:format(webp)/nginx/o/2025/04/09/16766527t1hdb5b.jpg)
Uz vienu deputāta krēslu Daugavpils domē jūnija gaidāmajās vēlēšanās kandidē vairāk nekā desmit cilvēki, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija.
Vēlēšanām Latvija otrajā lielākajā pilsētā pieteikti desmit saraksti, kuros ietverti 159 kandidāti. Ņemot vērā, ka domē jāievēlē 15 deputāti, konkurence uz vienu domnieka vietu ir 10,6 cilvēki.
Partijas "Stabilitātei" saraksta līderis Daugavpilī ir iepriekš no "Mūsu partijas" startējošais tirdzniecības parka "Solo" un viesnīcas "Park Hotel Latgola" direktors Andrejs Nariškins. Partija sola rūpēties par Daugavpils iedzīvotāju veselību un sociālo atbalstu, uzlabot satiksmes infrastruktūru un veikt citus darbus.
Iepriekš ar "Saskaņu" saistītā Olga Petkeviča ir jaunās partijas "Daugavpils - mana pils" saraksta priekšgalā. Taču sarakstā kandidē arī divu esošie domnieki - no Latvijas Krievu savienības ievēlētais vicemērs Aleksejs Vasiļjevs un iepriekš "Saskaņu" pārstāvošais Mihails Lavrenovs.
Partija sola "reālas un ilgtermiņa pilsētas attīstības stratēģijas" izstrādi un tās īstenošanu.
Pilsētas mēra Andreja Elksniņa izveidotās partijas "Sarauj, Latgale!" sarakstā iekļauta virkne domes deputātu - domes priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Kononovs, Līvija Jankovska, Igors Prelatovs, Viktorija Sporāne-Hudojana, Dmitrijs Valainis, Anatolijs Gržibovskis un Nataļja Kožanova. Viņi visi līdz šim pārstāvējuši dažādus politiskos spēkus.
"Sarauj, Latgale!" ir pārliecināta, ka "ekonomiskās lejupslīdes apstākļos vietējai varai jāfokusējas uz reģionālo interešu aizstāvību, nodrošinot vienlīdzīgas tiesības uz sociālo, juridisko un finansiālo atbalstu ikvienam reģiona iedzīvotājam un uzņēmējam, neatkarīgi no viņu etniskās piederības, dzimuma, vecuma vai dzimtās valodas".
Partijas "Latvija pirmajā vietā" un Latgales partijas apvienotā saraksta līderis ir domnieks Jānis Lāčplēsis. Partiju priekšvēlēšanu programmā tiek pausts, ka "tikai uzņēmējdarbības attīstība var būt pamats pilsētas izaugsmei un iedzīvotāju labklājības celšanai".
"Latvijas attīstībai" sarakstu kā pirmais pārstāv domnieks Igors Aleksejevs. Aiz viņa sarakstā ir bijušais deputāts Jānis Dukšinskis. Politiskā spēja pirmā prioritāte vēlēšanu programmā ir latviskuma veicināšana, cienot dažādību.
Pilsētā vēlēšanās startē arī partija "Kopā Latvijai", kuras saraksta līderis ir deju pasniedzējs Dmitrijs Arestovs. Partija domē sola piedāvāt caurskatāmības palielināšanu - atvērtus budžetus, digitālās platformas sabiedriskajai kontrolei un obligātus deputātu atskaites mehānismus vēlētājiem.
Nacionālās apvienības saraksta līderis ir bijušais domes deputāts, Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas direktors Aivars Broks. Saraksts iestājas par latvisku, gudru, plaukstošu, valstij lojālu un pilsoniski saliedētu Daugavpili.
Daugavpils novada partijas un Latvijas Zaļās partijas kopsaraksta augšgalā ir deputāti Pēteris Dzalbe un Ivars Šķinčs. Politiskie spēki apņemas "realizēt godīgu, līdzvērtīgu, uz iedzīvotājiem orientētu politiku, lai sekmētu pilsētas attīstību".
Pilsētas domē vēlas iekļūt arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) ar SIA "Webhelp" struktūrvienības vadītāju Romanu Savicki kā saraksta līderi. ZZS vīzija ir, ka "Daugavpils ir vienota, daudzveidīga un ilgtspējīga pilsēta, kur katrs iedzīvotājs jūtas drošs, iekļauts un spēj attīstīties, piedāvājot iespējas gan individuālai izaugsmei, gan kopējai labklājībai".
Savukārt students Ņikita Ančipanovs ir apvienotā "Suverēnās varas" un "Apvienības jaunlatvieši" saraksta līderis. Priekšvēlēšanu programmā partijas pauž, ka ir "steidzami jānodrošina pašvaldības tēriņu caurspīdīgums", veicot izdevumu auditu, "izgaismojot un novēršot krāpnieciskas darbības kā nelietderīgu līdzekļu izlietojumu".
Jau ziņots, ka visvairāk kandidātu uz vienu deputāta vietu šīs vasaras pašvaldību vēlēšanās būs Jēkabpils novadā, bet vismazāk cilvēki izvēlējušies kandidēt Ventspils novadā.
Kopumā uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5975 kandidāti jeb vidēji 8,2 kandidāti uz vienu deputāta vietu. Pašvaldību vēlēšanām iesniegti 340 kandidātu saraksti jeb vidēji astoņi saraksti uz vienu pašvaldību.
Visvairāk kandidātu sarakstu iesniegts Rīgā - 16, Jēkabpils novadā - 13 un Jelgavā - 12. Vismaz kandidātu sarakstu iesniegts Ventspils novadā - četri.