Dokumentēti vismaz 1614 uzbrukumi mācību iestādēm, tā traucējot mācības 2,2 miljoniem skolēnu, kuri mācības apmeklēja klātienē.
Dokumentēti vismaz 774 uzbrukumi veselības aprūpes iestādēm. Ietekme uz bērnu veselību sākās jau grūtniecības laikā, pārmērīga māmiņu stresa un trauksmes dēļ. Bailes par nākotni veicināja dzimstības samazināšanos par 30%. Bērnu ar hroniskām saslimšanām veselības stāvoklis pasliktinājās, tāpat iegūtas psiholoģiskas traumas – traucēts miegs, trauksme, depresija.
Bērnu tiesību pārkāpumi Krievijas okupētajās Ukrainas teritorijās
Bērnu piespiedu pārvietošana un deportācija ir pretrunā starptautiskajām humanitārajām tiesībām. Krievija nesniedza informāciju par bērnu atrašanās vietu un liedza piekļuvi okupētajām teritorijām.
Krievijas juridiskās un administratīvās sistēmas uzspiešana okupētajām teritorijām arī ir pretrunā starptautiskajām humanitārajām tiesībām. Bērnam piedzimstot, tika izsniegta Krievijas dzimšanas apliecība, un piekļuve veselības aprūpei, izglītībai un sociālā nodrošinājuma sistēmai bija uz Krievijas pilsonības pamata, tādējādi diskriminējot Ukrainas pilsoņus. Piespiedu kārtā reģistrējot bērnus Krievijas pilsonībā, Ukrainas bērni tika spiesti zvērēt uzticību okupētājam.
Skolās tika uzspiesta Krievijas mācību programma, izmantojot propagandas materiālus un militāro apmācību. Starptautiskā tiesa secināja, ka veids, kā Krievija īsteno izglītības sistēmu Krimā, iekļauj rasu diskrimināciju.
Ukraiņu valodas lietošana un Ukrainas kultūras atbalstīšana tika uzskatīta par nelojalitātes pazīmi, tā liedzot bērniem vārda un kultūras identitātes brīvību.
Birojs rekomendē starptautiskajai sabiedrībai turpināt sniegt Ukrainai finansiālu un tehnisku atbalstu, caur diplomātiskiem kanāliem veicināt deportēto bērnu meklēšanu un atgriešanu, atbalstīt pilsonisko sabiedrību un visus atbildības mehānismus.