Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Apģērbs zaudē krāsu un formu? 7 biežākās kļūdas, kas to izraisa

Raksta foto
Foto: Cast Of Thousands/Shutterstock

Riga Fashion Week ik gadu atgādina, ka ilgtspējīga mode  – tas ir stāsts ne tikai par stilu, bet arī par dzīvesveidu. Taču pat izsmalcinātākais dizains un kvalitatīvākais materiāls neglābs apģērbu, ja to nepareizi kopjam. Vai arī tu esi kādreiz brīnījies, kāpēc tavs mīļākais džemperis jau pēc pāris mazgāšanas reizēm izskatās nonēsāts, blāvs un bezformīgs? Iespējams, kādā brīdī ir pieļauta kļūda.

Sadarbībā ar Perwoll iepazīsties ar 7 biežākajām kļūdām un to risinājumiem, un tava garderobe būs pateicīga!

1. Kļūda: Apģērba mazgāšana pārāk karstā ūdenī

Augsta temperatūra var šķist efektīvs risinājums, bet tā ir bīstams ienaidnieks daudziem audumiem. Kokvilna var sarauties, sintētiskie materiāli deformēties, bet vilna var kļūt cieta vai pat savelties.

Risinājums: Vienmēr pārbaudi apģērba kopšanas etiķetes. Lielākajai daļai ikdienas apģērbu pietiek ar 30°C līdz 40°C.

Mazgāšana zemākā temperatūrā ne tikai saudzē audumu, bet arī ietaupa elektroenerģiju.

2. Kļūda: Neatbilstoša mazgāšanas līdzekļa izvēle

Lietojot universālus vai agresīvus pulverus, tu riskē izbalināt krāsas, padarīt audumu raupju un paātrināt apģērba nolietošanos. Īpaši jūtīgi ir tumšie, vilnas, zīda un elastīgie audumi.

Risinājums: Lai mūsu iemīļotie apģērbi izskatītos kā jauni un ilgi būtu uzticama mūsu stila sastāvdaļa, tiem ir nepieciešama pienācīga kopšana, izvēloties atbilstošu mazgāšanas līdzekli. Izvēlies mazgāšanas līdzekļus, kas izstrādāti konkrētiem audumu veidiem vai īpaši mīkstai, ilgtspējīgai kopšanai.

Ideāli piemēroti ilgtspējīgi izvēlētās garderobes kopšanai ir, piemēram, Perwoll jaunie mazgāšanas līdzekļi, kas ievērojami pagarina apģērbu mūžu, pat mazgājot tos veļas mašīnā.

Jaunās produktu sērijas pamatā ir uzlabota enzīmu formula ar vairāk nekā 94% bioloģiski noārdāmu sastāvdaļu, kas ne tikai izlīdzina šķiedras un atjauno apģērba krāsas, bet arī cīnās ar grūti likvidējamiem aromātiem, lai mūsu drēbes brīnišķīgi smaržotu.

3. Kļūda: Nepareiza žāvēšana

Tiešie saules stari, karsti radiatori vai pārkaršanas žāvētājā var neatgriezeniski ietekmēt daudzu audumu struktūru. Žāvējot nevietā, apģērbs var kļūt trausls, izstaipīts vai izbalējis.

Risinājums: Dod priekšroku izmazgāto drēbju žāvēšanai ēnā, labi vēdināmā telpā.

Smalkos un elastīgos audumus žāvē horizontāli, uzliekot uz mitrumu labi uzsūcoša dvieļa, lai tie nezaudētu formu.

Ja izmanto žāvētāju, pārliecinies, ka tas darbojas maigajā režīmā.

4. Kļūda: Veļasmašīnas pārpildīšana

Kad veļas mašīna ir līdz malām pilna, apģērbs nespēj brīvi kustēties, un tas noved pie pārmērīgas berzes. Tā rezultātā drēbes var izplūkt, sapīt šķiedras un radīt defektus audumā.

Risinājums:

Atstāj vismaz plaukstas platuma vietu starp drēbēm un veļasmašīnas tvertnes augšējo daļu.

Mazgā krāsas atsevišķi un šķiro apģērbu arī pēc auduma veida – smalks audums kopā ar džinsiem nav laba ideja.

5. kļūda: Vaļā atstātas pogas un rāvējslēdzēji

Vaļējs rāvējslēdzējs var ieķerties citā audumā un izraisīt plīsumu vai izstiepšanos. Atvērtas pogas var arī deformēt pašu pogu caurumus un izmainīt apģērba formu.

Risinājums: Pirms mazgāšanas vienmēr aiztaisi rāvējslēdzējus un aizpogā pogas. Tas ne tikai saudzēs apģērbu, bet arī samazinās bojājumu risku citām drēbēm, kas mazgājas kopā.

6. kļūda: Nepareiza gludināšana

Gludināšana ar pārāk karstu temperatūru, bez tvaika vai uz nepiemērotas virsmas var neatgriezeniski sabojāt apģērba šķiedras. Īpaši jutīgi ir smalki audumi, piemēram, viskoze, zīds vai vilna – tos var viegli piededzināt, saplacināt vai pat padarīt spīdīgus. Arī gludināšana, pārāk spēcīgi piespiežot gludekli pie auduma, var deformēt apģērba formu.

Risinājums: Vienmēr pārbaudi auduma kopšanas instrukciju pirms gludināšanas. Izmanto piemērotu temperatūras režīmu, īpaši smalka materiāla apģērbu gludini no iekšpuses vai caur gludināmo audumu. 

Tvaiks var būt tavs labākais sabiedrotais – tas mīkstina šķiedras un samazina risku bojāt audumu.

Ja iespējams, izvēlies vertikālo tvaicētāju – tas ir maigāks, bet efektīvs veids, kā izlīdzināt krokas un saglabāt drēbju formu.

7. kļūda: Nepiemērota uzglabāšana

Uzkarinot smagas drēbes uz pakaramajiem vai glabājot tās mitrās, neventilētās vietās, tu riskē ar auduma deformāciju, izbalēšanu vai pat pelējuma rašanos.

Risinājums: Adījumus, džemperus un citus smagākus apģērbus saloki un glabā plauktos. Pakaramajiem izvēlies pleciem atbilstošu formu, lai neizstaipītu apģērbu. Un atceries – tumšāks, vēsāks garderobes stūris vienmēr būs draudzīgāks drēbēm nekā loga tuvums un tieši saules stari.

***

Ilgtspējīga mode sākas ne tikai uz modes skates mēles, bet arī veļas grozā.

Apzināti un mērķtiecīgi rūpējoties par savām drēbēm, tu ne tikai ietaupi līdzekļus un laiku, bet arī pagodini gan dizaineru darbu, gan izrādi cieņu pret dabu.

Pareiza kopšana ir vienkāršs, bet iedarbīgs solis ceļā uz ilgtspējīgu garderobi – un ar piemērotiem līdzekļiem tas ir vēl vieglāk!

Raksts tapis sadarbībā ar Perwoll.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu