/nginx/o/2025/04/01/16749355t1h0cbe.jpg)
Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi no 10. aprīļa līdz 16. maijam varēs kārtot valsts valodas pārbaudes Eiropas Savienības (ES) pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai.
Valsts valodas pārbaude jākārto vienu reizi Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) norādītajā pārbaudes laikā un vietā, ko aģentūra paziņoja desmit darbdienu laikā no iesnieguma reģistrēšanas aģentūrā.
Pagājušās vasaras vidū stājās spēkā Imigrācijas likuma grozījumi, kas paredz pienākumu Krievijas pilsoņiem līdz šī gada 30.jūnijam iesniegt dokumentus ES pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai.
Personām tostarp jāiesniedz apliecinājums par sekmīgi nokārtotu valsts valodas pārbaudi. Valodas zināšanas tāpat kā līdz šim tiks prasītas personām vecumā līdz 75 gadiem.
Pirms divām nedēļām tika pieņemtas izmaiņas valdības noteikumos, lai Krievijas pilsoņi varētu reģistrēties valsts valodas zināšanu pārbaudei ES pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai, otrdien nolēma valdība.
Krievijas pilsoņi nepieciešamības gadījumā līdz 16.jūnijam varēs reģistrēties atkārtotai pārbaudei, kuru atkārtoti kārtos līdz 30.septembrim. Tādā gadījumā dokumentus ES pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai viņi varēs iesniegt līdz 31.oktobrim.
Ja Krievijas pilsonis nebūs sekmīgi nokārtojis valsts valodas pārbaudi līdz 30.septembrim, viņš to kārtos vispārējās rindas kārtībā, sākot ar 1.oktobri.
Šobrīd plānots, ka valsts valodas pārbaudes pastāvīgās uzturēšanās atļaujas iegūšanai varētu būt nepieciešams kārtot 2494 Krievijas pilsoņiem. Līdz šim to nokārtojušas vismaz 520 personas, norādīja Izglītības un zinātnes ministrijā.
Krievijas pilsoņiem par valsts valodas prasmes pārbaudi ir jāmaksā valsts nodeva 52 eiro.
2023.gada septembrī Saeima pieņēma Imigrācijas likuma grozījumus, kas noteica, ka Krievijas pilsoņi, kuri bija pieteikušies, taču nebija sekmīgi nokārtojuši valsts valodas pārbaudi vai nebija to kārtojuši attaisnojošu iemeslu dēļ, var saņemt uzturēšanās atļauju uz laiku līdz diviem gadiem.
Tas neattiecās uz tiem Krievijas pilsoņiem, kuri pastāvīgās uzturēšanās atļaujas ieguvuši saskaņā ar tā saukto ārvalstnieku likumu un kuriem līdz šim neprasīja valodas zināšanas.