/nginx/o/2025/04/09/16765558t1hc8b6.jpg)
Kompaktu viedtālruņu cienītājiem nav lielas izvēles. Īpaši, ja viņi meklē vislabāko – flagmani. Varbūt pieprasījums pēc šādiem telefoniem nav liels? Nebūt nē, kompaktums vienmēr ir ticis novērtēts –, ražotāji taču tā centās, izstrādājot salokāmo telefonu, lai to varētu ielikt kabatā un nemaz nejust, ka tas tur vispār atrodas.
“Xiaomi 15”, kura ekrāns ir 6,36 collas, pašlaik ir viens no mazākajiem viedtālruņiem–flagmaņiem, tas ir ieliekams teju jebkurā kabatā. Tā procesors “Qualcomm Snapdragon 8 Elite” ir viens no jaudīgākajiem, bet kameru darbība – viena no iespaidīgākajām.
Uzņēmums “Xiaomi” vēlējās izstrādāt iespaidīgu kompaktu flagmani, un tas viņiem izdevās.
“Xiaomi 15” ir līdzīgs priekšgājējam, taču labāks
“Xiaomi” ražo daudz vidējā cenu līmeņa viedtālruņu (“Redmi”, “Poco”), taču vienlaikus uzņēmums izstrādā ļoti labus flagmaņus, kuri augstākajā līgā sacenšas ar “Google”, “Samsung”, “OnePlus” vai “iPhone” flagmaņiem. Tiesa, “iPhone” ir atsevišķa līga, jo tie, kuriem ir vecāks “iPhone” modelis, pēc kāda laika jau lūkojas pēc jauna “iPhone”, taču nevienam nav noslēpums, ka “Android” līgas spēlētāji vēlas savā pusē pārvilināt arī “iPhone” cienītājus.
2024. g. prezentētais “Xiaomi 14”, iespējams, bija iepriekšējā gada iespaidīgākais kompaktais flagmanis. Šogad prezentētais “Xiaomi 15” turpina tradīcijas – tas ir kompakts un vēl labāks par iepriekšējo modeli. Var rasties iespaids, ja jau telefona gabarīti ir mazāki, tātad ražotājs kaut ko ir upurējis, meklējis kaut kādus kompromisus? Nekā tamlīdzīga: kompromisi nav meklēti. Pat pārsteidzoši, kā šādā mazā korpusā var ievietot tik daudz visa kā: ietilpīgu bateriju, jaudīgu procesoru, lielu atmiņu, kameru bloku ar labu optiku un lielu sensoru, labus stereo skaļruņus, četrus mikrofonus u.c.
/nginx/o/2025/04/09/16765649t1h9af7.jpg)
“Xiaomi 15” ir ļoti līdzīgs savam priekšgājējam: plakans ekrāns, plakans aizmugurējais vāciņš, līdzīgi noapaļoti plāna alumīnija rāmīša stūri, aizmugurējā daļā – ar vienlaidu stiklu pārklāts kvadrāta formas kameru bloks. Taču ir arī nozīmīgas ar acīm neredzamas lietas: “Xiaomi 15” ekrāns ir pārklāts ar “Xiaomi Shield Glass 1,0” materiālu, kas ir 10 reizes izturīgāks pret triecieniem, mehāniskiem bojājumiem, salīdzinot ar “Xiaomi 14” ekrāna pārklājumu “Gorilla Glass Victus”; alumīnija rāmītis ir par 33 % izturīgāks; izturība pret putekļiem ir ļoti augsta līmeņa – IP68.
“Xiaomi 15” ekrāns – grūti atrast, pret ko varētu iebilst
“Xiaomi 14” ekrāns bija lielisks, “Xiaomi 15” – ir vēl labāks, jo ir lielāks tā maksimālais spilgtums. Ekrāna dati izskatās lieliski ne tikai “uz papīra” (skaitļi ir minēti raksta beigās), arī realitātē ekrāns darbojas lieliski. Ko sliktu es varētu par to pateikt? Neko. Tas piedāvā visu, ko varētu gaidīt: ļoti spilgts, skata leņķi – lieliski, reakcija uz pieskārieniem tik precīza, ka, liekas, ka ekrāns “ķer” tavas domas, nevis pirkstu kustības. Viss darbojas ļoti raiti, īpaši ritināšana. Ko varētu pateikt attiecībā uz spilgtumu? Lūk, ko – arī tiešos saules staros ekrāns bija viegli izmantojams. Man patiešām nav neviena iebilduma attiecībā uz šo ekrānu, – “Xiaomi” ir patiesi pacenties.
Turklāt telefona iestatījumos ekrānu varat pielāgot savai gaumei. Taču ne vienmēr tas ir nepieciešams, piemēram, krāsu shēma “Oriģinālā krāsa” lieliski attēlo dabiskas krāsas, un man likās ideāli piemērota. Ja jums tā neliksies piemērota, iestatījumos atradīsiet bezgala daudz personalizēšanas iespēju, – nogursiet tās visas pētot. Ja vēlaties, varat arī likt ekrānam pielāgoties apkārtējās vides apgaismojumam un saskaņā ar to automātiski mainīt krāsu shēmu. Ir pieejams arī lasīšanas režīms.
Vēl viena nianse: zem ekrāna integrēto optisko pirkstu nospiedumu sensoru “Xiaomi” ir nomainījis pret ultraskaņas sensoru. Tas ir ievērojami ātrāks un drošāks par iepriekšējo sensoru, turklāt lieliski darbojas arī tad, ja pirksti ir slapji, – visdažādākajās dzīves situācijās (ūdens, netīrumi u.tml.) “Xiaomi 15” pirkstu nospiedumu lasītāja darbība netiek traucēta.
Nevainojama veiktspēja
“Xiaomi 15” veiktspēja ir nevainojama, kā tam arī vajadzētu būt, ja runa ir par 2025. g. telefonu–flagmani. Procesors “Qualcomm Snapdragon 8 Eliteׅ” ir patiešām fantastisks, tas savā klasē nodrošina vislabāko veiktspēju un augstu enerģijas patēriņa efektivitāti. Šo procesoru saviem flagmaņiem izmanto arī citi telefonu ražotāji. Jaudīgo “Qualcomm” procesoru jaunajā telefonā “Xiaomi” ir kombinējis ar 12 GB operatīvo atmiņu un 512 GB pastāvīgo atmiņu. Pēc būtības jūsu rokās ir viens no jaudīgākajiem telefoniem tirgū. Protams, jaudīgs procesors, liela atmiņa vēl neko nenozīmē, ja mikroshēmu komplekta optimizācija nav izdevusies, taču šajā telefonā tā nav.
“Xiaomi 15” darbojas tieši tik raiti, kā to varētu gaidīt, izlasot šā telefona tehnisko raksturojumu. Iespējams, telefonā integrētā operētājsistēma “HyperOS 2” neatbilst ikviena gaumei, taču šajā telefonā, un vispār “Xiaomi” telefonos, tā darbojas labi. Animācijas ir lieliskas, un viss vienkārši... darbojas. Pietiekami ilgi lietojot šo telefonu, nepieredzēju nekādu darbības kavēšanos vai traucējumus. “Xiaomi 15” lietotnes atver ātri, bez problēmām var pāriet no vienas lietotnes pie citas. Turklāt lielās personalizēšanas iespējas ļauj koriģēt lietotāja saskarni līdz tādam līmenim, ka to lietot būs patīkamāk.
Arī spēles nerada nekādas problēmas. “COD Mobile”, “Genshin Impact”, “Subway Surfers”, nemaz nerunājot par spēlēm, kurām nepieciešams mazāk resursu, darbojās lieliski. Ilgāk spēlējot, arī telefona sakaršana nebija problēma. “Xiaomi” ir uzlabojis šā telefona dzesēšanas sistēmu, salīdzinot ar iepriekšējo modeli “Xiaomi 14”, taču telefona sakaršana nebija problēma arī iepriekšējā modelī. Ja ilgi spēlēsiet kādu spēli, kurai nepieciešams daudz telefona resursu, “Xiaomi 15” sasils, bet tas arī viss. Tas nekad nepārkarsīs un nesakarsīs tik ļoti, ka to būs nepatīkami turēt rokās, kā arī nedarbosies ar traucējumiem tādēļ, ka būs nedaudz sakarsis.
/nginx/o/2025/04/09/16765667t1h7097.jpg)
Mākslīgā intelekta rīki
Ir 2025. gads, saprotams, ka telefonā–flagmanī ir jābūt integrētiem dažādiem mākslīgā intelekta (MI) rīkiem. Daļai tie ir nepieciešami, citi tos neizmanto, taču tie ir pieejami. Telefonā ir integrēta MI rīku pakete “Xiaomi Hyper AI”, ģeneratīvais MI rīks “Google Gemini”, kas pārvērš jūsu telefonu par sarunu biedru vai ātru informācijas avotu, kā arī jūsu laiku taupošais “Circle to Search”, kas pēc būtības maina priekšmetu un informācijas meklēšanas veidu tīmeklī un ļauj ātri un precīzi atrast visu nepieciešamo.
“HyperAI” paketē ir iekļautas šīs augstākā līmeņa mākslīgā intelekta tehnoloģijas: MI rakstīšana, MI runas atpazīšana, MI tulkotājs, MI radošais asistents. Šis mākslīgā intelekta rīku komplekts ir integrēts ne tikai “Xiaomi” viedtālruņu, bet arī visā “Xiaomi” viedo mājokļa un lietu interneta produktu ekosistēmā. Tādas MI funkcijas kā tulkošana reāllaikā, satura radīšana, attēlu meklēšana pēc apraksta nodrošina, ka var ātri tikt galā ar dažādiem ikdienas izaicinājumiem.
Turklāt “Hyper AI” pakete tiks pastāvīgi paplašināta, tajā tiks iekļauts videoierakstu ģenerators, kas ģenerē videoklipus pēc tekstuālām uzvednēm, turklāt sadarbībā ar “Google” “Xiaomi” lietotnē “Piezīmju grāmatiņa”, “Kalendārs”, “Pulkstenis” tiks integrēts “Gemini”. Klīst baumas, ka “Xiaomi” testē mākslīgā intelekta modeļa “DeepSeek-R1” integrēšanu savā balss asistentā “Super XiaoAI”.
Telefons, kurš uzņem attēlus patiešām ļoti labi
2024. gadā daudzus savaldzināja “Xiaomi 14” piedāvātās fotografēšanas iespējas, tāpēc pašsaprotami, ka uzņēmums, izstrādājot telefonu “Xiaomi 15”, kameru bloku saglabāja teju identisku, taču ir arī uzlabojumi. “Xiaomi 15” jums piedāvās jaudīgu “Leica” kameru trijotni: galveno kameru, teleobjektīvu un ultra platleņķa kameru. Kaut arī “Xiaomi 15” kameru bloks ir vienkāršāks par lielākā un dārgākā modeļa “Xiaomi 15 Ultra”, kas bieži tiek slavēts kā viens no tirgū pieejamiem telefoniem, kas uzņem vislabākos attēlus, tomēr arī telefona “Xiaomi 15” kameras ir ļoti jaudīgas un darbojas tieši tik labi, kā to gaidīju.
Dienas laikā visas trīs kameras fotografē lieliski. Ļoti grūti atrast iebildumus pret attēliem, kas uzņemti ar galveno un teleobjektīva kameru. Ultra platleņķa kamera no tām nedaudz atpaliek fotogrāfiju detalizētības ziņā, taču tik un tā būsiet apmierināti. Kopumā fotogrāfijas ir ļoti detalizētas, ir labi līdzsvarotas krāsas, lielisks baltās krāsas līdzsvars, lielisks dinamiskais diapazons. Teleobjektīva optiskais pietuvinājums – 2,6 reizes, taču attēlus apstrādājošie MI algoritmi darbojas tik labi, ka arī 10 reižu digitāls pietuvinājums vispār neizkropļo attēlu. Pietuvinātajās fotogrāfijās, kuras uzņēmu, ir lieliski fiksēts kontrasts starp izgaismotajām un noēnotajām vietām, krāsas saglabājas piesātinātas. Šā teleobjektīva maksimālais digitālais pietuvinājums – 60 reizes. Izmēģināju to daudz reižu. Parasti tik daudz reižu pietuvinot, tiek fiksēti neizteikti, izplūduši attēli, taču “Xiaomi 15” fiksētie attēli, izmantojot šādu pietuvinājumu, ir daudz spilgtāki, ir saskatāmas detaļas. Teleobjektīvs nodrošina, ka var uzņemt arī pievilcīgi detalizētas makro fotogrāfijas no 10 cm attāluma. Galvenajai kamerai un teleobjektīvam ir optiskais stabilizators, kas darbojas ļoti labi.
/nginx/o/2025/04/09/16765658t1h78ee.jpg)
Uzņemot attēlus, var izvēlēties vienu no diviem stiliem: “Leica Authentic” (reālistisks attēls) vai “Leica Vibrant” (piesātinātāks attēls). Gaumes lieta – vieniem patīk reālistisks, citiem – piesātinātāks attēls. Abu telefonu fotoaparātu saskarnē ir daudz režīmu, daudz visdažādāko filtru, daļa no tiem izstrādāta sadarbībā ar “Leica” . “Xiaomi 15” piedāvā arī vairākas portretu opcijas. Portreta režīms “Master” piedāvā lielāku detalizētību, savukārt “bokeh” efekts – dabiskāku attēlu (japāņu valodā vārds “bokeh” nozīmē “saplūšanu”, šeit tas raksturo nefokusētās fotogrāfijas zonas).
Tiem, kuriem patīk atklāt jauno fotografēšanas jomā, ir vērts vairāk uzmanības pievērst “Pro” režīmam, kurā var regulēt baltās krāsas līdzsvaru, fokusēšanas opcijas, ISO jutību, aizvara ātrumu, diafragmas atvērumu, kā arī daudz citu parametru. Vārdu sakot, ja sāk nopietni pētīt “Xiaomi 15” fotoaparātu, stundas palido nemanot.
Ja gaismas ir maz, galvenais fotoaparāts tik un tā fotografē lieliski. To var teikt gan par telpās, gan ārā uzņemtajām fotogrāfijām, arī tad, ja tiek uzņemts sarežģīts attēls, kurā ir daudz smalku detaļu u.tml. Ja gaismas ir maz, arī teleobjektīva kamera pēc būtības darbojas labi, ja runa nav par situācijām, kad ir patiešām tumšs. Sliktā apgaismojumā ultra platleņķa kameras uzņemto attēlu kvalitāte nedaudz pasliktinās, reizēm rezultātu var ietekmēt ielas apgaismojums vai citi mākslīgās gaismas avoti.
Ražotājs apgalvo, ka “Xiaomi 15” attēla apstrādes algoritmi darbojas ievērojami ātrāk. To ir grūti kvantitatīvi novērtēt fotografēšanas laikā, taču varu apstiprināt, ka fotografēšanas process ir raits, bez jebkādām pauzēm vai apstrādes dēļ izraisītas kavēšanās.
Arī priekšējā kamera ir “spēcīga”. Tā ātri atpazīst un fiksē sejas, ja konstatē, ka pašportreta objekts ir pārlieku pietuvināts, automātiski nedaudz attālina attēlu.
Arī videoieraksti atstāj iespaidu: var filmēt 8 K izšķirtspējas ierakstus ar ātrumu 24 vai 30 kadri sekundē vai 4 K izšķirtspējas ierakstus ar ātrumu 60 kadri sekundē, izmantojot “Dolby Vision HDR”.
Runājot par “Xiaomi 15” piedāvātajām fotogrāfijas iespējām, noteikti jāpiemin arī mākslīgā intelekta fotogrāfiju apstrādes rīki: atspīdumu likvidēšana, objektu dzēšana, ģeneratīvā attēla pilnveidošana (izvēršana). Pirmais efektīvi likvidē atspīdumus, piemēram, tos, kuri rodas, uzņemot fotogrāfiju caur logu. Otrais “izdzēš” no fotogrāfijas nevajadzīgu objektu, piemēram, cilvēku, kurš nejauši “ir ticis” kadrā, šo zonu aizpildot ar attēlu. Trešais ģenerē cita formāta attēlu, piemēram, jūs uzņēmāt attēlu vertikāli, taču vēlaties, lai tas būtu horizontāli.
/nginx/o/2025/04/09/16765669t1ha4c3.jpg)
Ietilpīga “Xiaomi 15” baterija, enerģija tiek izmantota taupīgi
Telefonā “Xiaomi 15” ir integrēta 5240 mAh baterija. Tas nevienu nepārsteigtu, ja mēs runātu par lielu telefonu (kaut arī atsevišķu ievērojami lielāku flagmaņu bateriju ietilpība ir mazāka), bet šajā rakstā runa ir par kompaktu flagmani, un šādam telefonam tā ir ļoti ietilpīga baterija. Taču baterijas ietilpība pati par sevi neko nenozīmē, ja nav integrēti enerģijas patēriņa optimizēšanas līdzekļi. Šajā jomā “Xiaomi” visu ir labi saskaņojis, tāpēc, arī intensīvi lietojot telefonu, par bateriju jāsūdzas nebūs.
Parasti ražotāji, norādot, cik ilgi maksimāli darbojas ierīce (telefons, planšetdators, pulkstenis u.c.) pieņem, ka jūs to izmantosiet pieticīgi, izslēdzot visas papildu funkcijas, kas izmanto baterijas resursus. Taču lietotāji vēlētos zināt, cik gan ilgi tas telefons darbosies, ja visu dienu un nakti netiks atrautas acis no tā ekrāna un kaut kas visu laiku tiks skatīts, darīts. Abi scenāriji nav īsti reāli.
Bet, ja izmantotu reālu scenāriju, piemēram, lietošana, kas nedaudz pārsniedz “vidēju intensitāti”, un tas nozīmē, ka dienas laikā ekrānu vērosiet 5 stundas, tad “Xiaomi 15” baterijā nākamajai dienai atliks aptuveni 50 % enerģijas. Respektīvi, tas ir telefons, kas darbosies divas dienas. Ja izmantotu scenāriju, kad telefons tiek lietots intensīvi, piemēram, darbības ekrānā tiek veiktas 9 stundu garumā, telefons darbosies diennakti. Nav daudz kompaktu telefonu, kuriem ir šāds baterijas darbības laiks. Noteikti jāpiemin, ka, pārlūkojot sociālos tīklus, skatoties “YouTube” saturu, fotografējot un rediģējot attēlus, “Xiaomi 15” baterija tiek izmantota ļoti taupīgi.
Vēl viena priekšrocība, ka “Xiaomi” nemaina savus uzlādes iestatījumus, – joprojām ir saglabāta 90 W uzlāde ar vada starpniecību, turklāt tā krietni pārsniedz to, ko piedāvā konkurenti (ar to ir pietiekami, lai “Xiaomi 15” baterija no 0 līdz 40 % tiktu uzlādēta vien 15 minūšu laikā, pusstundas laikā –līdz 70 %, bet pilnībā uzlādēta 40 minūšu laikā). Runājot par bezvadu uzlādi, 50 W uzlāde pārsniedz jebkuras gaidas.
Vai ir vērts iegādāties “Xiaomi 15”?
Lai arī kādos šķērsgriezumos pētītu, “Xiaomi 15” ir lielisks viedtālrunis. Tas ir viens no labākajiem kompaktajiem flagmaņiem tirgū. Tas, ka telefons ir mazāks par daudziem augstas klases telefoniem, vēl nenozīmē, ka tas nav tiem līdzvērtīgs. Lieliska montāžas kvalitāte, lielisks ekrāns, augsta veiktspēja, kameras, kas lieliski fotografē un filmē, baterija, kas darbojas pietiekami ilgi.
Ir vērts iegādāties “Xiaomi 15”, ja:
- jūs sāk kaitināt lielie telefoni, un jūs vēlaties kompaktu flagmani;
- jums ir nepieciešama laba kamera kompaktā telefonā;
- jūs vēlaties, lai telefons darbotos nevainojami jebkurā dzīves situācijā;
- nevēlaties maksāt “mega” cenu.
Nav vērts iegādāties “Xiaomi 15”, ja:
- joprojām vēlaties, lai ekrāns ir ļoti liels.
Īsumā par “Xiaomi 15” īpašībām
Procesors: “Snapdragon® 8 Elite Mobile Platform”;
Atmiņa: 12 GB + 512 GB;
Ekrāns: 6,36 collu AMOLED, izšķirtspēja – 2670 x 1200 punkti (460 ppi), atjaunošanās frekvence – 1–120 Hz, reakcijas uz pieskārienu frekvence – 300 Hz, maksimālais spilgtums – 3200 niti.
Kameru bloks:
Sensors: “Light Fusion 900”, 50 MP, izmērs: 1/1,31’’
Ultra platleņķa kamera: “Leica Summilux”, fokusa attālums – 14 mm, maksimālā diafragma f/2,2;
Galvenā kamera: “Leica Summilux”, fokusa attālums – 23 mm, maksimālā diafragma f/1,62, optiskais stabilizators;
Teleobjektīvs: “Leica Summilux”, fokusa attālums – 60 mm, maksimālā diafragma f/2,0, optiskais pietuvinājums – 2,6 reizes, optiskais stabilizators;
Baterija: ietilpība – 5240 mAh, uzlāde ar vada starpniecību – 90 W, bezvadu – 50 W;
Sakari: divas SIM kartes (nano SIM + nano SIM, vai nano SIM + eSIM, vai eSIM + eSIM), 5 G, “Bluetooth 6.0”, “Wi-Fi 7”, NFC;
Skaņa: stereo skaļruņi, 4 mikrofoni, “Dolby Atmos”
Attēls: HDR10+, “Dolby Vision”, “HDR Vivid” video saturs;
Izturība pret putekļiem un ūdeni: IP68
Sensori: tuvuma sensors, apkārtējā apgaismojuma sensors, akselerometrs, žiroskops, digitālais kompass, infrasarkano staru raidītājs, lāzera sensors fokusēšanai, barometrs;
Izmērs: 152,3 mm x 71,2 mm x 8,08 mm (augstums x platums x biezums)
Svars: 191 g.
Rakstu sagatavojis R. Kažimėkas