarīt vienu urbumu.

Lai iegūtu bērzu sulas dabai draudzīgā veidā, ieteicams izvēlēties resnāku koku (vismaz 20 cm diametrā), izurbt nelielu caurumu pusē, kuru apspīd saule un piestiprināt trauku, kurā sula var pilēt.

Sulīgākās dienas ir tad, kad naktis vēl ir vēsas, bet dienas – siltas.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Bērzu sula ir ne tikai atsvaidzinošs, vitamīniem un minerālvielām bagāts dzēriens, bet arī jaudīgs antioksidants, kas palīdz izvadīt toksīnus no organisma un uzlabot nieru un aknu darbību. Kad sulu tecešāna beidzas, svarīgi koka urbumu aiztaisīt, lai tas var turpināt augt vesels un stiprs.

Daba mostas – tai skaitā ērces

Līdz ar pavasara atnākšanu mostas arī ērces, parasti tas notiek februārī un aktīvākas kļūst martā un aprīlī. Lai pastaigas dabā būtu patīkamas un bez raizēm, ir vērts atcerēties dažus vienkāršus piesardzības pasākumus.

Izvēloties gaišāku un slēgtāku apģērbu, ērces būs vieglāk pamanīt.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Pēc atgriešanās no meža vai pļavas ieteicams pārbaudīt sevi, bērnus un mājdzīvniekus, lai pārliecinātos, ka neviena ērce nav pieķērusies. Ja vēlies papildus drošību, iespējams apsvērt vakcināciju pret ērču encefalītu, kas ir vienkāršs veids, kā parūpēties par savu labsajūtu ilgtermiņā.

Lai arī laiks vēl ir mainīgs un saule ik pa laikam paslēpjas aiz mākoņiem, mežā pavasaris jau jūtams. Tā ir lieliska iespēja doties pastaigā, vērot putnus, meklēt briežu ragus vai ievākt bērzu sulas. Lai pavasaris nāk ar jaunu enerģiju un laiku, ko pavadīt dabā!

Raksts tapis sadarbībā ar BALTU KOKS.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu