Oficiāla apstiprinājuma tam, ka ir cilvēki, kuri ārēju stimulu vadīti pauž vēstījumu, ka Avenu jāizņem no sankcionēto saraksta, nav. Vienlaikus Avens, strādājot dažādos virzienos, mēģina panākt izkļūšanu no sankcionēto saraksta.
Taču, neskatoties uz publiskām personām, kas pauž Avenam draudzīgo vēstījumu, Krievijas miljardiera izsvītrošana no sankcionēto saraksta pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos Valsts Drošības dienesta ieskatā nav pieļaujama. Tas arī nebūtu saskaņā ar Latvijas nacionālās drošības interesēm, norāda dienests.
Publiski pieejamajā 2022. gada sankciju dokumentā minēts, ka Avens bija viens no tuvākajiem Krievijas līdera Vladimira Putina līdzgatniekiem. Viņa draudzība ar Putinu aizsākās deviņdesmitajos gados.
Avena pārstāvis Bass, vaicāts, kāda ir Avena attieksme pret karu Ukrainā un vai viņš nosoda Krieviju un tās līderi Putinu, norādīja vien to, ka viņa pozīciju ņēma vērā Eiropas Savienības tiesa, kad tā apmierināja Avena prasību atcelt viņiem noteiktās sankcijas. Neskatoties uz šo tiesas lēmumu, palika spēkā tiesību akti, ar kuriem sankcijas pagarināja.
Tagad no sankcionēto saraksta izsvītroja četrus cilvēkus. Tie ir Krievijas federācijas sporta ministrs Mihails Degtjerevs, oligarhs Vjačeslavs Moše Kantors, oligarha Ališera Usmanova māsa Gulbahora Ismailova un uzņēmējs Vladimirs Raševskis.
Šos cilvēkus atbrīvoja no sankcijām pēc Ungārijas izdarītā spiediena. Sākotnēji Ungārija uzstāja, ka no sankcionēto saraksta jāizsvītro krietni vairāk cilvēku. Minētie četri esot bijis kompromisa variants.
Ārlietu ministrija, tuvojoties nākamajai sankcionēto saraksta pārskatīšanai 15. septembrī, sagaida turīgu, ar Krieviju saistītu cilvēku mēģinājumus ietekmēt Eiropas Savienības valstu politiskos lēmumus. Tikmēr Satversmes aizsardzības birojs joprojām turpina vērtēt Latvijas pilsonības atņemšanu Avenam.