/nginx/o/2025/04/08/16762886t1hacce.jpg)
Arī pērn turpinājis augt Apotheka aptiekās nodoto nederīgo medikamentu apjoms, un 2024. gadā tas sasniedzis 7434 kg, kas ir par 621 kg jeb 9 % vairāk nekā gadu iepriekš, liecina aptieku tīkla apkopotā informācija. Tā ir pozitīva tendence, jo medikamenti, kuru derīguma termiņš ir beidzies, ir bīstamie atkritumi, kas īpaši jāpārstrādā, lai tie nenodarītu kaitējumu cilvēkiem un apkārtējai videi.
Iedzīvotāju atbildība pret drošu nederīgo medikamentu pārstrādi arvien pieaug, un pēdējo piecu gadu laikā Apotheka nodoto medikamentu apjoms audzis par 58 %. Pērn visaktīvāk nederīgos medikamentus nodevuši iedzīvotāji Rīgā, Ķekavā, Mārupē, Ventspilī, Kuldīgā un Jūrmalā.
„Ir jūtams, ka iedzīvotāju atbildība pret savu veselību un apkārtējo vidi pieaug, un klienti arvien biežāk interesējas par iespēju nodot nederīgos medikamentus. Aptiekās pieņemam tādas zāles, kam, ir beidzies derīguma termiņš, nav zināms pielietojums, jo pazudusi zāļu lietošanas instrukcija, nav salasāms nosaukums, tās ir nepareizi uzglabātas, mainījies zāļu izskats, smarža vai garša, ir bojāts iepakojums. Aicinām vismaz divas reizes gadā pārskatīt savu mājas aptieciņu un pārliecināties, vai visi medikamenti joprojām ir lietojami. Ja konstatē, ka daļai zāļu jau ir beidzies derīguma termiņš vai tās ir kā citādi bojātas, painteresējies par iespēju tās nodot tuvākajā aptiekā. Atgādinu, ka zāļu lietošana pēc derīguma termiņa beigām var būt neefektīva vai atsevišķos gadījumos pat bīstama veselībai,” stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.
Tāpat viņa norāda, ka aptiekās var nodot arī izlietotos Dexcom sensorus, ko lieto glikozes līmeņa kontrolei asinīs, taču kopā ar nederīgajiem medikamentiem nedrīkst nodot izlietotās adatas un šļirces.
Nederīgie medikamenti ir jānodod aptiekās vairāku iemeslu dēļ. Medikamentu izmešana sadzīves atkritumos ir bīstama, jo tie var nonākt bērnu rokās vai tos var apēst putni vai dzīvnieki, izraisot saindēšanos. Hormonālas vielas var ietekmēt zivju un citu ūdens organismu reproduktīvo sistēmu, bet antibiotikas, nonākot vidē, var veicināt antibiotiku rezistenci, kas apdraud cilvēku un dzīvnieku veselību. Arī medikamentu noskalošana kanalizācijā nav vēlama, jo tie var nonākt gruntsūdeņos, upēs un ezeros. Attīrīšanas iekārtas ne vienmēr spēj pilnībā attīrīt ūdeni no farmaceitiskiem savienojumiem, tāpēc kaitīgas vielas var nonākt arī dzeramajā ūdenī. Arī ilgstoša nederīgo medikamentu glabāšana mājās nav vēlama, jo daudzi farmaceitiskie preparāti satur ķīmiskas vielas, kas nepareizā sadalīšanās procesā var izdalīt toksiskus savienojumus. Savukārt medikamentu dedzināšana krāsnī var radīt bīstamus izmešus. Lai novērstu šīs problēmas, ir svarīgi medikamentus utilizēt drošā un videi draudzīgā veidā.
Kā pareizi nodot nederīgos medikamentus?
Nederīgos medikamentus – tabletes, kapsulas, ampulas, sīrupus, ziedes, pulverus, uztura bagātinātājus u.c. – iespējams bez maksas nodot utilizēšanai visās Apotheka aptiekās.
- Pirms nodošanas izņem medikamentus no iepakojumiem – zāļu kastītēm. Medikamenti nav jāizņem no blisteriem – zāļu plāksnītēm. Rūpīgi aizskrūvē pudeļu un tūbiņu vāciņus.
- Visus nederīgos medikamentus ievieto maisiņā un nodod farmaceitam vai ievieto speciālā nederīgajiem medikamentiem paredzētā kastē.
- Ja starp nododamajiem medikamentiem ir dzīvsudraba termometrs, tas jānodod atsevišķi. Lai transportēšanas laikā tas netiktu bojāts, ievieto termometru plastmasas pudelē vai traukā.
Par Apotheka
Apotheka ir viens no Latvijā vadošajiem un visstraujāk augošajiem aptieku tīkliem, kurā strādā vairāk nekā 500 darbinieki. Ar Apotheka zīmolu šobrīd darbojas vairāk nekā 120 aptiekas visā Latvijā, tostarp diennakts aptieka Rīgā, Brīvības gatvē 230, un aptieka internetā www.apotheka.lv. Apotheka ir atzinīgi novērtēts darba devējs, kas divus gadus pēc kārtas (2020. un 2021. gadā) CV-Online pētījumā ierindots Latvijas labāko darba devēju TOP 50.