Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Zarnu nūjiņas infekcija: viena hospitalizētā bērna veselības stāvoklis vērtējams kā ļoti smags (1)

Papildināts
Raksta foto
Foto: Shutterstock

Bērnu slimnīcā pašlaik ārstējas 22 bērni ar zarnu nūjiņas infekciju, informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) komunikācijas speciāliste Ilze Olšteina.

Situācija BKUS joprojām ir mainīga - katru dienu nodaļā tiek uzņemti jauni pacienti ar apstiprinātu Šiga toksīnu producējošu E. coli infekciju, vienlaicīgi ir bērni, kuri tiek izrakstīti no slimnīcas, lai turpinātu ārstēšanos mājās.

Līdz šodienas plkst.12 ar apstiprinātu Šiga toksīnu producējošu E. coli infekciju Infekciju nodaļā ārstējās 22 bērni un viens bērns - Intensīvās terapijas nodaļā.

Slimnīcā norāda, ka desmit bērnu veselības stāvoklis vērtējams kā smags, savukārt viena bērna, kurš ārstējas Intensīvās terapijas nodaļā, stāvoklis ir ļoti smags.

Visi bērni, kuri ārstējas Bērnu slimnīcā, tiek rūpīgi novēroti.

Kopš infekcijas izplatības sākuma no Bērnu slimnīcas izrakstīti četri bērni, kuriem Šiga toksīnu producējoša E. coli infekcija bija diagnosticēta, bet veselības stāvoklis pēc novērošanas perioda ļāva ārstēšanos turpināt ambulatori.

Ja bērnam parādās sūdzības vai vērojama veselības stāvokļa pasliktināšanās, ir jādodas uz tuvākās slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļu vai jāzvana uz tālruni 112.

Ja vecāki dodas uz Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīnas centru, jo ir aizdomas, ka bērna fēcēs ir asiņu piejaukums, vēlams to nofotografēt un uzrādīt fotogrāfiju, ierodoties slimnīcā.

Līdz šim Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) kopā reģistrēti 40 saslimušie, tostarp divi pieaugušie. Līdz šim tika ziņots par saslimšanas gadījumiem dažādās Rīgas priekšpilsētās, Salaspils, Ādažu, Siguldas, Cēsu un Dienvidkurzemes novados. Nu tiem pievienojušies arī Ropažu un Ķekavas novadi.

Jau ziņots, ka SPKC sadarbībā ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) turpina epidemioloģisko izmeklēšanu, aizvien meklējot slimības cēloni. Tāpat SPKC sadarbojas ar skartajām pirmsskolas izglītības iestādēm un ģimenes ārstiem, kuri novēro bērnus ar akūtas zarnu infekcijas simptomiem.

PVD iepriekš informēja, ka veiktas izmeklēšanas Rīgas 170.pirmsskolas izglītības iestādes ēdināšanas blokā, Rīgas 104.pirmsskolas izglītības iestādes ēdiena sadales vietā, kurai ēdienu piegādā no Rīgas pirmskolas izglītības iestādes "Laismiņa", "Laismiņas" ēdināšanas blokā, Rīgas 132.pirmsskolas izglītības iestādes dienas sadales vietā, kurai ēdienu piegādā no Rīgas pirmskolas izglītības iestādes "Dardedze", "Dardedzes" ēdināšanas blokā, Rīgas bērnu un jauniešu centra "Auseklis" ēdināšanas blokā, Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes "Zīļuks" ēdināšanas blokā, Rīgas 241.pirmsskolas izglītības iestādes ēdināšanas blokā, kā arī Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes "Zilbīte" ēdināšanas blokā.

Visām šīm izglītības iestādēm pēc PVD sniegtās informācijas ēdināšanas pakalpojumus vai pārtikas piegādes pakalpojumus sniedza "Žaks-2" vai arī pilnsabiedrība "Gardbrīdis", kuru veido "Žaks-2" un SIA "Deliment". Abu uzņēmumu lielākā īpašniece ir Žanna Gajevska.

"Žaks-2" uzņēmuma tehnoloģe Ilona Dreimane aģentūrai LETA atklāja, ka uzņēmums šobrīd sadarbojas ar SPKC un PVD, lai atrastu slimības cēloni un novērstu tās izplatību.

Tāpat pārbaudes veiktas Salaspils 1.pirmsskolas bērnudārza "Saulīte" ēdināšanas blokā.

SPKC skaidro, ka visiem cilvēkiem un dzīvniekiem zarnās ir baktērijas, ko sauc par Escherichia coli (E. coli) jeb zarnu nūjiņu. Tās ir daļa no mūsu normālās baktēriju floras un parasti nekaitīgas. Tomēr ir īpaši E. coli celmi, kas spēj veidot toksīnus jeb indīgas vielas un izraisīt nopietnu slimību.

Šos celmus dēvē par STEC/VTEC (Šigas toksīnu vai verotoksīnu veidojošā E. coli). Tie var izraisīt smagu, asiņainu caureju, kas dažos gadījumos rada akūtu nieru mazspēju, kam nepieciešama intensīva aprūpe.

Šo celmu galvenais rezervuārs ir zālēdāji dzīvnieki, īpaši liellopi. Izraisītājs izdalās no dzīvnieka vai no cilvēka organisma ar fekālijām. Cilvēks var inficēties, lietojot uzturā inficētu pārtiku, nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus. Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku.

SPKC atgādina pārtiku apstrādāt termiski atbilstoši, zem tekoša ūdens skalot augļus un dārzeņus, un īpaši tos produktus, kas netiks termiski apstrādāti pirms patēriņa. Ja parādās infekcijas simptomi - krampjveida sāpes vēderā vai asiņaina caureja - nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

Latvijā šī infekcija pērn tika reģistrēta 42 gadījumos. Vidēji mēnesī tiek reģistrēti četri līdz pieci šīs infekcijas gadījumi, norāda SPKC.

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu