Iesūti ziņu!

Tieslietu ministrija: Latvijā vēl nav sākta "Rietumu bankas" soda izpildes procedūra

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Tieslietu ministrija (TM) divu gadu laikā aizvien nav saņēmusi lūgumu no Francijas institūcijām saistībā ar "Rietumu bankai" piemērotā soda atzīšanu un izpildi Latvijā, pavēstīja ministrijā.

"TM nav saņemts lūgums no Francijas institūcijām saistībā ar šo lietu," atzīmēja ministrijā norādot, ka no publiski pieejamās informācijas ir secināms, ka Francijas tiesas spriedums stājās spēkā 2023.gada janvārī.

"Rietumu bankas" pagājušā gada pārskatā norādīts, ka banka ir iesaistīta tiesas prāvā par līdzdalību nodokļu nemaksāšanā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā pastiprinošos apstākļos.

Kriminālizmeklēšana Francijā sākās 2011.gada jūlijā pret uzņēmumu "France Offshore", koncentrējoties uz iespējamiem šī uzņēmuma nodokļu nemaksāšanas likumpārkāpumiem. Izmeklēšanas ietvaros pret "Rietumu banku" un bankas bijušo pārstāvniecības Parīzē vadītāju Sergeju Ščuku 2012.gada 12.decembrī tika sākta izmeklēšana aizdomās par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

2017.gada 6.jūlijā Parīzes Krimināltiesa pirmajā instancē nolēma, ka banka ir vainīga noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā pastiprinošos apstākļos, sniedzot palīdzību noziedzīga nodarījuma rezultātā iegūto līdzekļu izvietošanai, slēpšanai vai konvertēšanai.

Pirmās instances tiesa piesprieda "Rietumu bankai" samaksāt Francijai sodu 80 miljonu eiro apmērā, zaudējumu atlīdzību solidāri ar pārējiem apsūdzētajiem 10 miljonu eiro apmērā un 100 000 eiro tiesāšanās izdevumus. Tāpat bankai tika uzdots uz pieciem gadiem pārtraukt jebkādas banku darbības Francijā.

Banka apelācijas sūdzību par pirmās instances tiesas spriedumu iesniedza 2017.gada 12.jūlijā. Parīzes Apelācijas tiesa 2021.gada 6.aprīlī piekrita bankas argumentiem un mainīja pirmās instances tiesas lēmumu par labu bankai. Līdz ar to potenciālais bankai uzliktais naudas sods tika samazināts četras reizes - līdz 20 miljoniem eiro.

Banka iesniedza kasācijas sūdzību par Apelācijas tiesas lēmumu par 10 miljonu eiro kompensāciju Francijai. Taču 2023.gada 5.janvārī Augstākā tiesa noraidīja bankas kasācijas sūdzību. Tādējādi Parīzes Apelācijas tiesas 2021.gada 6.aprīļa lēmums samazināt bankai uzlikto naudas sodu līdz 20 miljoniem eiro stājās likumīgā spēkā 2023.gada 5.janvārī.

Vienlaikus gada pārskatā norādīts, ka Kriminālprocesa likums nosaka konkrētu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī pieņemta lēmuma par mantisko piedziņu izpildes kārtību Latvijā.

Tostarp, lai ES dalībvalstī pieņemts spriedums būtu izpildāms Latvijā, Francijas kompetentajai iestādei ir jāiesniedz lūgums Latvijas Tieslietu ministrijā par Parīzes Apelācijas tiesas 2021.gada 6.aprīļa sprieduma atzīšanu un izpildi Latvijā, Tieslietu ministrijai ir jāizskata saņemtais pieprasījums un, ja iesniegtie dokumenti ir pietiekami un atbilstoši normatīvu prasībām, tos pēc apstiprināšanas ir jānosūta izskatīšanai tiesā, savukārt tiesa, saņēmusi nolēmumu par piedziņu uz mantu un tam pievienotos izvērtētos materiālus, noskaidro, vai spriedums ir izpildāms, un lemj par Latvijā izpildāmu mantisko piedziņu vai par atteikšanos izpildīt attiecīgo nolēmumu.

Tāpat bankā atzīmē, ka atbilstoši Latvijā spēkā esošajam regulējumam, ja banka samaksā visu summu, kura no 13 notiesātajiem solidāri piedzenama kopumā 10 miljonu eiro apmērā, banka vēlāk var pieprasīt atbilstošu atlīdzību no pārējām solidāri atbildīgajām pusēm.

Pārskatā arī uzsvērts, ka banka izpildīs Parīzes Apelācijas tiesas 2021.gada 6.aprīļa spriedumu pēc attiecīga Latvijas tiesas lēmuma pieņemšanas Kriminālprocesa likuma noteiktajā kārtībā.

2024.gada 31.decembrī uzkrājuma kopējā summa attiecīgajai tiesvedībai bija 30 miljoni eiro.

TVNET jau vēstīja, ka Francijas apelācijas tiesa, pēc "Rietumu bankas" lūguma, nodalīja bankas un bankas bijušā valdes priekšsēdētāja Aleksandra Pankova lietas atsevišķās tiesvedībās.

Sākotnēji Pankovam tika piespriests četru gadu nosacīts cietumsods, bet bankas pārstāvniecības Francijā vadītājam Ščukam - viena gada nosacīts cietumsods. Galvenajam apsūdzētajam šajā lietā - kompānijas "France Offshore" kādreizējam vadītājam Nadavam Bensusānam - tika piespriests piecu gadu cietumsods, no tiem - trīs gadu reāls ieslodzījums, bet divi gadi nosacīti.

Apelācijas tiesā Pankovam iepriekš piespriesto nosacīto cietumsodu samazināja no četriem gadiem līdz diviem gadiem, kā arī piemēroja viņam 150 000 eiro naudas sodu.

Atbilstoši "Moneyvox.fr" sniegtajai informācijai, apelācijas tiesa apstiprināja, ka "Rietumu bankai" bijusi svarīga loma izvairīšanās no nodokļu nomaksas shēmā, kas darbojusies laikā 2008. līdz 2012.gadam.

Tāpat ziņots, ka "Rietumu bankas" auditētā peļņa pagājušajā gadā bija 12,882 miljoni eiro, kas ir par 2,8% vairāk nekā 2023.gadā. Savukārt "Rietumu bankas" aktīvi 2024.gada beigās bija 1,372 miljardu eiro apmērā, kas ir par 8% jeb 81,068 miljoniem eiro mazāk nekā 2023.gada beigās.

Pēc aktīvu apmēra "Rietumu banka" ir piektā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākie akciju īpašnieki ir SIA "Esterkin Family Investments" (33,12%), Maltas kompānija "Boswell (International) Consulting Limited" (33,11%), kā arī SIA "Suharenko Family Investments" (17,34%). "Esterkin Family Investments" vienīgais īpašnieks ir Leonids Esterkins, bet "Suharenko Family Investments" vienīgais īpašnieks ir Arkādijs Suharenko.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu