Iesūti ziņu!

Kāda bērna vecākiem jau piekto reizi pārtrauktas aizgādības tiesības

Bērnu laukums labiekārtotajā Pļavnieku bērzu birzī.
Bērnu laukums labiekārtotajā Pļavnieku bērzu birzī. Foto: Edijs Pālens/LETA

Latvijā kāda bērna vecākam aizgādības tiesības pārtrauktas jau piekto reizi, liecina Bērnu aizsardzības centra (BAC) darba pārskatā apkopotā informācija.

Pagājušajā gadā 85 bērnu vecākiem aizgādības tiesības pārtrauktas otro reizi, bet desmit bērnu vecākiem aizgādības tiesības pārtrauktas jau trešo reizi.

Visvairāk bērnu, kuru aizgādības tiesības vecākiem tiek pārtrauktas atkārtoti, ir vecumā no četriem līdz 12 gadiem - kopumā pērn šajā vecuma grupā tas skāris 69 bērnus.

Līdz trīs gadu vecumam atkārtoti aizgādības tiesības pērn pārtrauktas septiņos gadījumos, bet vecumā no 13 līdz 17 gadiem - 27 gadījumos.

BAC secinājis, ka visbiežāk bērni tiek šķirti no ģimenes vecumā, kad intensīvi veidojas viņu personība - jāuzsāk skolas (pirmsskolas) gaitas, jāapgūst patstāvība, emociju regulācija un dzīves modelis.

Visvairāk informācija par iespējamiem bērna tiesību pārkāpumiem ģimenē bāriņtiesā nonāk tad, kad bērns "kļūst redzams sabiedrībai" - proti, sāk apmeklēt izglītības iestādi, kas var pamanīt riskus ģimenē.

Savukārt atsevišķās lietās, kur no ģimenes šķirti bērni lielākā vecumā, bāriņtiesas lēmums pieņemts pēc tam, kad bērns jau pats vērsies pēc palīdzības bāriņtiesā, sociālajā dienestā vai policijā, norādot, ka vairs nespēj izturēt situāciju ģimenē.

Par 96 bērniem jeb 83% gadījumu lēmumu par atkārtotu aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākiem pieņēmusi tā pati bāriņtiesa, kura pārtraukusi bērna aizgādības tiesības vecākam pirmajā reizē. No minētā BAC secina, ka pārsvarā gadījumu ģimenes ilglaicīgi dzīvo vienas pašvaldības teritorijā un izmato vienas pašvaldības pakalpojumus.

Līdz ar to BAC uzsver, ka pašvaldības iestādēm nepieciešams rūpīgāk sekot līdzi ģimeņu ar bērniem, kurās konstatēta neatbilstoša bērn aprūpes nodrošināšana.

Apkopojot informāciju par sociālā dienesta piešķirtajiem pakalpojumiem 43 bērnu ģimenēm, kurās bāriņtiesa konstatējusi bērna pamešanu novārtā, tikai piecām ģimenēm ticis piešķirts ģimenes asistenta pakalpojums.

Pēc BAC sniegtās informācijas, no šīm piecām ģimenēm vienu ģimeni, kurā aug trīs bērni, ģimenes asistents apmeklējis tikai vienu reizi. Savukārt citā ģimenē ģimenes asistenta funkciju pildījusi neformāla atbalsta persona, jo ģimenes asistenta pakalpojums nav bijis iespējams vecāka darba laika specifikas dēļ. Vienai ģimenei ģimenes asistenta pakalpojums pārtraukts, jo vecāks nav iesaistījies sadarbībā.

Būtisks ir ne tikai bērna no ģimenes šķiršanas fakts, bet arī tas, vai izdodas nodrošināt bērna ārpusģimenes aprūpi pie atbilstoša aprūpes sniedzēja, norāda centrā. Gadījumos, kur tas izriet no bāriņtiesu iesūtītās informācijas, BAC secinājis, ka no 65% gadījumu bērnam pēc atkārtotas šķiršanas no ģimenes ir cits ārpusģimenes aprūpes nodrošinātājs, savukārt 35% gadījumu nodrošināta aprūpe pie tā paša aprūpētāja.

Nereti bērnam ar ārpusģimenes aprūpētāju izveidojas labs kontakts. Taču, ja bērna aizgādības tiesības vecākiem tiek pārtrauktas vairākkārt, bērns bieži vien pēc atkārtotas šķiršanas no ģimenes nenonāk pie tā paša aprūpētāja, un nonāk citā audžuģimenē, pie cita aizbildņa vai bērnu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā. Bieža ārpusģimenes aprūpētāja maiņa var negatīvi ietekmēt bērna personība attīstību un apgŗūtināt iekļaušanos jaunajā vidē, tostarp mazināt speciālisto panākto progresu darbā ar bērnu.

Komentāri
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu