Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Tavas sirds nākotne sākas tagad! Kā ikdienā rūpēties par sirds veselību?

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Mēs visi vēlamies justies sirdī jauni neatkarīgi no gadu skaita, ikdienā būt aktīvi, dzīvespriecīgi un moži. Savlaicīgas rūpes par sirds veselību – tostarp profilaktiskās pārbaudes un zināšanas par galvenajiem riska faktoriem – var būtiski palielināt iespējas saglabāt veselību arī pusmūžā un vecumā. Kam jāpievērš uzmanība ikdienā un ko iespējams darīt, lai parūpētos par sirds veselību, stāsta aptieku tīkla Apotheka farmaceita asistente Agnese Jursa.

„Profilakse ir veselības pamatu pamats. Tieši tāpēc ir svarīgi regulāri – ne tikai tad, kad jūties slikti – apmeklēt savu ģimenes ārstu. Reizi gadā ārsts nozīmēs asins analīzes un citas vajadzīgās pārbaudes, lai noteiktu holesterīna un cukura līmeni asinīs, kā arī izmērītu asinsspiedienu. Vienlaikus būtiski arī ikdienā ievērot veselīga dzīvesveida vadlīnijas un nepieciešamības gadījumā veltīt sirds veselībai papildu rūpes,” Agnese Jursa.

 

Kāds ir normāls holesterīna līmenis?

Holesterīns ir viena no divām galvenajām taukvielām, kas sastopama dzīvnieku izcelsmes produktos un cilvēka organismā – ja holesterīna līmenis ir pārmēru augsts, tas izgulsnējas sirds un citās artērijās, var tās nosprostot un izraisīt infarktu vai citas komplikācijas.

Saskaņā ar Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijām normāli holesterīna rādītāji ir šādi:

  • kopējais holesterīns (KH) zem 5,5 mmol/l;
  • triglicerīdi (TG) zem 1,7 mmol/l;
  • zema blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ZBLH) zem 2,0 mmol/l;
  • augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ABLH) sievietēm augstāks nekā 1,2 mmol/l, vīriešiem augstāks nekā 1,03 mmol/l.

Kāds ir normāls glikozes līmenis?

2. tipa cukura diabēts parasti sākas nemanāmi. Tas pakāpeniski attīstās vairāku gadu garumā un visbiežāk ir saistīts ar neveselīgu dzīvesveidu un lieko svaru. Nedaudz paaugstinātu cukura līmeni cilvēks nejūt, tādēļ sākotnēji viņam nav nekādu sūdzību, un vienīgais veids, kā sekot līdzi izmaiņām, ir kontrolēt glikozes līmeni asinīs.

Normāls glikozes līmenis ir, ja tukšā dūšā nodoti glikozes rādītāji ir zem < 5,5 mmol/l. Ja glikozes līmenis ir robežās no 5,6 līdz 6,9 mmol/l, to sauc par prediabētu vai pirmsdiabēta stadiju, kad cukura skaitļi asins analīzēs ir virs normas, taču vēl nesasniedz diabētam atbilstošus rādītājus. Par diabētu var runāt, kad glikozes rādītāji ir virs 7 mmol/l.

Kāds ir normāls asinsspiediens?

Asinsspiediens ir svarīgs rādītājs ne tikai sirds un asinsvadu sistēmas veselībai, bet arī visa organisma darbībai. Būtiska asinsspiediena pazemināšanās vai paaugstināšanās var izraisīt dažādas problēmas sirdī, asinsvados un nervos – līdz pat sarežģījumiem, kas var novest pie insulta vai sirdstriekas.

Par optimālu asinsspiedienu pieaugušajiem uzskatāms, ja augšējais spiediens ir 120 mmHg un apakšējais spiediens ir 80 mmHg. Asinsspiediens līdz 130/85 mmHg vēl vērtējams kā normāls, bet rādītājus 130–139/85–89 mmHg tagad pieņemts dēvēt par augsti normālu asinsspiedienu, kas jau būtu regulāri jākontrolē.

Augsts asinsspiediens jeb hipertensija ir stāvoklis, kad asinsspiediena līmenis asinsvados ir pastāvīgi paaugstināts, un to attiecina uz gadījumiem, kad asinsspiediena rādītāji sasniedz 140/90 mmHg.

Kā uzturēt sirds veselību un saglabāt rādītājus normas robežās?

„Ja sirds veselībai nozīmīgie rādītāji ir virs normas, ir svarīgi veikt pasākumus to pazemināšanai. Dzīvesveida izmaiņas, piemēram, veselīga uztura principu ievērošana, regulāras fiziskās aktivitātes, atbrīvošanās no liekā svara un smēķēšanas atmešana, ir pamats veselai sirdij un asinsvadiem. Jāņem vērā, ka dažreiz tikai ar veselīga dzīvesveida izmaiņām nebūs gana, lai uzturētu normālus sirds veselības rādītājus, tāpēc var būt noderīgas dabas vielas, kas sniegs nepieciešamo atbalstu sirds veselībai,” skaidro farmaceite.

Sarkanā rauga rīsi ir iekļauti preparātos, kas paredzēti normāla holesterīna līmeņa uzturēšanai. Tie tiek iegūti, kultivējot rīsus ar dažādiem Monascus purpureus rauga celmiem. Daži sarkanā rauga rīsu izstrādājumi tiek izmantoti ķīniešu virtuves pārtikas produktos, tostarp Pekinas pīlē. Sarkanā rauga rīsu aktīvo vielu monakolīnu K mēdz dēvēt par „dabīgo statīnu”, jo tā iedarbība ir saistīta ar statīniem līdzīgu mehānismu –bloķējot holesterīna veidošanos aknās.

Arī Latvijā ir pieejami vairāki produkti, kas satur monakolīnu K, piemēram, AteroLip® Complex Caps, kura sastāvā papildus monakolīnam K ir arī kurkumas ekstrakts, kas palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, sirds un asinsvadu sistēmas darbību, kā arī normalizēt aknu lipīdus.

Kanēlis jau gadsimtiem ilgi izmantots ne vien kā garšviela, bet arī ārstniecības līdzeklis. Daži klīniskie pētījumi parāda, ka kanēlis un tā ekstrakti sniedz terapeitisku efektu diabēta pacientiem. Starp biežāk kultivētajām kanēļa sugām vairāk zināmi ir Cinnamon verum vai Cinnamonum zeylanicum (jeb „īstais kanēlis”), kas pazīstams arī kā Ceilonas kanēlis. Tas atzīts par vērtīgāku aktīvo savienojumu sastāva ziņā, salīdzinot ar citām sugām. Šādu kanēli var atrast AteroLip® D sastāvā, produktā, kas paredzēts cilvēkiem ar glikozes līmeņa svārstībām, jo sastāvā esošais kanēlis un hroms palīdz uzturēt normālu glikozes līmeni asinīs.

Vilkābele kā ārstniecības augs ir ļoti daudz pētīta. Ir atklāts, ka fenoli un flavonoīdi ir šī auga galvenās bioaktīvās vielas, taču sava loma ir arī pektīnam un polisaharīdiem. Vilkābelei ir dažādas funkcionālās īpašības, piemēram, antioksidanta iedarbība, tauku vielmaiņas traucējumu uzlabošana, pretiekaisuma iedarbība, pretdiabēta efekts, smadzeņu darbības uzlabošana, gremošanas funkcijas uzlabošana, tomēr vislielākais un daudzveidīgākais ieguvums, ko vilkābele var sniegt, attiecas uz sirds veselību.

Vilkābele ir izmantota sirds slimību ārstēšanai jau vairāk nekā 2000 gadus. Kopš 19. gadsimta sākuma amerikāņu ārsti to izmantoja arī asinsrites traucējumu gadījumos. Tradicionāli ogas lietotas, lai ārstētu virkni sirds problēmu, un mūsdienās veiktie pētījumi apstiprina šo praksi, tāpēc vilkābele tiek iekļauta dažādos produktos, viens no jaunākajiem ir AteroLip® Rythmo, kura sastāvā ir vilkābele, kas veicina normālu sirds un asinsvadu sistēmas darbību, palīdz normalizēt sirds ritmu un samazināt asinsspiedienu.

Uztura bagātinātājs

UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU!

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu