:format(webp)/nginx/o/2025/04/07/16761917t1h6001.jpg)
Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis šonedēļ diskutēs un, iespējams, jau lems par atbildes tarifiem ASV, šodien žurnālistiem pastāstīja ES ekonomikas un produktivitātes, īstenošanas un vienkāršošanas komisārs Valdis Dombrovskis (JV).
Runājot par ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas sākto "tarifu karu", Dombrovskis skaidroja, ka tarifiem, protams, būs negatīva ekonomiskā ietekme, tāpēc ES ir gatava sarunām ar ASV administrāciju, lai meklētu kādus savstarpēji pieņemamus risinājumus.
"Ja risinājumi nebūs, tad esam gatavi veikt arī atbildes soļus - uzlikt prettarifus. Šonedēļ dalībvalstis diskutēs un, iespējams, jau lems par atbildes tarifiem," teica Dombrovskis, piebilstot, ka ES "ies tādā pašā secībā, kā ASV uzlika tarifus", tātad vispirms tēraudam un alumīnijam, tad automašīnām un automašīnu daļām, pēc tam horizontālie savstarpējie tarifi.
Viņš arī skaidroja, ka pēdējā tarifu pakete vēl ir jāizvērtē. "No vienas puses, parādot gatavību arī veikt pret pasākumus, bet, no otras puses, atstājot laiku tālākām sarunām," teica Dombrovskis.
ES komisārs skaidroja, ka šobrīd aprēķinātā ekonomiskā ietekme uz ES ir maza, bet, ja savstarpējā tarifu uzlikšana turpina eskalēties, tad ekonomiskā ietekme pieaug. Turklāt ES ir ieinteresēta strādāt pie tā, lai saglabātu funkcionējošu starptautiskās tirdzniecības sektoru pasaules līmenī.
Uzliekot lielus tirdzniecības tarifus ārvalstu precēm, viens no ASV prezidenta Donalda Trampa mērķiem varētu būt, lai uzņēmumi produkciju ASV tirgum ražo valsts iekšienē, sacīja Dombrovskis (JV), atbildot uz jautājumi, vai "tarifu kari" nevar novest pie tā, ka Eiropas uzņēmumu, kuriem ir svarīgs ASV tirgus, pārceļas uz turieni.
"Viens no ASV mērķim varētu būt panākt, ka uzņēmumi priekš ASV tirgus ražo ASV," teica Dombrovskis, uzsverot, ka tas varētu radīt lielas problēmas, jo mūsdienās piegāžu ķēdes ir integrētas, un tas radīs būtiskus piegāžu ķēžu pārrāvumus. Turklāt citas valstis var uzlikt atbildes tarifus, ko Ķīna jau ir paziņojusi, un Eiropas Savienība (ES), neredzot pozitīvu rezultātu sarunu ceļā, arī darīs.
Dmbrovskis skaidroja, ka kopumā tas fragmentēs pasaules ekonomiku, jo tad arī uzņēmumi no ASV nevarēs ar izdevīgiem nosacījumiem eksportēt uz citām valstīm.
ES komisārs stāstīja, ka Starptautiskais valūtas fonds ir veicis novērtējumu par to, kas notiek, ja ir globālās ekonomikas fragmentācija. "Novērtējums ir, ja tirdzniecība koncentrējas noteiktos ekonomiskos blokos, tad vidējā termiņā tas rada par 7% zemāku globālo kopproduktu. Tā ir būtiska negatīva ekonomiskā ietekme. Tāpēc plāns var vienkārši nenostrādāt," teica Dombrovskis.
Jau ziņots, ka ASV noteica vismaz 10% lielus muitas tarifus, ko Vašingtona piemērojusi gandrīz visiem saviem tirdzniecības partneriem. Atsevišķām valstīm piemēroti ievērojami augstāki tarifi, kuru lielums ir atkarīgs no ASV tirdzniecības deficīta attiecībās ar konkrēto valsti. Imports no ES valstīm no trešdienas varētu tikt aplikts ar 20% lielu muitas nodevu.
Tramps tādējādi cenšas mazināt ASV tirdzniecības deficītu, kā arī pārliecināt uzņēmumus ražošanu pārnest uz Savienoto Valstu teritoriju. Prezidents arī cer gūt papildu līdzekļus priekšvēlēšanu laikā solītās nodokļu samazināšanas finansēšanai.
2024.gadā ES eksports uz ASV sasniedza 531,6 miljardus eiro, no kā preces sastādīja tikai 333,4 miljardus. Tajā pašā laikā pakalpojumu sektorā tirdzniecībā ar ASV ES ir deficīts.