/nginx/o/2025/04/06/16759029t1hf442.png)
Pērn pieaugusi jauniešu saslimstība ar dažām seksuāli transmisīvajām slimībām, liecina informācija Veselības ministrijas (VM) Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānā 2025.-2027.gadam.
Pērn, salīdzinot ar 2023.gadu, pieaugusi saslimstība ar sifilisu vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem. Šajā vecuma grupā sifiliss pērn reģistrēts 20 gadījumos, kamēr 2023.gadā šajā vecuma grupā tas reģistrēts desmit gadījumos.
Pieaudzis arī pērn reģistrēto gonorejas gadījumu skaits šajā vecuma grupā. Ja 2023.gadā slimība reģistrēta 64 gadījumos, tad pērn - 80 gadījumos.
Piecu gadu laikā, no 2020. līdz 2024.gadam, Latvijā bērniem un personām līdz 29 gadu vecumam reģistrēti 68 sifilisa gadījumi jeb vidēji 14 gadījumi gadā. Tāpat šajā laika posmā reģistrēti arī 305 gonorejas gadījumi, kas ir vidēji 61 gadījums gadā, un 3547 seksuāli transmisīvas hlamīdiju ierosinātas slimības jeb vidēji 709 šādu slimību gadījumi gadā.
Lai izglītotu jauniešus seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumos, tai skaitā jautājumos par nevēlamu grūtniecību, seksuāli transmisīvo slimību profilaksi un kontracepcijas iespējām, VM plāna projektā iekļauti pasākumi, kas vērsti uz informatīvu materiālu pieejamības nodrošināšanu jauniešiem ar mērķi izglītot un konsultēt, kā arī nodrošināt jauniešiem valsts apmaksātus kontracepcijas pakalpojumus.
Piemēram, līdz 2027.gadam sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru, nevalstiskajam organizācijām un pašvaldībām paredzēts izplatīt elektroniskus, regulāri atjaunotus informatīvos materiālus par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, tai skaitā par seksuāli transmisīvo slimību profilaksi un kontracepcijas iespējām.
Līdz 2026.gada pirmajam ceturksnim sadarbībā nevalstiskajām organizācijām un Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu plānots papildu apmācīt vecmātes specifiski darbam ar jauniešiem. Tādējādi iecerēts samazināt nevēlamu grūtniecību un mākslīgo abortu gadījumu skaitu jauniešu vidū.
Vienlaikus paredzēts paplašināt valsts apmaksātu kontracepcijas pakalpojumu saņemšanas iespējas sievietēm, kuras ir pakļautas sociālās atstumtības riskam, un jauniešiem.
Šobrīd valsts apmaksātu kontracepcijas pakalpojumu var saņemt sievietes līdz 19 gadu vecumam, kuras ir dzemdējušas, sievietes, kuras slimo ar psihiskās attīstības traucējumiem, sievietes, kuras slimo ar alkohola un narkotisko vielu atkarībām, kā arī tās sievietes, kas ir ieslodzītas vai atbrīvotas no ieslodzījuma vietas.
Minētajām pacientēm pakalpojuma nodrošināšanai tiek izmantotas tādas metodes kā hormonālās vai nehormonālās intrauterīnās sistēmas (spirāle) vai kontraceptīvā augšdelma implanta ievadīšana, vai ķirurģiskā sterilizācija.
VM plāno turpināt darbu pie mērķa grupas paplašināšanas valsts apmaksāto kontracepcijas pakalpojumu nodrošināšanai sociālās atstumtības riskam pakļautajām sievietēm, kā arī jaunietēm.