Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Ministrija skaidro atalgojuma pieauguma limita pārsnieguma iemeslus (6)

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens
Finanšu ministrs Arvils Ašeradens Foto: Gatis Rozenfelds, Valsts kanceleja

Šobrīd vērojamais valsts pārvaldes atalgojuma pieaugums, kas pārsniedz valdības noteikto 2,6% limitu, galvenokārt saistīts ar valdības apņemšanos nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu stratēģiski svarīgās nozarēs, īpaši iekšlietu dienestos un Ieslodzījuma vietu pārvaldē (IeVP), aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).

Ministrijā skaidro, ka šim mērķim atvēlēti 88 miljoni eiro no kopējiem gandrīz 94 miljoniem eiro, kas novirzīti dažādu struktūru atlīdzības paaugstināšanai.

Saistībā ar straujo atlīdzības izdevumu pieaugumu publiskajā sektorā valdība apņēmās 2025.gadā ierobežot atlīdzības fonda pieauguma līdz 2,6%. Savukārt Fiskālās disciplīnas padome informēja, ka februārī atlīdzības izdevumi pieauguši par 4,5%, bet kumulatīvi 2025.gadā atlīdzības izdevumi auguši par 3,3%.

FM norāda, ka iekšlietu nozares amatpersonu atalgojuma palielināšana, kas ietver arī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbiniekus, ir viens no vērienīgākajiem izdevumu posteņiem. Tam pamatā ir nepieciešamība risināt kadru trūkumu un nodrošināt darba apstākļiem atbilstošu atlīdzību, kas palīdzētu noturēt pieredzējušos speciālistus dienestā un veicinātu jaunu darbinieku piesaisti.

Ņemot vērā dienestu specifiku un lielo darbinieku skaitu, tas veido lielāko ietekmi uz kopējo atlīdzības izdevumu pieaugumu, skaidro FM.

Pēc FM sniegtās informācijas, starp galvenajiem valdības lēmumiem budžeta sagatavošanas procesā saistībā ar papildu finansējuma piešķiršanu, kas ietekmēja atlīdzības palielinājumu pamatfunkciju īstenošanai, bija 88 002 658 eiro piešķiršana iekšlietu dienestu un IeVP amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm, kā arī VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes atalgojuma palielināšana par 10% un jaunās piemaksas ieviešana par darbu dienestā.

Tāpat atlīdzību pieaugumu ietekmēja 2 465 250 eiro piešķiršana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pamatfunkciju stiprināšanai, tai skaitā gatavībai ārkārtas gadījumos.

Vēl 838 554 eiro piešķirti apcietināto un notiesāto personu konvojēšanas funkcijas pārņemšanai no Valsts policijas uz Tieslietu ministriju, 889 415 eiro - Krīzes vadības centra kapacitātes nodrošināšanai, 925 406 eiro - konkurētspējīga atalgojuma nodrošināšanai tiesās, 132 063 eiro - Konkurences padomes darbinieku atlīdzības indeksēšanai.

Tāpat 208 069 eiro piešķirti Valsts kontroles kapacitātes stiprināšanai publiskā sektora revīzijās, stiprinot cilvēkkapitālu un attīstot informāciju tehnoloģijas, 128 235 eiro - konkurētspējīgas Augstākās tiesas darbinieku atalgojuma sistēmas uzturēšanai, 36 929 eiro - Datu valsts inspekcijas nodarbināto mēnešalgu palielinājumam, 33 550 eiro - Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes kapacitātes stiprināšanai, 17 548 eiro - pilnvērtīgas veselības apdrošināšanas nodrošināšanai Augstākajā tiesā, bet 21 230 eiro - Latvijas informatīvās telpas aizsardzībai un Nacionālo elektroniskās plašsaziņas līdzekļu padomes administratīvās kapacitātes stiprināšanai.

Svarīgākais
Uz augšu