Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

"NordBalt" atslēguma dēļ Latvijā strauji pieaugusi elektroenerģijas cena (17)

Daugavas HES
Daugavas HES Foto: Publicitātes foto

Lietuvas-Zviedrijas elektroenerģijas starpvienojuma "NordBalt" atslēguma apstākļos Daugavas hidroelektrostaciju (HES) kaskādē elektrība tiek ražota pārsvarā dienas laikā, lai ierobežotu cenu kāpumu tad, kad elektroenerģijas pieprasījums ir augsts, informē AS "Latvenergo" pārstāvji.

Daugavas HES darbības režīmu nosaka ūdens daudzums upē, kas ir ierobežots resurss, tādēļ HES strādā atbilstoši pieejamajai pietecei, un diennakts ietvaros šis apjoms tiekot izmantots stratēģiski.

Ja HES ražotu elektrību, piemēram, nakts stundās, palielinātos starpība starp diennakts minimumu un maksimumu, tā radot lielākas izmaksas patērētājiem, skaidro uzņēmumā.

Sestdien, 29.martā, neplānoti pārtraukta "NordBalt" darbība, tāpēc pirmdien vidējā elektroenerģijas tirgus cena "Nord Pool" biržas Latvijas tirdzniecības reģionā būtiski pieaugusi - līdz 309 eiro par megavatstundu (MWh) jeb 30,9 centiem par kilovatstundu (KWh), liecina "Nord Pool" biržas dati.

Jau svētdien vidējā elektroenerģijas tirgus cena Latvijā sasniedza 108,17 eiro par MWh jeb 10,82 centi par KWh, salīdzinot ar vidējo cenu 34,53 eiro par MWh jeb 3 centi par KWh sestdien.

Pirmdien Latvijā ikstundas elektroenerģijas cena svārstās starp 88,19 eiro par MWh jeb 0,09 centi par KWh līdz pat 773 eiro par MWh jeb 77,3 centiem par KWh.

"Latvenergo" skaidro, ka "NordBalt" atslēgums 30.martā radīja cenu atšķirību - kamēr Baltijā cena bija 108,17 eiro par MWh, Zviedrijas SE4 apgabalā tā bija 17,91 eiro par MWh. Starpsavienojuma nepieejamības dēļ Baltija pašlaik elektroenerģiju no Zviedrijas nesaņem.

Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) pārstāvji iepriekš informēja, ka sākotnēji publiskotā informācija liecina, ka pārtraukuma iemesls ir saistīts ar tehnoloģisku problēmu Zviedrijas koģenerācijas stacijā "Nybro". Atbilstoši plānotajam grafikam kabeļa darbību paredzēts atjaunot līdz 2.aprīlim, tomēr jāņem vērā, ka atjaunošanas darbu grafiks var mainīties.

Elektroenerģijas tirgus cena pagājušajā nedēļā Latvijā un Lietuvā vienoti pieauga par 70% - līdz 104,75 eiro par megavatstundu (MWh). Savukārt Igaunijā elektroenerģijas tirgus cena pieauga par 74% līdz 106,02 eiro par MWh.

Tikmēr sistēmas cena samazinājās par 16% līdz 25,02 eiro par MWh. Salīdzinoši vidējā elektroenerģijas cena Polijā aizvadītajā nedēļā bija 104,25 eiro par MWh.

Baltijas valstīs aizvadītajā nedēļā bija mazāk vējaini laikapstākļi, kā rezultātā vēja staciju izstrāde kritās par 47% pret iepriekšējo nedēļu. Papildus tam par 24% samazinājās arī saules staciju izstrāde. Tas ietekmēja Baltijas kopējo elektroenerģijas ražošanu, kas saruka par 14%, tādējādi samazinot elektroenerģijas izstrādes un patēriņa attiecību. Tikmēr Ziemeļvalstīs cenu samazinājumu galvenokārt noteica siltāki laikapstākļi - gaisa temperatūra bija trīs grādus virs normas, kā rezultātā par 4% saruka elektroenerģijas patēriņš un uzlabojās izstrādes un patēriņa attiecība, informē "Latvenergo".

"Nord Pool" reģionā elektroenerģijas patēriņš bija 8286 gigavatstundas (GWh), bet elektroenerģijas ražošanas apjomi 9103 GWh.

Kopējais elektroenerģijas patēriņš Baltijā samazinājās par 1% un bija 500 GWh. Latvijā patērētās elektroenerģijas apjoms bija par 1% zemāks nekā nedēļu iepriekš - 127 GWh, bet Igaunijā - par 4% zemāks jeb 146 GWh. Savukārt Lietuvā tika patērētas 227 GWh elektroenerģijas, kas ir pieaugums par 2% salīdzinājumā ar nedēļu iepriekš.

Elektroenerģijas izstrāde Baltijas valstīs samazinājās par 14%, un kopā tika saražotas 389 GWh. Latvijā elektroenerģijas izstrāde bija par 15% augstāka salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu - 118 GWh. Tikmēr Igaunijā izstrāde samazinājās par 14%, un tika saražotas 100 GWh. Tajā pašā laikā Lietuvā elektroenerģijas ražošana saruka par 27% līdz 171 GWh.

Aizvadītajā nedēļā izstrādes apjoms pret patēriņu Latvijā bija 93%, Igaunijā - 68%, bet Lietuvā - 76%. Baltijas valstīs tika saražoti 78% no reģionā patērētās elektroenerģijas apjoma.

jau ziņots, ka 2024.gada 25.decembrī tika konstatēts Somijas-Igaunijas starpvalstu savienojuma "Estlink 2" bojājums. Saskaņā ar Somijas sistēmas operatora publicēto informāciju šī starpsavienojuma remontdarbi ilgs līdz 1.augustam. Tādējādi no kopējās Somijas-Igaunijas starpvalstu savienojumu uzstādītās jaudas - 1016 MW - būs pieejami tikai 358 MW ("EstLink 1"), kas būtiski ierobežo elektroenerģijas importu no Ziemeļvalstīm.

Svarīgākais
Uz augšu