Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

"Jo vairāk tic, jo vairāk aplipina pārējos." Kāpēc cilvēki mistiskajam tic visā pasaulē?

Raksta foto
Foto: Pixel-Shot/Shutterstock

Kāpēc cilvēki visā pasaulē, arī Baltijas valstīs, joprojām meklē atbildes pie zīlniekiem, šamaņiem un ezoteriķiem? Psihiatrs, psihoterapeits un Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējs Doc. dr. med. Artūrs Utināns skaidro iemeslus un piedāvā ieskatu cilvēces dziļākajās saknēs un smadzeņu uzbūvē - no senas vēstures līdz astroloģiskajiem horoskopiem "Instagram" lentē.

Ticība maģijai cauri laikiem

"Jāsaka, ka ticība maģijai un pārdabiskajam ir mūsu bioloģijā," uzreiz sarunas sākumā saka Utināns. Pētnieki uzskata, ka ticība pārdabiskajam sākusi formēties pirms 70 000 gadu. "Ir pat hipotēzes, ka visi vīrieši ir attīstījušies pie virsaiša Āfrikā.

Viņam bija kaut kāda jauna mutācija, kas izveidoja tādu radošo domāšanu, kādas vīzijas un tamlīdzīgi," skaidro Utināns. Radošā iztēle savukārt bija pamats, lai veidotos pirmās reliģijas.

Sākumā tā bija animistiska pasaule, kur akmeņiem, kokiem, dzīvniekiem un pat purviem piemīt dvēsele. Pēc tam parādījās senču kults, ticība gariem, kas var būt gan labvēlīgi, gan ļaundabīgi. Tie ietekmē dzīvību, veselību un likteni. "Tātad tie gari arī var ietekmēt mūsu dzīvību, veidojot slimības vai veselību, jo tad bija labie gari un ļaunie gari."

No tā izauga pirmais amats cilvēces vēsturē - šamanis. "Un šamani jau reāli var uzskatīt par pirmo cilvēces profesiju. 

Protams, ka pirmā profesija nebija nekāda prostitūta vai mednieks, bet tiešām šamanis, kura profesija bija jāapgūst, viņam arī kaut kādā veidā maksāja par tādiem pakalpojumiem.

Tad viņš izmantoja dažāda veida rituālus un izveidoja dažādas teorijas. Kādas idejas par kaut ko pārdabisku bija agrāk vēl pirms tā. Ir dažas hipotēzes, ka vēl neandertāliešiem varbūt bija, jo viņi arī apglabāja mirušos. Cilvēki vairāk sāka redzēt halucinācijas, spokus, veļus, senču garus," saka psihoterapeits.

Utināns uzsver, ka cilvēki izsenis redzēja dažāda veida fantāziju garus. "Piemēram, visa cilts Indijā noteiktos svētkos varēja lietot īpaši pagatavotas dziras. Vēdās tā bija slavenā soma. Līdz šim brīdim nav zināms, kādas ķīmiskās vielas ietilpa somas sastāvā, bet, iespējams, kaut kas no marihuānas.

Bet precīzi to nezina, un līdz ar to ir teorijas, ka ticību un maģisku iztēli veidoja ķīmiskās vielas.

Ir arī vēstīts, piemēram, ka ir specifiski cilvēki, kam kaut kādu smadzeņu īpatnību rezultātā vai pat gēnu rezultātā, ko sauc par netipisko gēnu grupu, ir lielāka tendence uz visādām vīzijām un halucinācijām, tai skaitā vizuālām.

Ja šo gēnu ir pārāk daudz, tad cilvēkam var veidoties šizofrēnija, bet, ja mazāk, tad cilvēki bieži izveido jaunas reliģiskas kustības, sektas, kultus. Arī mūsdienās ir tādi psihologi, bieži vien ekstrasensi, tā saucamie mūsdienu šamaņi."

Ar ticību mistiskajam cenšas skaidrot jebkuru problēmu

Utināns skaidro, ka vēsturiskie notikumi un ticība kaut kam veicina arī fantāziju un radošo domāšanu. "Zinātne mūsdienās var noteikt pat tādas enerģijas daļiņas, kas skrien cauri mūsu ķermenim. Kamēr mēs te sēžam, tās miljoniem izskrien mums cauri sekundes laikā un neietekmē mūs nekā. Bet zinātnei ir spēja tādas fiksēt.

Tāpēc ir pamats teikt, ka citas enerģijas ir palikušas vienkārši no ticības, ka mūsu senči mēģināja izskaidrot visādus sarežģītus notikumus. Kāpēc ir pērkons? Kāpēc ir zemestrīces? Kāpēc ir ugunsgrēki? Kāpēc cilvēki slimo? Kāpēc viņi mirst? Kas stāv aiz visiem notikumiem?

Taču aiz tā visa vienmēr ir kaut kāds saprāts. Tā var būt kādu cilvēku ļaunā griba.

Bet ir arī kaut kāda apziņa, intelekts, saprāts, kas nav fizisks. Precīzāk būtu teikt – nav smadzeņu, jo saskaņā ar zinātnes koncepcijām, lai būtu kaut kāds saprāts, domāšana, domas, emocijas, ir jābūt kaut kam līdzīgam kā dators, kas to producē, un tās ir mūsu smadzenes," saka psihoterapeits.

Par to, kurās valstīs vairāk vai mazāk tic ezoteriķiem, Utināns skaidro: "Jo valstī ir augstāka zinātniskā un kritiskā domāšana, jo ticība maģijai samazinās. Skandināvijas valstīs, Dānijā, Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā ticības līmenis ir zems. Tomēr pat tur ticība kaut kam "augstākam" saglabājas."

Vai ticība ezoteriķiem ir izplatīta noteiktās sociālās grupās? Psihoterapeits skaidro: "Pētījumi rāda, ka tas ir saistīts ar izglītības līmeni. Tātad, jo augstāka ir izglītība, jo attiecīgi ticība ir mazāka nekā cilvēkiem ar vidēju izglītību. Un kur nu vēl, ja ir pamatizglītība.

Augstākā izglītība arī nav garantija, jo vēl ir jautājums, kāda tieši ir izglītība. 

Piemēram, mazāk izteikta ticība ezoteriķiem ir revolucionārajiem biologiem. Neirobiologiem, kas pēta smadzenes, piemēram, universitāšu mācībspēki un profesori, kas strādā Hārvardā, Kembridžā, Oksfordā un citās universitātēs, ir kādi 5% ticīgie, un tad ir arī fiziķi, no kuriem aptuveni 7-10% tic pārdabiskajam.

Savukārt ar tādu augstāko izglītību, kas saistās ar mākslas nozari, arī žurnālistiku, menedžmentu, vadību, ticīgo ir daudz vairāk – 15–20% vai pat vēl vairāk," saka Utināns.

Pētījumi arī rāda, ka sievietes ezoterikai tic vairāk. Arī dažādu profesiju pārstāvji mēdz ticēt pārdabiskajam. Utināns skaidro: "Piemēram, ir dažas sabiedrības grupas, kur ir liela konkurence, un tad tur arī ticība ir lielāka, piemēram, sportists neatkarīgi no izglītības līmeņa.

Jo augstākas klases elites sportists, piemēram, piedalās pasaules čempionātos un olimpiskajās spēlēs, jo drīzāk viņam būs maģiskā domāšana un ticība ezoterikai. Vismaz viņam ir visādi rituāli, kā sagatavoties sacensībām. Nemainīt vecās botas vai veco krekliņu, jo viņam liekas, ka tad viņš zaudēs," saka Utināns.

Igaunijā ir vairāk neticīgo nekā Latvijā. "Bet tas vairāk attiecas uz tradicionālām reliģijām. Lietuvā un Polijā ir vairāk katoļticīgo.

Latvija ir kaut kur pa vidu, ja nu vēl dažreiz piemin tādu faktoru, ka mūsu reģions Baltijā ir Eiropas pēdējie pagāni, jo pie mums kristietība ienāca visvēlāk. Tā kā Lietuvas karaļi vēsturiski brīžiem pieņēma kristietību, attīstījās spēcīgas pagānu ticības saknes.

Saistība starp ticību, ezoteriku un tradicionālo reliģiju ir diezgan sarežģīta. Cilvēki var iet gan uz baznīcu, gan pie astrologiem, gan pie zīlniekiem. Piedevām daudzi dziednieki, kā Zilākalna Marta, uzsvēruši, ka viņi ir kristieši un vispār bezmaz vai Kristus. Un cilvēki notic."

Utināns uzsver, ka mūsdienās sociālajos tīklos ezoterikas piekritēju idejas izplatās ātri. "Šīs idejas internetā ir ļoti lipīgas. Līdz ar to tagad ir to uzplaukums. Ne velti arī visādu sazvērestības teoriju uzplaukums.

Varētu teikt, ka sociālie tīkli vēl vairāk palīdz izplatīt šādas visādas ezoteriskas maģiskās domāšanas idejas un daudz mazāk zinātniskas, jo tieši astroloģijas skolas piedzīvo uzplaukumu internetā. Tagad visu var uzzināt čatos, visu var noskaidrot bez problēmām. Un piedevām - jo lielāks cilvēku skaits tā kā tam piekrīt, jo vairāk tas aplipina pārējos," saka Utināns.

Raksta foto
Foto: MAF2024

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild TVNET GRUPA. #SIF_MAF2024

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu